"Niemożliwi detektywi. Trefny nauczyciel" - Patrycja Zarawska


źródło
„Trefny nauczyciel” to najnowsza i zarazem pierwsza propozycja serii detektywistycznej z cyklu Niemożliwi detektywi, która wyszła drukiem od Wydawnictwa Wilga. Książka skierowana jest do dzieci od 6 do 12 lat. Zakres stosunkowo szeroki, niemniej jednak całkiem adekwatny. Duża czcionka ułatwia płynne czytanie, krótkie rozdziały umożliwiają prostsze powroty do przerwanej lektury, dużo ilustracji i mniejszych obrazków urozmaica czytanie i pobudza już i tak rozpaloną wyobraźnię.

Książkę czyta się błyskawicznie, akcja pruje ciągle do przodu i ma miejsce jednego dnia, nie komplikuje się zanadto, nie stawia ogromnych wyzwań i nie zmusza do zbyt wielkiego wysiłku w rozwiązywaniu zagadki. Nie jest również w żadnej mierze straszna, czy też niepokojąca. Mimo wszystko nie uważam, że są to minusy. Całość sprawia, że tę pozycję śmiało można czytać właśnie młodszym czytelnikom, a niebanalna historia utrzymana w duchu teraźniejszości, mocno przypadnie im do gustu. Mając powyższe na uwadze, zawęziłabym docelowy wiek na od 6 do 10, a i pięciolatkom powinna się spodobać.Na początku historii poznajemy trójkę dzieci z tej samej klasy, którzy z różnych względów nie pojechali na wycieczkę szkolną i dotychczas nigdy ze sobą nawet nie rozmawiali. Dziwne okoliczności jednak sprawiają, że podejmują ze sobą cichą współpracę. Otóż na zastępstwo przyszedł bardzo osobliwy mężczyzna, który - o zgrozo! - powiedział „przyszłem”! Przecież to nie może być po prostu nauczyciel!

Blanka, Bernard i Bajorek (BBB) wietrzą jakiś podstęp i za wszelką cenę starają się dowiedzieć, kim jest ten „przypakowany dryblas w ciemnych okularach założonych na łysą glacę”. Dzieci uciekają się do różnych forteli, aby zyskać nowe poszlaki, roztrząsają różne możliwości i skupiają się mocno na współpracy. Widać w nich spore zamiłowanie do Sherlock’a Holmes’a. Z każdą sytuacją staje się coraz bardziej jasne, kto z nich jest w czym najlepszy.
Blanka, to typowa intelektualistka, dziewczynka o sporej wiedzy, bystra, Bernard z kolei widać, że świetnie radzi sobie w świecie cyfrowym, sprawnie poszukuje informacji, a nawet dzięki trafnej dedukcji potrafił zhackować hasło. Bajorek, to trochę tajemnicza postać, nikt nie wie dlaczego ma takie przezwisko, ani ile lat już siedział w jednej klasie, jednakże imponuje swymi zdolnościami praktycznymi, ta lina na okładce nie jest bez powodu!

Dzieci tworzą więc doskonały zespół, zespół Niemożliwych detektywów, którzy wspólnymi siłami demaskują przestępcę, ratują ludzi z opresji i przy okazji odkrywają coś o niezwykłej wadze dla całej szkoły. Chcecie wiedzieć na jaki trop wpadli uczniowie klasy piątej B? Kim jest tajemniczy mężczyzna i czego szuka w ich szkole? W jaki sposób zdobył właściwie dziennik klasy i przyszedł na zastępstwo? Co się stało z panią Piórko? Koniecznie sięgnijcie po książkę.

Jak niemal wszystkie dotychczas poznane przez nas serie detektywistyczne dla dzieci, tak i ta, jest ciekawie zilustrowana i wydana w twardej okładce, która po prostu jest niezbędna przy takich pozycjach. W szczególności, gdy dziecko samodzielnie czyta i zabiera lekturę ze sobą czy to do szkoły, parku, restauracji, albo do dziadków. Właściwie we własnym domu również twarda obwoluta może uratować życie książce i będzie pięknie prezentować się w dziecięcej biblioteczce.

Podsumowując, polecam sięgnąć po tę publikację, szczególnie jeśli przerobiło się już wszystkie inne dotychczas wydane serie detektywistyczne i głód jest nienasycony. Nie jest to moja ulubiona książka dla młodszych smyków o tej tematyce, jednakże nie jestem w stanie nic złego jej zarzucić. Szybka akcja, tajemnica, współpraca i nowe przyjaźnie, sympatyczny humor i ciekawe postacie, to zdecydowane plusy książki. Podejrzewam, że będzie można czytać tomy niezależnie od siebie, gdyż ta część ma jasny koniec.

Ocena 8/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu WilgaUla Wasilewska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz