"Dinozaury. Skamieliny i pióra" - Mk Reed, Joe Flood

Macie może w domu małych albo i większych fanów dinozaurów? Jeśli tak, mam dla Was bardzo ciekawą propozycję. "Dinozaury. Skamieliny i pióra" to naukomiks, takie ciekawe połączenie przyjemnego z pożytecznym, niemal nauka przez zabawę, ja naprawdę uwielbiam takie rozwiązania. Mamy do wyboru mnóstwo publikacji o dinozaurach, mnóstwo filmów, ale niewiele jest w nich prawdy, najczęściej autorów bardzo ponosi wyobraźnia. Ten komiks, bogaty jest w wartościową, przydatną wiedzę.

Całość jest naprawdę świetnie wydana, solidna twarda oprawa i piękne, wyraźne ilustracje niezaprzeczalnie zachęcają do zapoznania się z książką. W komiksie dokładnie opisane są, wszystkie etapy życia dinozaurów, wszystkie istotne fakty i ciekawostki.
Dinozaury przez 165 milionów lat kroczyły po Ziemi, aż nagle ni stąd, ni zowąd wyginęły. Kiedy 66 milionów lat później na Ziemi pojawili się ludzie, zaczęli dostrzegać dziwne kości i próbowali zrozumieć, do kogo mogły one należeć. Oczywiście wtedy teorie były bezsensowne, a ludzi za bardzo ponosiła wyobraźnia, z czasem jednak zaczęto bardziej dociekać i więcej kopać. William Smith opublikował mapę Anglii z nazwanymi warstwami skał, w ten sposób próbował wytłumaczyć, jak mogły funkcjonować i wyginąć dinozaury. Przez setki lat o tych prehistorycznych stworzeniach krążyło mnóstwo bzdurnych teorii, wielu było też profesorów i uczonych, którzy próbowali rozwiązać największą zagadkę z przeszłości, najczęściej rywalizowali oni ze sobą i wykluczali oraz wyśmiewali wzajemnie swoje teorie. Komiks jest naprawdę szalenie ciekawy, nie chce opowiadać Wam całej książki, znajdziecie tu naprawdę wszystko, czego chciałoby się dowiedzieć dziecko o tych stworach, wraz ze świetnymi ilustracjami.
Zawsze lubiłam oglądać, czy też czytać o wiarygodnych faktach z przeszłości, ale nigdy nie uważałam się za wielką fankę dinozaurów niemniej jednak kiedy wzięłam do rąk ten komiks, okazało się, że to jest naprawdę bardzo interesujące, najbardziej chyba zdziwiła i zaciekawiła mnie informacja, że w zwierzętach, z którymi obcujemy w dzisiejszych czasach, bez trudu dostrzec można, że mają w sobie coś z prehistorycznych dinozaurów. W tej książce prócz świetnych niezwykle realistycznych obrazków, są też dokładne nazwy, nawet te pierwsze, już dawno nieużywane. Wyjaśnione jest również, skąd wzięły się niektóre z nazw, czy może od charakterystyki zwierzęcia, czy od jego "wynalazcy". Choć jest to naukomiks, nie brak tu też poczucia humoru, prócz ważnych faktów, wplecione są też na przykład zabawne wymiany zdań pomiędzy dinozaurami, czy ludźmi żyjącymi w danej epoce.


Podsumowując, komiks bardzo mi się podobał i myślę, że mogą mieć z niego prawdziwą frajdę zarówno dzieci, jak i dorośli. Całość liczy niecałe 130 stron, zawiera słowniczek, w którym znaleźć można, znaczenia użytych w książce pojęć i wskazówki, z jakich publikacji dowiedzieć się możemy czegoś jeszcze na temat dinozaurów. Bardzo polecam Wam tę książkę, jest świetna, w pełni spełniła moje oczekiwania. Świetny, wartościowy tekst oraz bardzo dobre, interesujące ilustracje.

Ocena: 10/10

Za możliwość przeczytania komiksu, dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia


Julia Komorska


    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz