Złota Panna- Joanna Papuzińska


Moje pierwsze spotkanie z tą serią i już wiem że nie ostatnie. Książeczka stworzona specjalnie dla dzieci , pomyślana tak by się dziecku spodobać, pomóc w nauce czytania, zachęcić do nauki. Duże proste litery, kolorowe obrazki, na każdej stronie słówko do sylabizowania. Dziecko nie uczy się na przykładzie odrębnych, wyrwanych z kontekstu zdań ale czyta prawdziwą historię, taką z wstępem, rozwinięciem i zakończeniem, a nawet z morałem.

Fajny pomysł na opowiedzenie legendy, w ciekawy inny sposób; wersja oryginalna mogłaby być za trudna językowo (język staropolski) jak też sam przekaz mógłby nie być zrozumiany przez dzieci do których jest skierowana książka a  są to dzieci w wieku 5-7 lat. Chociaż i tak uważam że dla pięciolatków trochę za trudny język, ale dobrze niech się uczą, niech się ciekawią niech pytają.

Książeczka opowiada o małej pannie Ludce która usłyszała od mamy legendę o złotej kaczce i koniecznie chce odkryć bajkowe sekrety i dotrzeć do ukrytego skarbu.
Dzieci czytając o przygodzie Ludki mogą się nauczyć dzielenia, a wiem że to dzieciom jak i dorosłym czasem z wielkim trudem przychodzi. Ludka odkrywa co jest prawdziwym bogactwem i dlaczego warto się dzielić, a nie warto zostawać sobkiem. I szybciej dziecko weźmie przykład z książkowej dziewczynki niż jeśli mu kazać, zakazywać, pouczać i grozić palcem.
Aczkolwiek jest to ciekawa książeczka do wspólnego czytania z rodzicami.
No i morał, przeczytać i zapamiętać.


"Złota Panna" i inne książeczki z serii Czytam Sobie to moim zdaniem pozycja obowiązkowa na drodze nauki czytania. Seria uważam powinna być pomocą dydaktyczną w przedszkolach , zerówkach, a nawet pierwszych klasach szkół podstawowych. Ciekawe historie, legendy lub opowieści o postaciach historycznych, ale też współczesne tematy bardzo "na czasie".

"Czytam sobie" to wybitni polscy autorzy i ilustratorzy, świetne wciągające historie i metoda wspierająca naukę czytania zgodna z zaleceniami metodyków.

 

Seria podzielona jest na trzy poziomy pod względem trudności tekstu, ilości użytych wyrazów i głosek:
-poziom pierwszy  to krótkie teksty, krótkie zdania, ćwiczenia głoskowania (29 książeczek)
-poziom drugi dłuższe zdania, także złożone , elementy dialogu, ćwiczenia sylabizowania (19    książeczek)
-poziom trzeci dłuższe teksty, użycie wszystkich głosek, bardziej złożone zdania a także słowniczek trudniejszych wyrazów (20 książeczek)


Hej hej a na końcu książeczki odkryłam naklejki, oj to się dzieciom spodoba, dziewczynki zwłaszcza w tym wieku to mają bzika na punkcie naklejek. Jest też dyplom sukcesu i zadania dla mistrzów czytania.

 

Warto wspomnieć że serię objęła patronatem honorowym i poleca Biblioteka Narodowa.

Koniecznie zajrzyjcie na stronę www.czytamsobie.pl
Ode mnie mocna, mocna siódemka!

Ocena : 7 / 10

    Za możliwość przeczytania bardzo dziękuję Wydawnictwu EGMONT .
Magdalena Sz L
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz