"Wielka Księga Wartości" - Teresa Blanch Anna Gasol

Wielka Księga Wartości jest to zbiór pięknych i naprawdę mądrych opowiadań. Całość liczy sobie całkiem sporo, bo 141 stron i wierzcie mi, że jest przepięknie wydana. Twarda, solidna oprawa z robiącą wrażenie ilustracją na okładce jest zachwycająca. Dobrej jakości papier a wnętrze jeszcze bardziej wartościowe, aniżeli wydaje się z zewnątrz. Nie przesadzam. Jestem oczarowana.
 Jakie wartości przekazujemy naszym pociechom? Dbamy, by nasze dzieci były grzeczne i kulturalne, by mówiły dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję i przepraszam, ale czy macie świadomość, iż musimy uświadomić tym młodym ludziom jeszcze inne, bardzo ważne rzeczy?
O tym jest ta książka, o wartościach, które koniecznie musimy wpoić naszym chłonącym wszystko jak gąbka, maluchom.

W Wielkiej Księdze Wartości znajdziecie 16 opowiadań. Ich tematy to tolerancja, jakże ważna w dzisiejszych pełnych uchodźców czasach. Wysiłek, który jest nieodzownym elementem życia. Życzliwość, o której mnóstwo, zawłaszcza młodych ludzi, nie ma pojęcia. Solidarność, jakże przydatna! Wspólnota. Uczciwość, którą niewielu ludzi, może się pochwalić. Poczucie własnej wartości, odwieczny problem, wśród ludzi w każdym wieku, oraz empatia, której wielu osobom niestety brak.Bardzo podoba mi się to, iż każdy z poruszonych w książce tematów pojawia się dwa razy. Autorki napisały na każdy temat dwa opowiadania, co umożliwia nam i naszym dzieciom spojrzenie na te historie, z dwóch perspektyw. Poznacie między innymi Claudię i Roque'a z opowiadania o tolerancji, którzy odwiedzili swoich dziadków. Kiedy dziadkowie mówią wnukom, iż będą mieli oni towarzystwo w wakacje, ponieważ zaprosili też Ayuba, dzieci z zaciekawieniem wychodzą chłopcu na powitanie. Choć dziewczynka nie ma żadnego problemu z nowym znajomym, jej brat po spojrzeniu na chłopca szuka wymówek i wraca do domu. Jak się domyślacie, Ayub różni się od dzieci, chłopczyk ma ciemną skórę i czarne loczki na główce. Dziadkowie mają więc problem z wnukiem i jego brakiem tolerancji dla gościa.


W opowiadaniu o solidarności naszym bohaterem jest, Luis Enrique peruwiański nauczyciel kochający książki. Mężczyzna z każdą przywiezioną z rodzinnego miasta powieścią, z rozkoszą biegł do dzieci. Czytał, opowiadał i uczył dzieci czytać oraz pisać. Pewnego dnia postanowił wybrać się do wioski, w której szkolna biblioteka jest bardzo uboga. Pożyczył od taty jednej z uczennic lamę, zapakował mnóstwo książek i wyruszył w podróż. Pech chciał, że lama uciekła, a Luis miał przy sobie zaledwie kilka książek, pełen był obaw, że zawiedzie mieszkańców wioski. Jak się jednak okazało, uczniowie, a także dorośli cieszyli się z tego, co udało mu się dostarczyć, cieszyli się, że w ogóle ich odwiedził. Nieważne dla nich było, że przyniósł ze sobą zaledwie naparstek tego, co miał zamiar im podarować.


Opowiedziałam Wam w skrócie o dwóch pięknych opowiadaniach, a jest ich jeszcze 14. Każde mądre i wyjątkowe, liczę, że Was zachęciłam, bo ja jestem szczerze zachwycona. Autorki wykonały świetną robotę. Ilustracje są kolorowe i  dokładnie takie, jakie lubią dzieci. Przykuwają wzrok i zatrzymują go na dłużej. Polecam.


Ocena: 10/10

Za możliwość przeczytania książki, dziękuję Wydawnictwu Nasza KsięgarniaJulia Komorska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze: