"Nowe wierszyki dla dzieci" - Marcin Urban

Dziś mam dla Was, a raczej dla Waszych dzieciaczków coś świetnego! Dzieci lubią rymowanki, wpadają one w ucho, a czytane w ciekawy sposób są nawet melodyjne. Dzieciaki później z chęcią naśladują i recytują wierszyki z pamięci. Urwisy od małego uwielbiają też kolorowanki, kiedy pierwszy raz do rączek dostaną kredki, już próbują rysować i kolorować, oczywiście tym rysunkom daleko jest do ideału, ale w tym cały urok! No więc dzisiaj mam dla Was dwa w jednym! Wierszyki połączone z kolorowankami, ja jestem zachwycona tym pomysłem.Ta książeczka spodobała mi się już w chwili, gdy pierwszy raz wzięłam ją do rąk, a to dlatego, że ma świetny format. Jest naprawdę duża i solidna, wiem, że myślicie sobie teraz, że przecież już od dawna kupić można kolorowankę z wierszykiem, ale wierzcie mi, że nie taką! Utwardzana i śliska oprawa chroni przed przykrymi wypadkami, kiedy nasz maluch wyleje soczek, z łatwością zetrzemy go z okładki i nie narobi nam on szkód.

Wierszyki są krótkie i opowiadają o różnych zwierzątkach, między innymi są tutaj lew, krowa, żuk, świerszcz, jaskółka, pająk, mucha, paw, gil i ważka. Podoba mi się, że autor wybrał inne zwierzęta, niż te, o których dzieci czytają na co dzień, wszędzie są pieski, kotki, świnki, koniki i rybki, a co chociażby z taką ważką, czy pająkiem? Nieustannie powinniśmy poszerzać dzieciom horyzonty i już od małego uczyć jak różnorodny jest świat zwierząt.


Rymowanki są napisane krótko, zwięźle i na temat. W każdym z wierszyków przeczytamy troszkę o tym, co charakteryzuje dane zwierzątko, więc znów poniekąd uczymy przez zabawę i zachęcamy urwisa do zadawania pytań. Według mnie to jest świetne, dziecko koloruje, a my w tym czasie czytamy mu krótki, ale przykuwający uwagę wierszyk. Wierzcie mi, że nawet jeśli dziecko nie będzie specjalnie zainteresowane tym, co czytacie, ale Wy powtórzycie to raz na jakiś czas, powiedzmy przy okazji kolejnego kolorowania, ono przyswoi i zapamięta. Mnie moja córcia zaskoczyła w ten sposób już mnóstwo razy.
Żeby nie być gołosłowna, przedstawię Wam dwa wybrane przeze mnie wierszyki.

"Pierwsza jaskółka wiosny nie czyni,
lecz to z pewnością lotu mistrzyni,
jak czarna iskra kreśli zygzaki,
jakich nie zrobią mniej sprawne ptaki."

"Paw 
Ogon rozkłada
w wachlarz tęczowy,
i ma pióropusz
na czubku głowy."

Jeśli miałabym się do czegoś doczepić, to kolorowanki mogły być bardziej atrakcyjne, ale to kwestia gustu, ja zwróciłam na to uwagę, a moja córeczka wzięła się do kolorowania, zamiast rozmyślać nad tym, czy żuczek ma równe oczka, czy może jedno większe, a drugie mniejsze. Recenzując produkty dla dzieci, staram się, pamiętać też o tym, że to przede wszystkim ma on się podobać naszym dzieciom, a nie nam. Dorośli najczęściej zwracają uwagę na to, w czym w ogóle nie dostrzega problemu dziecko.


Ocena: 9/10

Za możliwość zapoznania się z książeczką, dziękuję Wydawnictwu dlaczemu


Julia Komorska

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz