„IDOL. Mikołaj Kopernik”


źródło

Seria „IDOL” to książeczki z naklejkami dofinansowywane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego, traktujące o ważnych postaciach, które wniosły cenny wkład do świata kultury, nauki bądź sztuki. Nakładem Wydawnictwa Widnokrąg ukazały się już trzy takie pozycje, mianowicie o Marii Skłodowskiej-Curie, Fridzie Kahlo i najnowsza, która jest przedmiotem niniejszej recenzji, pt. „IDOL. Mikołaj Kopernik”. Publikacja docelowo przeznaczona jest od 9 lat.

Książeczka swa formą bardziej przypomina mi zeszyty zadań/ćwiczeń znane z innych publikacji, niemniej jednak zawiera sporą dawkę uporządkowanej wiedzy, która jest zarówno pouczająca, jak i naprawdę ciekawa.

Tekst jest czytelny, zastosowano tutaj większą czcionkę, która na pewno ułatwi czytanie, szczególnie młodszym czytelnikom. To, co na pierwszy rzut oka wyróżnia tę pozycję, jest jej ogromny wręcz format. Nie jest to wadą, trochę mnie to rozbawiło, że jest aż tak wielkie, ale bardzo przyjemnie i wygodnie się pracuje na takich kartach.


Załączone w środku naklejki są estetycznie wykonane i z przyjemnością mój syn zabrał się za ich wyklejanie – szkoda tylko, że nie było ich troszkę więcej. Nie znam dziecka, które nie lubi używać naklejek. Właściwie, to chwileczkę, sama je bardzo lubię. To jest myśl, by dla dorosłych książki z ciekawostkami i różną wiedzą też drukować z takimi przydasiami – o niebo lepiej można coś przyswoić.


Jeśli chodzi o ilustracje, to mam mieszane odczucia Z jednej strony podobają mi się, jak chociażby okładka, są naprawdę ładne, ale niektóre strony wieją okrutną nudą – wiem, że mamy je wykleić, mimo wszystko można było je trochę uatrakcyjnić, nadać przykładowo głębi.

Z tej publikacji dowiemy się od czego pochodzi nazwisko Kopernik i jakie ma znaczenie, gdzie studiował Mikołaj i kto mu to umożliwił. Zerkniemy na mapę, gdzie wyczytamy o wszelkich studiach i miejscach, w których spędził swój żywot naukowiec. Zaręczam, że każdy będzie pod wrażeniem jego odbytej edukacji oraz zajęciom jakim się poświęcał, bo możliwe, iż nie wszyscy to wiedzą, ale Kopernik był kimś więcej, niźli wybitnym astronomem.

Na kartach tej książki mamy możliwość oddać się też zabawie w znajdowaniu różnic, pokonamy mały labirynt, zaplanujemy podług naszej wyobraźni mapę Europy, czy też za pomocą naklejek oraz  własnych umiejętności rysowniczych stworzymy bitwę, w której brał udział Mikołaj. Znajdzie się też miejsce, w którym poćwiczymy kaligrafię, ale też powygłupiamy się, naklejając pijawki, niczym ówcześni lekarze.

Podobało mi się bardzo, że z tej publikacji można sporo wyciągnąć informacji również o innych zagadnienia, co prawda związanych bezpośrednio z Mikołajem Kopernikiem, ale jednak mało popularnych. Obejrzymy również i poczytamy o zastosowaniu narzędzi, jakich używał astronom, przyjrzymy się monetom, które wtedy były w obiegu i wzbogacimy się o wiedzę na temat do czego służyły toruńskie kamienice, jak kwitł handel w Toruniu, poczytamy o gwiazdozbiorach oraz obowiązkach ówczesnych lekarzy. Najważniejsze jednak, jak każdy wie, to słynne ruszenie przez astronoma Ziemi, a wstrzymanie Słońca, poznamy więc naturalnie teorię geocentryczną oraz heliocentryczną.

Wiedza jest naprawdę przystępna, przyjemnie się czyta i człowiek nie czuje się maksymalnie zbombardowany skomplikowanymi terminami, a jednak dowiemy się z tej pozycji najistotniejszych faktów o naszym polskim, wybitnym oraz wszechstronnie wykształconym naukowcu. Takie pozycje są warte przerobienia wraz z dzieckiem, lub do podarowania w ramach prezentu. Po wykorzystaniu naklejek i wypełnieniu wszystkich stron, pozycja dalej prezentuje się świetnie i spokojnie może czekać na półce do następnego przeczytania, aby odświeżyć sobie poznane fakty. Na pewno przyda się w szkole, gdy będzie omawiana epoka renesansu.

Ocena 8/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Widnokrąg


Ula Wasilewska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz