"Bodzio i Pulpet" - Grzegorz Kasdepke

"Tylko ostatnia wieprzowina zostawia przyjaciela w potrzebie"
Wystarczyło kilka stron i już wiedziałam na pewno, to są, jeśli nie już, to na pewno przyszli idole młodego pokolenia. I wcale dobrze, bo skoro mają takie zasady jak zacytowana, to jeszcze będą z nich porządni ludzie. My mieliśmy "Dzieci z Bullerbyn" (nigdy nie ukrywam, że to moja ulubiona książka) teraz nastała era Bodzia i Pulpeta. I nie zmieniło się jedynie to, że i dla nas w dzieciństwie, i dla dzieci teraz, podwórko jest wszechświatem.

Seria - Poczytam ci mamo - polecana dla początkujących czytelników, a tymczasem okazuje się, że to mama czyta ukradkiem. Kiedy dzieci pójdą już spać, ona odkłada romansidło na nocny stolik i pod pretekstem sprawdzenia jedynie treści, jakie jej pociechy przyswajają, pochłania wręcz przygody dwóch sympatycznych chłopaków. A to przecież podobno książka dla dzieci... Drogie mamy pamiętajcie, kiedy dziecko zaproponuje - poczytam ci mamo Bodzia i Pulpeta - oczywiście okazujecie pełen entuzjazmu i radość wielką, ale też przede wszystkim pełne zdumienie i zaskoczenie treścią (wszak nie widziałyście, nie słyszałyście i pojęcia nie macie o czym jest książka).

Autor Detektywa Pozytywki tym razem zaprasza nas do zabawy razem z Bodziem i Pulpetem, a także Obcym, bo to fantastyczna  książka fantastyczna. A no właśnie, zabawa zabawą, wspólny śmiech w trakcie czytania gwarantowany, ale porozmawiać sobie można przy okazji. O odpowiedzialności na przykład, o tym co wolno, co trzeba, a czego jednak nie polecacie.


A to mądrość którą ja z tej lekcji pod tytułem "Bodzio i Pulpet" zapamiętam, mam nadzieję. Męska logika, cóż, bez względu na wiek mężczyzny, jest tajemnicą nad którą pochylać się nie warto. Należy jedynie przyjąć do wiadomości i nie dociekać dlaczego. Mężczyzna, bez względu na wiek, nie odpowie, a ten kilkuletni dodatkowo jeszcze, poczęstuje nas spojrzeniem pełnym niezrozumienia. Logikę kilkuletniego mężczyzny należy przyjąć jako prawdę objawioną i naukowo udowodnioną. Koniec kropka.

Zauważam że jako osoba dorosła doszukuję się drugiego dna historii, moje interpretację nie są niestety wolne od naleciałości doświadczenia, poprawności politycznej i te pe.
W tej książce dzieje się, trzeba nadążyć za nieujeżdżonym rowerem wujka Leona, stoczyć kolejną potyczkę z Bałaganem, bo pierwszą wygrał, posprzątać świat który jak na złość nie jest zbyt brudny by wygrać wyjście do kina. A wszystko pod okiem pani wychowawczyni która jest kosmitką.


Przezabawne przygody, które mam dziwne przeczucie mogą kiedyś zostać wykorzystane przeciwko nam - dorosłym. Lepiej więc zapoznać się z bronią wroga i być przygotowanym.

Ocena : 7,5 / 10

Za możliwość przeczytania bardzo dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia.

Magdalena Sz L
      Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz