"To, czego nie widać" - Agata Polte

Agata Polte to młoda studentka i recenzentka, która postanowiła spróbować swoich sił w pisaniu. "To, czego nie widać" jest jej debiutem, czy udanym? Zaraz Wam opowiem.
Muszę szczerze przyznać, że autorka wybrała sobie ciężki temat, jak na pierwszą książkę. Naprawdę ciężki, zastanawiam się, skąd w ogóle taki pomysł? Zazwyczaj debiutantki piszą coś lekkiego, niegroźnego. Pani Polte najwyraźniej postanowiła zaryzykować nietypowym tematem.

"Wszyscy nam zazdroszczą.
Bo wszystko jest u nas w porządku. 
Nawet jeśli kolejny dzień z rzędu ojciec wraca po północy,
bo jest pracoholikiem i nawet nie zauważa,
 co się dzieje w domu. Nic złego się nie dzieje. 
Nawet jeśli matka po raz kolejny powtarza mi, 
że jestem zerem i niczego w życiu nie potrafię
zrobić dobrze. Jest okej. 
Nawet jeśli boję się wracać do domu po dostaniu kolejnej
trói ze sprawdzianu. Wszystko jest w porządku."

Bohaterką książki jest Malwina, zdolna nastolatka, której życie kręci się wokół nauki, konkursów, zajęć pozalekcyjnych i wymagającej matki. Choć dziewczyna bardzo się stara, nigdy nie jest wystarczająco dobra. Ojciec, choć bardzo lojalny w stosunki do matki Malwiny okazuje dziewczynie uczucia i niejednokrotnie jest dla niej wsparciem, czy też pocieszeniem. Brat - Nikodem nieodrodne dziecko swojej matki, zakochany w sobie, niemiły, arogancki, po prostu nie da się lubić. Jeśli mam być szczera, sama główna bohaterka, również nie wywołuje większej sympatii.

Jeśli o samą problematykę powieści chodzi, jest dość oryginalna. Malwina nie ma łatwego życia, stara się, by matka była z niej dumna, uczy się między innymi tańczyć, grać na pianinie i gitarze, noce zarywa z kolei, ucząc się do szkoły. Wszystko po to, by spełnić wymagania rodzicielki. Pani Czarnecka jednak obrzuca córkę ciągle niewybrednymi epitetami, pochwały, czy jakiekolwiek dobre słowa, nie leżą w jej naturze. Wiecznie jest niezadowolona, krytykuje figurę, ubiór, włosy i znajomych Malwiny. Wielokrotnie miałam ochotę wrzasnąć na kobietę, co powinna była zrobić bohaterka książki, ale jednak dziewczyna na uwagi i pretensje matki, nie reagowała wcale. Bardzo mnie to irytowało. W szkole również nasza bohaterka nie ma łatwo, rówieśnicy nazywają ją panną idealną, a dziewczyna, nieprzyzwyczajona do tego, że ktoś może być dla niej miły, każdy przejaw sympatii kierowany w jej stronę, odbiera jako atak. Zmiany w życiu Malwiny zachodzą, dopiero kiedy poznaje ona Natalię. Natalia stara się wpłynąć na przyjaciółkę i uświadomić jej parę ważnych rzeczy. Pod jej wpływem, Malwina w końcu zaczyna uwalniać się od przygnębiającej matki. Kiedy dziewczyna zaczyna spotykać się z Bartkiem, powoli odzyskuje spokój i nadzieję, jednak najczęściej życie nie układa się tak, jak byśmy chcieli. Autorka postarała się o zwroty akcji i element zaskoczenia, dzięki czemu od samego początku powieści, aż do jej końca jest ciekawie.


"Ale zdaje się, że tylko ja dostrzegam coś jeszcze, to, 
czego inni nie widzą. Że przecież ta najgorsza przemoc wcale tego nie wymaga. 
Nie potrzebuję siniaków na ciele ani hałasów. Jest jak niewidoczny z zewnątrz bicz, 
który chlaszcze psychikę. Powstają na niej pręgi,
otarcia, a w końcu dziury, których nie można do końca zaleczyć.
Ale przecież wszystko jest w porządku. Tego nikt nie widzi i nie musi widzieć."

"To, czego nie widać" jest książką dla nastolatek, nazwałabym ją, niegroźną powieścią z przesłaniem.
Mam świadomość tego, że nie wszyscy mają szczęście posiadania cudownych i wyrozumiałych rodziców, może ta książka jest też właśnie dla takich osób? Nie mam już kilkunastu lat i rzadko sięgam po literaturę dla nastolatków, jednak muszę przyznać, że gdyby parę lat temu, ktoś podsunął mi tę powieść, byłabym najpewniej usatysfakcjonowana. Jak najbardziej polecam tę książkę młodzieży.


Ocena: 7/10

Za możliwość przeczytania książki, dziękuję wydawnictwu Zysk i S-kaJulia Komorska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz