"Dziecięce zabawy" - Tomasz Mróz


Tego lata zapanuje Mróz! Spokojnie, nie mam na myśli anomalii pogodowych, ale najnowszą powieść Tomasza Mroza. "Dziecięce zabawy", bo taki tytuł nosi książka, którą miałam okazję przeczytać dzięki uprzejmości wydawnictwa Videograf, utrzymana jest w niezmiennym dla autora klimacie- stanowi mieszankę kryminału, science-fiction i... ironicznego humoru, który niekiedy powala na kolana. Nie będzie zaskoczony ten, kto z Tomaszem Mrozem miał już do czynienia.

Ja nie miałam, toteż każda kolejna strona wprawiała w zdumienie, burząc moje wyobrażenie o fabule: spodziewałam się, że będzie mrocznie, ale i całkiem na serio. Tak też zresztą było na samym początku, gdy Czytelnik został wprowadzony w historię zbrodni z 1967 roku, kiedy to trzej jedenastoletni chłopcy zostali zamordowani przez sprawcę nazywanego "Wampirem z kopalni". Do tego momentu powieść sprawia wrażenie mrocznej. A potem groza ta wyparowuje za sprawą humoru, którego Mróz nam się szczędzi. Wprowadza wątek szkolenia pod kątem zagrożenia mobbingu z udziałem podinspektor Jadwigi, który staje się komedią samą w sobie i trwa niemal do ostatnich stron.

Historia kryminalna przeplata się z wydarzeniami mającymi miejsce na komisariacie, które są tak pełne humoru, że momentami zapominam, z jakim gatunkiem literackim mam do czynienia, zaś samo śledztwo i próba schwytania tajemniczego mordercy schodzi na drugi plan. Do czasu jednak, gdy akcja nabiera tempa - i tu należy wspomnieć o retrospekcjach zastosowanych przez autora- wraz z odkryciem każdego kolejnego elementu zagadki, autor przenosi nas do roku 1967, by zbliżyć nas do rozwikłania trudnej sprawy i zrozumieć motywy postępowania bohaterów. Mnie się jednak osobiście nie udaje, bowiem nigdy nie pomyślałabym, że zadziałają tutaj czary i siły nadprzyrodzone, a autor wprowadzi kilka postaci "z zaświatów" (zdziwicie się, które się nimi okażą!). Element jakże zdumiewający i nieprawdopodobny, jednak z pewnością wnoszący "świeżość" do gatunku, jakim jest kryminał. 

Główny bohater, śledczy, miał być w moim mniemaniu inteligentny, nieomylny i najlepiej przystojny. Miał sypać pomysłami jak z rękawa i bohatersko ująć sprawcę. Tymczasem nasz śledczy Przytuła nie jest ani nieomylny, ani tym bardziej przystojny. Inni bohaterowie nie dają nam zapomnieć o jego nadwadze, kpiąc i strojąc sobie żarty z przełożonego. Szczęście w nieszczęściu, Mróz stworzył postać, której nie da się nie lubić. Mimo swojej komicznej nieraz postawie komisarz budzi sympatię, podobnie jak jego podwładni z komisariatu czy Kaziu, osiedlowy menelek spod sklepu, który mimo wszystko w książce odgrywa znaczącą rolę. Stworzenie śledczego niedoskonałego okazuje  się jednak strzałem w dziesiątkę- z pewnością wyróżnia tym samym dzieło Mroza i nadaje mu komiczny charakter, a zdaje się właśnie o to autorowi chodziło.

"Dziecięce zabawy" to w końcu nie tylko kryminał. To także diagnoza polskiego społeczeństwa - za pomocą ironii i humoru autor prezentuje panujące w naszym kraju zasady, a właściwie ich brak, obalając mity o sprawiedliwości i służbie dla społeczeństwa, udowadniając, że w naszym kraju wszystko można "załatwić" dzięki układom i układzikom. Trudno się z tym faktem zresztą nie zgodzić...

Wszystko zgodnie z hasłem: "Obywatel nasz pan, ale najpierw słodka herbata."

Po lekturze "Dziecięcych zabaw" nie zaczęłam się co prawda bać własnego cienia (choć nie ukrywam- okładka przyprawia o gęsią skórkę!), ale jedno jest pewne- Tomaszowi Mrozowi udało się stworzyć dobry kryminał nie tylko dla miłośników tego gatunku. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, wystarczy otworzyć się na to, co nieprawdopodobne, a gwarantuję... zaprzyjaźnisz się z Mrozem tego lata!

Ocena: 8/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Videograf
Izabela Jurkiewicz

  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

4 komentarze:

 1. Brzmi nieźle, szczególnie ten humor mnie ciekawi :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zachęcajaco! Uwielbiam jego ksiażki wiec i "Dzieciece zabawy" przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapisane na liście "pozycja do przeczytania" ��

  OdpowiedzUsuń