"Edu Karty. Język niemiecki" - wydawnictwo Magnus

[źródło]
   Karty edukacyjne stają się co raz popularniejszym narzędziem wspomagającym naukę np. języków obcych. Jednocześnie zabawa nimi stanowi formę rozrywki dla najmłodszych.

   Co takiego jest w tym kawałku tekturki? Zacznijmy od tego, że karty to triumf prostoty. Karteczka papieru z jednym słowem i rysunkiem. Jak coś tak banalnego może budzić zainteresowanie dziecka? Wspomniałam już, że te narzędzia są niezwykle proste. Dzieci szybko i łatwo rejestrują co jest na obrazku i zapamiętują go. Jednocześnie rodzic wypowiadając napisane słowo pobudza zmysł słuchu, co stanowi dodatkowy bodziec dla mózgu. Drugi aspekt to element zaskoczenia - karty można pokazywać w dowolnej kolejności, z reguły jest ich sporo, a więc szybko się nie opatrzą. Ostatni punkt, na który chciałabym zwrócić uwagę to tempo zabawy. Małe dzieci łatwo się dekoncentrują i szybka zmiana fiszki pozwala im zachować dłużej skupienie, niż gdyby to samo dziecko oglądałoby identyczne obrazki np. w książce.

   „Edu karty” to edukacyjne karty wydane przez wydawnictwo Magnus. Dotychczas ukazały się zestawy z: językiem angielskim, polskim, matematyką, tabliczką mnożenia, miarami i jednostkami, alfabetem i liczeniem, ułamkami, krajami/flagami państw, godzinami oraz językiem niemieckim. Dziś przedstawię Wam zbiór poświęcony językowi naszych zachodnich sąsiadów.

   Dlaczego warto zacząć uczyć się języka niemieckiego? Zacznijmy od tego, że umiejętność władania językiem angielskim jest standardem i znajomość tylko tego języka (plus naturalnie polskiego) to za mało, aby być atrakcyjnym na rynku pracy. Dla naszego dziecka to daleka przyszłość, lecz ta przyszłość kiedyś nadejdzie i jeśli chcemy, aby naszemu dziecku dobrze się wiodło w życiu powinniśmy zawczasu pomyśleć o jego edukacji, również w zakresie znajomości języków obcych. W naszej szerokości geograficznej prędzej będziemy mieli styczność z językiem niemieckim, niż powiedzmy z hindi. Wybór języka naszych zachodnich sąsiadów wydaje się być bardziej racjonalnym wyborem z tego punktu widzenia, choć relatywnie tego drugiego używa więcej ludzi na świecie.. Język niemiecki jest doskonałą bazą wypadową do nauki takich języków jak norweskiego, szwedzkiego, a nawet duńskiego. Absolutnie nie mam tu na myśli gramatyki, ale sposób artykulacji, choć jeśli chodzi o duński w tej kwestii językoznawcy pewnie by się ze mną nie zgodzili. Z osobistego doświadczenia wiem, że jest to przydatne. Ostatni aspekt jest taki, że gospodarczo dzielą nas lata do Niemiec i od dawna jest to stały punkt docelowy migracji dla Polaków. Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że nasze dziecko właśnie tam zamieszka. Oczywiście nasza latorośl może mieszkać na drugim końcu świata, lecz statystycznie więcej naszych rodaków migruje do tego państwa niż np. do Japonii.

   „Edu karty. Język niemiecki” to zestaw składający się z dwustronnych kart edukacyjnych, kart do gry memory oraz in blanco dla własnych słówek i rysunków. Jest to zbiór dość nietypowy, gdyż mamy możliwość nauki w dwóch formach: poprzez standardowe pokazywanie kart, jak również grania w grę. Z reguły inne wydawnictwa proponują tylko jeden rodzaj rozrywki. Możliwość gry w memory jest ciekawą rozrywką, a jednocześnie sprzyja utrwalaniu wiedzy.

   Fiszek jest mnóstwo i tematycznie dotyczą one nazewnictwa z zakresu: anatomii, odzieży, kolorów, pór roku, rodziny, zwierząt oraz znajomości podstawowych czasowników. Ogromna liczba kart niestety zaważyła na ich mniejszej szerokości, wskutek czego nie nadają się one do użytku dla dzieci do lat dwóch. Dla starszych dzieci powinny być jak najbardziej w porządku.

   Rysunki są proste, nie ma problemów z rozpoznaniem jakiego słowa one dotyczą. Napisy są wyraźne, a pudełko na karty kompaktowe na tyle, że zmieści w małej torebce. W przypadku kart do nauki słówek są one dwustronne – wersji niemiecko i polskojęzycznej.

   Polecam te karty osobom, które chcą zacząć uczyć swoje dziecko zupełnie od podstaw. Warto przy nauce czasownika zmienić jego formę np. na pierwszą osobę liczby pojedynczej, gdyż czarownik w bezokoliczniku mniej się przyda naszemu potomkowi.

Ocena
8/10

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Magnus.


Anna Mackiewicz
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz