"Zabójcze lato" - Juno Dawson

Zabójcze lato to psychologiczny thriller dla młodzieży, gatunek, po który sięgam bardzo, bardzo rzadko. Z prostej właściwie przyczyny, jestem ogromnym tchórzem, mój tata zawsze śmieje się ze mnie, że boję się własnego cienia. No cóż, przyznajcie, że późnym wieczorem, przy delikatnym świetle, nawet nasz własny cień przeraża... Sama nie wiem tak naprawdę, dlaczego zdecydowałam się przeczytać tę książkę, może przez opis fabuły, który mnie zaintrygował? Może przez moim zdaniem całkiem niezłą okładkę? Tak czy siak, książka do mnie przyszła, poczekała chwilę na półce, aż w końcu zdecydowałam się, poświęcić jej wieczór. Powiem Wam szczerze, że to było kilka bardzo intensywnych dla mnie godzin, zwłaszcza że było już bardzo późno...

"Intruz zbliżył się i wyciągnął w jej stronę ręce.
- Precz! - warknęła dziewczyna.
Runęła w dół bez krzyku. Po upadku naprawdę wyglądała jak kropla krwi
na tle białej kredy."


Upalne lato, grupa przyjaciół postanawia spędzić razem niezapomniane wakacji w Hiszpanii. Do willi nad samym oceanem przyjeżdżają najpierw Katie, której ojciec udostępnił studentom willę, razem z Rynem, sympatycznym gejem, którego wyjątkowo męczy, niewyjaśniona jego zdaniem śmierć przyjaciółki sprzed roku. Następnego dnia na miejscu pojawiają się bliźnięta, Greg i Alisha, Ben oraz dziewczyna Grega - Erin. Każde z przyjaciół nieco obawia się, jak wyglądać będzie ten pobyt. Ostatni raz bowiem, widzieli się rok temu. Początkowo wszyscy próbują się dobrze bawić, niezręczność zanika, jednak jak się domyślacie, temat tragicznie zmarłej rok temu Janey powraca. Śmierć dziewczyny nazwano samobójstwem, jednak Ryan w żadnym razie w to nie wierzy. Jak się później okazuje, nie tylko on ma wątpliwości. Chłopak postanowił, iż dowie się, co się wtedy stało. Najbardziej przerażająca jest myśl, że zabić Janey musiał ktoś z paczki przyjaciół, a skoro są teraz razem w jednej willi, na odludziu, bez zasięgu w telefonach, wszystko robi się przerażające. Dokładnie tak jak w horrorach, które oglądamy w telewizji.

"- W każdym horrorze musi ocaleć jedna bohaterka.
Widzowie oglądają film ze świadomością, że niezależnie od tego,
jak strasznie się robi i ile poleje się krwi, grzeczna dziewczynka 
pokona zabójcę i dożyje do sequelu.
Inaczej byłoby zbyt ponuro.
  Ben uniósł szklankę.
- Zdrowie Katie, jedynej ocalałej!
Dziewczyna podjęła temat i też uniosła szklankę.
- Dziękuję, ale Ryan... nie powiedziałeś nam w końcu, kto umrze pierwszy!
- Poczekajcie to zobaczycie - stwierdził z uśmiechem Ryan.

Niewygodny temat, który powrócił i trapi przyjaciół, to nie jedyna zagadka dla naszych bohaterów. Nagle w willi zjawia się niezapowiedziany gość - Roxanne, niezbyt lubiana koleżanka z liceum. Rox oznajmia kolegom, że wie, iż Janey nie popełniła samobójstwa, co więcej, wie, kto ją zabił i ma na to dowody. Dziewczyna w zamian za swoje milczenie żąda pieniędzy. Wśród studentów robi się niemałe zamieszanie, bardziej niż wcześniej oczywisty jest fakt, że któreś z nich jest mordercą. 

 "Janey nie umarła, po prostu aktorce grającej tę rolę skończył się kontrakt."

Książka napisana jest w specyficzny sposób, podzielona jest nie na rozdziały, a na sceny. Wynika to z tego, że Ryan lubi wyobrażać sobie, iż wraz z resztą znajomych gra w serialu. Trochę dziwaczne, prawda? Nie zraźcie się, idzie się do tego przyzwyczaić i nie jest to wcale uciążliwe, wręcz sprawia, że powieść jest bardziej hmm mroczna? Tak, to dobre określenie. Juno Dawson napisała książkę w narracji trzecioosobowej, która zdecydowanie bardzo tu pasuje, czytać ją możemy na przemian z perspektywy Ryana i Alishy, co również świetnie się sprawdza. Dla mnie jest to naprawdę dobra opowieść. Niejednokrotnie odrywałam oczy od tekstu i rozglądałam się dookoła, muszę zaznaczyć, że mnie naprawdę łatwo jest nastraszyć. Jeśli nie ruszają Was telewizyjne horrory, czy thrillery nie usatysfakcjonuje Was ta książka, jednak moje wymagania w pełni spełniła i ja z czystym sumieniem ją polecam.

Ocena: 9/10

Za możliwość przeczytania książki, dziękuję Wydawnictwu YA!


Julia Komorska 

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze: