"Colorfox" - Gra strategiczna

Gry to świetna alternatywa na produktywne spędzenie wolnego czasu, jeśli nie macie chęci na czytanie, a dobrze wiem, że czasem czytelnika dopada taka niemoc, nie traćcie czasu na oglądanie telewizji! Mamy obecnie taki wysyp różnorakich gier, czy to planszowych, czy to karcianych, że żal nie skorzystać! Colorfox to gra strategiczna, pobudzająca kreatywność i trenująca spostrzegawczość!

Możecie zagrać w nią z każdym, ze współlokatorem, rodzeństwem, dziećmi, mężem, czy z przyjaciółmi! Ja pierwszą próbę podjęłam z mężem i oboje jesteśmy szczerze zachwyceni tą grą. Zanim bardziej zagłębie się w temat, musicie, przyznać, iż opakowanie robi wrażenie! Jest naprawdę czadowe! Jak wyjęłam to pudełko z kartonika, nie mogłam przestać się uśmiechać, tak bardzo przypadło mi do gustu.Opakowanie wygląda, jak paczka zapałek, nawet tak samo się otwiera, a raczej wysuwa. Wykonane jest z kartonu, bardzo solidnego, trzeba dodać, nie musicie, obawiać się, że szybko ulegnie uszkodzeniu. Jeżeli będziecie dbać o grę i nie zostawiać jej w zasięgu rączek dziecka, czy domowego zwierzaka, wszystko będzie w idealnym stanie.

Opakowanie zawiera:

- 54 karty, na każdej z nich znajdują się cztery połówki zapałek w różnych kolorach, mogą być dwu, trzy, lub czterokolorowe.
- 48 kolorowych patyczków w sześciu kolorów. Z każdego koloru mamy łącznie osiem patyczków.

Cel gry jest naprawdę nieskomplikowany, na stół musimy zagrywać karty tak, by widniejące na nich zapałki, łączyły się z tego samego koloru zapałką na innej karcie. Jeśli uda nam się, połączyć zapałkę z odpowiednim kolorem, zabieramy dla siebie jeden patyczek, oczywiście w tej samej barwie.
Im więcej patyczków uda nam się zebrać, tym więcej uzbieramy punktów, co poprowadzi nas do wygranej.


Przygotowanie do gry:

Producent każe posortować patyczki kolorami i umieścić je w zasięgu wszystkich graczy, u nas w praktyce wyglądało to tak, że leżały w kompletnym nieładzie, ale nie utrudniało nam to gry w żaden sposób. Kiedy przygotujemy już rezerwę patyczków, musimy potasować karty, w zależności od tego, w ile osób gramy, w przypadku czterech i trzech należy rozdać po trzy karty, a jeśli gramy tylko w dwie osoby, rozdajemy po cztery. Nie powinniśmy pokazywać przeciwnikom, jakie karty mamy w ręku. Pozostałe należy położyć na stole w stos, grzbietami do góry.

Przebieg rozgrywki:

Tradycyjnie grę rozpoczyna najmłodszy gracz, a następnie kolejna osoba, po jego lewej stronie. Aby rozpocząć grę, musimy położyć na stół pierwszą z kart, oczywiście grzbietem do dołu, najmłodszy gracz musi dołożyć swoją kartę tak, by w jakikolwiek sposób połączyła się ona z zapałką o tym samym kolorze. Karty należy układać w taki sam sposób, to znaczy do pionowo ustawionej karty, dokładamy kartę pionowo i tak samo w przypadku leżącej poziomo karty.

- Jeśli nie możemy zagrać żadnej karty, musimy w tej rundzie spasować.
- Gdy uda nam się połączyć jedną zapałkę, w nagrodę z rezerwy patyczków zabieramy odpowiadający kolorem zapałce, patyczek.
- Jeśli za pomocą jednej karty uda nam się połączyć jednocześnie dwie zapałki, zdobywamy aż dwa patyczki, dodatkowo, jako specjalny przywilej możemy zamienić jeden z posiadanych przez nas patyczków, na dowolny patyczek przeciwnika. Sami decydujemy jakiego koloru i od kogo zabieramy patyczek, a przeciwnik nie może w żaden sposób temu zapobiec.
- Kiedy uda nam się połączyć trzy lub cztery zapałki jednocześnie, zdobywamy odpowiednio trzy, bądź cztery patyczki w odpowiadających im kolorach i dodatkowo, jak wyżej możemy zamienić patyczki z patyczkami przeciwników.
- Po każdym położeniu przez nas karty na stół, musimy dobrać sobie jedną w zamian, ze stosu. Jeżeli zapomnimy tego zrobić, nie poniesiemy żadnych konsekwencji, przeciwnicy mogą nam o tym przypomnieć, ale nie muszą. Następnie tura przechodzi na kolejnego gracza.


Koniec gry:

Gra dobiega końca, gdy w rezerwie nie ma już patyczka, który właśnie powinniśmy otrzymać. Następnie gracze podliczają swoje punkty. Jeśli gra się kończy, ale udało nam się za pomocą jednej karty połączyć dwie zapałki, lub więcej, bierzemy te patyczki, które jeszcze pozostały. Możemy też dokonać zamiany z przeciwnikami i dopiero wtedy kończymy rozgrywkę.

Punktacja:

Muszę przyznać, że bardzo podoba mi się, jak producent wymyślił punktację, wszystko jest naprawdę przejrzyste i łatwe do zapamiętania, a przede wszystkim logiczne.
Ponieważ w grze mamy patyczki w sześciu kolorach, po jej zakończeniu, zdobyte przez nas patyczki musimy pogrupować tak, by powstały zestawy.
- Jeśli z naszych patyczków powstał zestaw z sześciu kolorów, zdobywamy aż 21 punktów (1+2+3+4+5+6=21)
- Zestaw pięciu patyczków to 15 punktów (1+2+3+4+5=15)
- Zestaw czterech patyczków to 10 punktów (1+2+3+4=10)
- Zestaw trzech patyczków to 6 punktów (1+2+3=6)
- Zestaw dwóch patyczków to 3 punkty (1+2=3)
- Zestaw z jednym patyczkiem to 1 punkt

Przykładowo, mamy 6 patyczków w różnych kolorach plus jeden zielony i dwa czerwone, razem mamy zatem jeden kompletny zestaw, zestaw dwóch patyczków i zestaw z jednym patyczkiem, co daje nam 21+3+1=25 punktów.


Strategia gry polega na tym, że im więcej uda nam się zgromadzić zestawów, tym więcej zdobędziemy punktów. Dzięki podmianie patyczków przeciwnikom możemy zapewnić sobie większą różnorodność kolorów, co z kolei przybliża nas do powiększania zestawów.
Tak samo, kiedy łączymy na stole zapałki, by zdobyć patyczki, powinniśmy mieć na uwadze, zdobycie patyczków, których kolorów jeszcze nie mamy, albo takich, których mamy akurat mniej.

Zasady naprawdę nie są skomplikowane, gra przypomina mi trochę połączenie domino z bierkami. Jeśli wydaje Wam się, że możecie nie przyswoić wszystkiego od razu, zróbcie to na spokojnie, przeczytajcie instrukcje, a później po prostu grajcie, wszystko wyjdzie w tak zwanym praniu. Nie bójcie się też modyfikować zasad, jeśli odczuwacie taką potrzebę, gra jest dla Was i to Wy macie czerpać z niej przyjemność, więc nic nie stoi na przeszkodzie, byście wprowadzili kilka zmian.
Według mnie Colorfox to w pełni przemyślana rozrywka pozwala na co najmniej kilkanaście minut
interesującej zabawy, ale to jak długo będziecie czerpać z niej przyjemność, zależy tylko i wyłącznie od Was.


Ocena: 10/10

Za możliwość zapoznania się z grą, dziękuję Vertima

Julia Komorska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz