‘’To jest futbol! Krótka historia piłki nożnej” – Michał Gąsiorowski, ilustracje: Przemysław i Agnieszka Surmowie


Książka ta pojawiła się na rynku wydawniczym wręcz w idealnym momencie, bo lada chwila startują mistrzostwa świata w Rosji i fajnie było się podszkolić w tym temacie. Oczywiście warto od razu wspomnieć, że ,,To jest futbol!” raczej jest dedykowany osobom dużo młodszym, ale… nigdy nie byłam zainteresowana tym światem, a jednak dobrze jest wiedzieć troszkę więcej, bo piłka nożna to przecież sport narodowy.

Świat piłki nożnej zmieniał się na przestrzeni lat. Dojście do tego, co mamy teraz nie było najłatwiejsze, wymagało wielu zmian i unowocześnień. Pojawiało się również wielu wybitnych piłkarzy, trenerów, którzy przeszli do historii i dzięki nim historia tego sportu jest tak ciekawa oraz urozmaicona.

Książka zaczyna się od krótkiej informacji o tym, skąd w ogóle wzięła się piłka nożna, kiedy ktoś pierwszy raz w nią zagrał i jak zaczynały formować się pierwsze zasady. Ogólnie cała pozycja wyróżnia się chronologią, co jest na pewno dużym plusem, bo informacje są poukładane, młody czytelnik się nie pogubi i ma rozeznanie w czasie.

Historia nie jest też prostym tematem i jej przekazanie w sposób jasny, krótki i interesujący, nie jest najłatwiejszym zadaniem. Jednak autorowi udało się to naprawdę świetnie. Dopasował język do swojej grupy docelowej, nie operował skomplikowanymi terminami, zbyt długimi zdaniami i datami w każdym zdaniu. Po prostu wybrał najistotniejsze kwestie oraz fakty i opisał je za pomocą prostych słów, wplatał we wszystko opowieści o jakiś śmiesznych czy charakterystycznych sytuacjach i dzięki temu jego książka nie jest nudna.

Ważniejsze informacje, czy nazwiska zostały wyróżnione kolorami. Dzięki temu można zwrócić uwagę na istotne fakty i zapisać je sobie w głowie. W ten sposób zostały potraktowane również niektóre zasady, a w końcu one są najważniejsze w grach zespołowych.Mistrzostwa świata zostały opisane po kolei w osobnych rozdziałach. Autor nie skupiał się na przedstawieniu tylko i wyłącznie wyników, najlepszych strzelców czy kwestii czysto technicznych. Za każdym razem starał się przełamać treść rzeczami, które były charakterystyczne dla danych mistrzostw i do dziś są w naszej pamięci, jak chociażby dwie różne piłki, spadające spodenki czy rozwalony but. Dzięki temu treść nie jest nudna i naszpikowana nazwiskami oraz opisami akcji. Owszem, to wszystko także tam znajdziemy, ale w umiarkowanych ilościach.

Spodobało mi się również to, że pod tytułem każdego rozdziału (na który składała się data oraz miejsce, gdzie odbyły się mistrzostwa), znajdziemy krótkie hasła, które kojarzą się z różnymi sytuacjami z tych konkretnych mistrzostw.

,,Co to w ogóle znaczy być fair, co to jest fair play? Najprościej rzecz ujmując, trzeba być ,,w porządku” w stosunku do rywala. Albo inaczej: trzeba być przyzwoitym i postępować zgodnie z zasadami, nawet jeśli nie jest to dla nas korzystne.”

Tekst w większości jest rozmieszczony na ilustracjach, ale podobało mi się to, że jest mimo wszystko widoczny, czcionka jest odpowiedniej wielkości, a dość spore odstępy pomiędzy wierszami sprawiają, że całość czyta się dużo łatwiej. Nie ma też czegoś takiego, że cała duża strona jest zawalona tekstem, co mogłoby zniechęcać dziecko do kontynuowania lektury.


A teraz trochę o wadach… Książka jest pełna zagranicznych nazw, których w większości nie potrafiłabym wymówić. Zapisanie w nawiasach tego, jak czyta się konkretne nazwisko lub nazwę miasta czy stadionów, byłby dużym ułatwieniem i też w jakimś sensie sposobem na naukę. Kolejną rzeczą, która nie przypadła mi do gustu, były ilustracje. Dla mnie były one bardziej karykaturalne i trochę mijały się z rzeczywistością, zwłaszcza, gdy postacie miały obrotowe głowy lub niektóre części ciała wyglądały nienaturalnie lub znacznie zaburzały proporcje sylwetki. Część z nich jednak była dość ciekawa, a wszystkie obrazowały opisywane przez autora sytuacje i dobrze pasowały do treści. Dzięki tym kolorowym rysunkom, cała książka na pewno jest bardziej interesująca i przystępna, ale jednak ta karykaturalność momentami szła już w złym kierunku. Jednak ta kwestia jest mocno subiektywna i myślę, że to młody człowiek samodzielnie sam powinien zdecydować, czy podobają mu się ilustracje i czy chce być w posiadaniu tej książki. Wiem, że mojej kuzynce przypadły do gustu i tylko czeka aż będzie mogła zapoznać się z tą pozycją.

Autor osobne rozdziały poświęcał Polsce i ich przygodach na mistrzostwach. Opisywał tam ich rezultaty, mocne lub słabe strony. Pojawiały się także teksty piosenek, które zostały specjalnie napisane przez polskich artystów na mundial.

Jak już wyżej pisałam, książka idealnie wpasowuje się w czas, bo przecież za kilkanaście dni rozpoczynają się mistrzostwa świata, a drużyny rozegrają pierwsze mecze w swoich grupach. I tu dobra wiadomość dla wielkich fanów piłki nożnej. Na początku znajdziemy stronę, na której możemy notować wyniki poszczególnych meczów, a nawet mamy podane daty oraz godziny ich rozgrywania. Na samym końcu jest podobny schemat, ale już przeznaczony do wpisywania rezultatów z meczów fazy pucharowej.

Podobało mi się także to, że autor skupił się tylko i wyłącznie na mistrzostwach świata, a nie wplatał w to wszystko również innych turniejów, bo to mogłoby nieźle namieszać czytelnikowi w głowie. Oczywiście inne imprezy także znalazły swoje miejsce w tej książce, ale im został poświęcony osoby i znacznie krótszy rozdział.

Już na samym końcu znajdziemy kilka fajnych dodatków. Autor przy okazji opisu tegorocznych mistrzostw, przedstawił nam wszystkie grupy i krótko je opisał. Jest to ciekawy element dla osób, które nie orientują się, czy dana drużyna jest słaba, czy może mocna. Przedstawił nam również kilka ciekawostek o drużynach kobiecych, pojawiły się zdjęcia przeróżnych pucharów oraz ich opisy, jak zmieniały się stroje piłkarzy na przestrzeni lat czy jak wyglądały piłki na różnych mistrzostwach. Pojawiły się także zdjęcia oraz opisy największych i najpopularniejszych stadionów na świecie.

,,To jest futbol! Krótka historia piłki nożnej” jest książką wartą uwagi i z pewnością fan piłki nożnej doceni jej zawartość. Całość jest kolorowa, przystępnie napisana, a treści wyselekcjonowane, więc pojawiają się tylko najważniejsze informacje. Ilustracje trochę mnie zawiodły, bo były karykaturalne i momentami aż za bardzo. Jednak mimo wszystko z czystym sercem mogę polecić tę pozycję.
Ocena: 8/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia

Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz