Niezwykłe skrajności które musisz zobaczyć.

„Water will keep running rivers will turn, water will keep running rivers will turn”

Dwie skrajności które musisz zobaczyć. Dwa zupełnie różne obrazy, obydwa można określić jednym słowem - nietypowe. Nie opiszę ani jednego ani drugiego. Nie zrecenzuję, po prostu postaram się zachęcić do zobaczenia. Bo jest co oglądać. 
I warto.


Film animowany i serial, produkcja chińska i produkcja brytyjska, zupełnie różne ale obydwa warte obejrzenia co w dzisiejszych czasach, gdzie telewizja aż roi się od różnych zapychaczy czasu i umysłu, jest nietypowe. Telewizja to jak korzec z makiem i piaskiem, oddzielić ziarno od plew bardzo trudno. A „Fortitude” i „Duża ryba i begonia” to dwa ziarenka które kiełkują w niepokorne myśli, gorące emocje, rozważania o życiu. Te dwa ziarenka to fantastyczne, nietypowe obrazy, niestworzone historie które podane są w tak pięknie mistycznej postaci, a mimo to przyjmujemy je jako jak najbardziej rzeczywiste, tak realne jak pory roku czy kawa w kubku na stoliku obok.
Fortitude
Czytałam skrajne opinie o tym serialu, mnie się podoba. Zdjęcia lodowca, widoki pięknych ośnieżonych gór i miasteczka pokrytego wciąż śniegiem. Muzyka niepokojąca i gra aktorka przejmująco realistyczna, jakbyśmy podpatrywali po prostu mieszkańców a nie aktorów, ciekawa zagadka kryminalna. „Fortitude” to jeden z niewielu seriali z klimatem. Ogląda się z ogromnym zainteresowaniem.
Scena otwarcia: człowiek pożerany przez niedźwiedzia polarnego (żywcem?) starszy człowiek strzela… a później sprawa ta okazuje się bardziej skomplikowana, bo wcale to nie jest tak jak wyglądało na początku.

źródło
Przecudowny stoicki spokój Eugene Mortona (grany przez Stanley’a Tucci) przywodzi mi na myśl innego brytyjskiego detektywa, no właściwie to Belga.
Przykryta puszystym śniegiem jak pierzynką, sielankowa miejscowość, której gubernator szczyci się że jest najbezpieczniejsza na świecie. A jednak trup się ściele…
A właśnie, a propos pani gubernator grana jest przez detektyw Sarah Lund z serialu (skądinąd też mało znanego a szkoda bo jest świetny) „Forbrydelsen”, od razu się moja buźka uśmiechnęła, bo jest "coś" w grze tej kobiety, coś hipnotyzującego. Dobra jest.


„Duża ryba i begonia”
A teraz robimy zwrot o 180 stopni, doskonała animacja z drugiego końca świata. Fantastyczna baśń osadzona w chińskich wierzeniach, legendach i mitach. Dla nas bardzo egzotyczna, ale to dodaje jej jedynie uroku oraz waloru kulturoznawczego. Sama animacja powstawała wiele lat a dopełnia ją przejmująca muzyka. Seans to prawie dwie godziny (może trochę długo ale fani będą zachwyceni, a nie-fani dadzą radę gdy siedzimy z szeroko otwartymi oczami i ustami. Chłoniemy każdym zmysłem, bo „Duża ryba i begonia” to tajemnicza, magiczna opowieść o miłości i przyjaźni. To opowieść o ludziach i zwierzętach, o dobru i złu, o emocjach rządzących światem. A pewnie też o wielu innych płaszczyznach, ilu widzów tyle będzie opinii.


Cieszę się, że w Polsce ktoś zdecydował się na dystrybucję tego filmu, bo przecież nie wpisuje się on w główny komercyjny nurt animacji zza oceanu które dobrze znamy. „Duża ryba i begonia” to nie jest zwykły film animowany, dla mnie to zjawisko, chłoniesz obraz, muzykę i treść, ma walory artystyczne, wizualne, edukacyjne, emocjonalne. Właściwie to byłam pewna że mi się nie spodoba! Ja nie lubię fantastyki (z niewielkimi wyjątkami), a chińskie wierzenia to dla mnie już zupełnie fantastyka egzotyczna i odległa jak inna galaktyka. Jednak film naprawdę mi się podobał, przepiękny i wzruszający. Mam tylko jedno zastrzeżenie, takie bardzo subiektywne. Zawsze w trójkątach doszukuję się jednej pokrzywdzonej osoby, i mimo że przyjaźń to jeden z filarów tego świata, nieodwzajemniona jest przyczyną ludzkich dramatów nawet na miarę światowej katastrofy.

źródło
Opowieść o sile miłości która jest gotowa robić wszystko, wszystko oddać. Mój minus jest za to że jeden z bohaterów skazywany jest na ból i cierpienie, a mimo to zdolny jest do największego poświęcenia. Taki smutny aspekt życia.

W mojej subiektywnej ocenie obydwie propozycje filmowe są warte obejrzenia, bo są ciekawe, inne, nietypowe, niezwykłe. Jeśli już muszę oderwać się od książki niech moje oczy oglądają takie właśnie widoki.

Magdalena Sz L
  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

2 komentarze:

 1. Oba ciekawe, ale niestety brak czasu robi swoje. A obiecałam sobie, że nie będę oglądać nic nowego póki nie nadrobię wszystkiego co zaczęłam. ;)
  Buziaki. ;**

  P.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cóż mogę powiedzieć, jak sam tytuł wskazuje "musisz zobaczyć" :)

  OdpowiedzUsuń