"Weteran" - Katy Regnery

"Literatura była jego jedyną, prawdziwą przyjemnością – książki pozwalały mu uciec od codziennego życia."


W momencie gdy usłyszałam, że "Weteran" jest współczesną baśnią, postanowiłam, że koniecznie muszę go poznać. Wizja nowoczesnej "Pięknej i Bestii" bardzo mnie zachwyciła, bowiem uwielbiam tę historię. I na zachwytach się skończyło, bo gdy tylko zabrałam się za książkę, dopadło mnie mnóstwo błędów, przewidywalności, męczącego stylu. A szkoda, bo miałam spore oczekiwania.

Katy Regnery stworzyła współczesną baśń, przykro jednak, że napisała historię przewidywalną od deski do deski, w której główna bohaterka jest irytująca, bezmyślnie wykreowana, zmienia zdanie co sekundę i ewidentnie do najinteligentniejszych nie należy.

Irytujące bohaterki to plaga współczesnej literatury. Większość książek, po które sięgam, ma w sobie postaci żeńskie, które są niezdecydowane, zachowują się jak księżniczki wszechświata i zero w nich jakiejkolwiek determinacji, siły charakteru. Chociaż w tym przypadku Savannah dąży do spełnienia celów zawodowych, przynajmniej takie ma ambicje.


"Nie codziennie zakochujesz się w mężczyźnie z Twoich marzeń. A kiedy to robisz, to chcesz by "na zawsze" rozpoczęło się najszybciej jak to możliwe."

Savannah gubi się sama w tym co czuje, uważa Ashera za ohydnego potwora, a dosłownie na tym samym spotkaniu, w przeciągu chwil, stwierdza jednak, że on się jej podoba i przy kolejny spotkaniu mówi mu, że wcale jej nie przeszkadza jego paskudny wygląd i żeby tak nie myślał. To w końcu jej przeszkadza, czy nie przeszkadza? Bo już sama nie wiem.

Wątek miłosny, który jest przedstawiony w książce, jest mdły aż do znudzenia. Miłość dosłownie rozkwita na dwóch spotkaniach. Ludzie, którzy widzą się drugi raz, stwierdzają że mogą spróbować od przyjaźni, że fajnie się przy sobie czują i w ogóle takie rzeczy, że głowa mała. Serio? Kto po dwóch spotkaniach stwierdza, że w sumie to fajna jest ta druga osoba, akceptuje jej wady i chętnie zostanie przyjacielem, a być może w przyszłości partnerem?  Autorka trochę się zagalopowała.

"Nie martwię się, że znajdziesz kogoś innego, ponieważ na całej ziemi nie ma nikogo innego, kto kiedykolwiek pokocha cię tak bardzo, jak ja. To niemożliwe, ponieważ żaden mężczyzna nigdy nie kochał kobiety tak bardzo, jak ja kocham ciebie. I nie martwię się tym, że ja znajdę kogoś innego, ponieważ przywróciłaś mnie z martwych i dałaś mi w życiu drugą szansę. Jesteś moim cudem, (...) i zawsze będę należał do ciebie."

W książce jest mnóstwo błędów logicznych, które aż rażą. Są zauważalne bez większego skupiania się na historii. Idealnym tego przykładem jest to, iż Savannah traci pracę, nikt o tym nie wie prócz rodziny, a gdy puka do drzwi Ashera, jego sprzątaczka wie, że Sav straciła pracę w prestiżowej gazecie i próbuje odbić się od dna. Gołębie jej chyba szepnęły do uszka najświeższe wiadomości.

Sama historia zaprezentowana przez Katy Regnery jest nieciekawa. Najzwyczajniej w świecie brakuje jej oryginalności. Pomysł miała bardzo fajny, ale rozwaliła całkowicie wykonanie. Gdyby wzorowała się tylko na "Pięknej i Bestii" i dodała od siebie ciekawe zwroty akcji, to byłoby super. A tak dostaliśmy dziennikarkę, faceta po przejściach i całą historię, której zakończenie idzie przewidzieć już na starcie, bo nie odbiega od bajki.

Niestety z przykrością muszę stwierdzić, że bardzo zawiodłam się na książce. Oczekiwałam czegoś świeżego i ciekawego, a niestety dostałam słabą powieść z ciężkim piórem, którą ciężko jest zmęczyć do samego końca.

 Ocena: 4/10


Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję  Wydawnictwu Niezwykłe


Natalia Zaczkiewicz
  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

2 komentarze:

 1. Opinie jednak potrafią być różne! :D Bo mnie z kolei bardzo podobała się ta książka :) Owszem, nie jest bez wad, ale przyjemnie mi się ją czytało :D

  Zabookowany świat Pauli

  OdpowiedzUsuń
 2. To jest chyba pierwsza negatywna opinia o tej książce. Nie przypominam sobie, abym czytała mniej pozytywne opinie, bo każdy wychwalał książkę. Mój zapał do książki troszkę się zmniejszył, ale pewnie kiedyś i tak przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń