"Łowcy kryształów" - FoxGames gra planszowa

źródło
"Łowcy kryształów" zwróciły moją uwagę nie tyle co grafiką, która jest bardzo ładna, a raczej opisem rozgrywki. Gra polega na wydobywaniu kryształów za pomocą zrekrutowanych przez nas najemników zanim eksplorowana kopalnia ulegnie zawaleniu i że nie posiadamy tego typu gry w swych skromnych zasobach, postanowiłam ją wypróbować.

Elementy gry:
78 kart najemników (po 13 kart w kolorze każdej z 6 frakcji)
12 kart Artefaktów
60 żetonów Kryształów
6 kart Dowodzenia (po 1 karcie w kolorze każdej frakcji)
6 totemów Frakcji
1 plansza do gry
1 znacznik Zawalenia Kopalni
1 instrukcja (11 stron)

Wiek graczy: 12+
Liczba graczy: 2–4 graczy
Długość rozgrywki: 40-50 minut


Na zawalenie kopalni ma wpływ: fedrowanie kryształów z symbolem zawalenia kopalni, wyczerpanie stosu z Najemnikami lub Kryształami, jak i zdobycie ostatniego (czwartego) artefaktu z jednego ze stosów. W zależności od tego ilu graczy bierze udział w rozgrywce, wtedy kopalnia się zawala: 4 graczy – pole 9, 3 graczy – pole 8, 2 graczy – pole 7. Gdy następuje koniec gramy tak, aby każda z osób zrobiła w sumie po tyle samo tur. Po czym następuje liczenie PZ za kryształy, artefakty, totemy frakcji, zestawy symboli frakcji na kryształach oraz za zniewolone karty.

Każdy gracz rozgrywa kolejno po jednej turze, która składa się z 3 faz: POCZĄTKOWEJ, AKCJI i PORZĄDKOWANIA. Podczas przygotowań do gry losujemy jedną kartę Dowodzenia i dostajemy odpowiedni Totem, zaś ze stosów kart Najemników tworzymy swoją początkowa „rękę” biorąc dwie karty o poziomie 1 i jedną o poziomie 2. Limit kart w ręce zawsze wynosi 7 (wyjątek jest tylko przy przejmowaniu bazy). Kolejną złotą zasadą jest, że każdy Lider jest nietykalny, więc nie może zostać przejęty, czy zniewolony. Zniewolić mogą tylko Biossy i karta ta liczy się tylko do PZ na koniec gry.

W fazie POCZĄTKOWEJ aktywujemy artefakty i możemy też aktywować specjalną umiejętność naszego Lidera, niemniej jednak, gdy zaczynamy grę, to nie posiadamy jeszcze ani Bazy, ani artefaktów, a co jeszcze za tym idzie, nie mamy jeszcze Lidera. Liderem zostaje wierzchnia karta w naszej Bazie, która również może składać się tylko z 7 kart. Aby utworzyć Bazę, po prostu w ostatniej fazie kładziemy w niej kolejno wszelkie zagrane karty najemników. Także na początku pomijamy pierwsza fazę i zaczynamy od fazy AKCJI. W swojej turze możemy wykonać dwie akcje z czterech:

- rekrutacja Najemnika: Najemnicy o poziomie 1 są rekrutowani za darmo, zaś o poziomie od 2 do 4 wymagają zagrania Najemnika o poziom niższego bez względu na kolor. Wciąż obowiązuje zasada 7 kart.

- fedrowanie Kryształu: zagrywane karty muszą być w kolorze kryształu i ich suma musi być równa lub wyższa od kosztu fedrowania. Istnieją wyjątki opisane niżej.

- zdobycie Artefaktu: należy zagrać karty bez względu na ich kolor o łącznej sumie poziomów równej lub wyższej od kosztu artefaktu.

- użycie umiejętności specjalnej Najemnika.

Albo przejąć czyjąś Bazę i skraść Totem.

W grze mamy 6 frakcji w różnych kolorach, do gry wchodzą jedynie 4, więc pozostałe odkładamy do pudełka – nie będą nam potrzebne, jednak karty dowodzenia zostają obok Kopalni, aby pamiętać, które z kryształów stały się  „dzikie”. Kryształy dają nam punkty zwycięstwa (PZ) na koniec gry i na każdym z nich jest określona ich ilość, dodatkowo mogą mieć symbol frakcji, za które również uzyskujemy punkty. Warto zbierać takie same symbole, aby tworzyć zestawy, które są wyżej punktowane. Aby zdobyć surowiec musimy spełnić dwa warunki: zagrywane karty muszą być w kolorze kryształu oraz suma zagranych kart musi być równa lub wyższa od kosztu fedrowania. Posiadając jednak Totem frakcji w tym samym kolorze mamy możliwość zdobycia go o 1 pkt taniej. W sytuacji zejścia do zerowych kosztów, nie musimy zagrywać kart, ale wykorzystujemy na to jedną akcję. Przy dzikich kryształach mamy taka różnicę, że nie zagrywamy ich koloru, tylko dowolny z pozostałych czterech, zachowując pozostałe zasady. Wspomniane przeze mnie totemy frakcji dają jeszcze dodatkowe PZ na koniec gry, więc warto przejmować bazę innego gracza.

Każda karta Najemników przynależy do jakiejś frakcji, posiada poziom od 1 do 4 oraz specjalną umiejętność. Za ich pomocą możemy fedrować kryształy, ale również zdobywać artefakty, które posiadają po dwie umiejętności. Niemniej jednak w momencie zdobycia musimy od razu zadecydować, którą umiejętność wybieramy i nie możemy odwołać swej decyzji. W przypadku zdobywania artefaktów kolory kart najemników nie mają znaczenia, jedynie ich suma punktów. Zdobyte karty dają nam korzyści w grze, albo tez PZ na koniec.

Jeśli decydujemy się na Przejęcie Bazy, musimy pamiętać, że nie możemy ruszyć ich Lidera (czyli wierzchniej karty), zabieramy natomiast Totem Frakcji w kolorze TEGO Lidera, od gracza, który aktualnie go posiada (jeśli my go mamy, to u nas zostaje), później bierzemy po kolei karty z Bazy do ręki aż uzyskamy limit 7 kart, lub skończą się karty w Bazie. Możemy jednak przejąć czyjąś Bazę nawet w wypadku posiadania 7 kart w swej ręce. Wówczas zabieramy tylko TF, albo gdy zdecydujemy się na przejęcie swojej własnej Bazy, to wyjątkowo Lider wraca do naszej ręki, nawet jeśli przekroczymy wtedy dopuszczalną liczę kart. Jeśli zostaną jakieś karty w Bazie, wierzchnia z nich zostaje nowym Liderem.

W fazie porządkowania wykonujemy trzy kroki:

- tworzymy Bazę: wszystkie zagrane karty kładziemy według kolejności ich wykorzystania, a ostatnia z nich staje się Liderem. Układamy je tak, aby wszyscy gracze widzieli ich kolor i poziom.

- porządkujemy Bazę: w momencie, gdy w Bazie przekraczamy liczbę 7 kart, usuwamy adekwatną ilość Najemników od spodu, aby zawsze było ich tylko siedmiu. Nadmiarowe karty odkładamy do pudelka, już nie wezmą udziału w grze.

- uzupełniamy puste stosy: dokładamy karty Najemników oraz żetony Kryształów.

Na koniec gry naturalnie zliczamy wszelkie uzyskane punkty i wyłaniamy zwycięzcę. Liczymy wszelkie PZ na Kryształach, Artefaktach, dodajemy 1PZ za każdą zniewolona kartę, 3PZ za każdy Totem Frakcji, oraz za zestawy symboli frakcji na żetonach Kryształów (pomaga nam w tym zobrazowana tabelka w instrukcji). Liczenie tego wszystkiego sprawia wbrew pozorom sporo frajdy.
                           
Instrukcja długa (choć to generalnie pojęcie względne, bo miewaliśmy dłuższe), całkiem prosta w odbiorze. Przewidziany przez twórców czas gry, wypróbowany u nas na trzy osoby prawie się pokrywa, z zdecydowanym przechyłem na +15, przy większej liczbie graczy może wyjść podobnie. Bawiłam się bardzo dobrze, miło płynął nam czas, trochę zawiodłam się przy poznawaniu umiejętności specjalnych, gdyż były mało urozmaicone (każdy najemnik z frakcji o tym samym poziomie ma te same zdolności), a używanie ich oraz artefaktów, jest opcjonalne – ale kto by nie chciał tego używać? Nie znam takich. ;) Mechanika jest prosta, z czasem nawet zbyt monotonna, trochę emocji jednak wprowadza przejmowanie Bazy i używanie rożnych umiejętności, bez tego ciężko byłoby wytrzymać do końca. Nie jest to propozycja do namiętnego grania, traktujemy to raczej jako przerywnik i wprowadzanie naszego syna w świat trochę bardziej skomplikowanych planszówek. Przy małej pomocy, czyli głównie przypominaniu kilku zasad 9-latek dawał sobie radę.

„Łowcy kryształów” od FoxGames to doskonała rozrywka zarówno dla przyjaciół, jak i do rozegrania w gronie rodzinnym. Jest to świetna propozycja spędzenia wspólnie czasu przy stole razem ze starszymi dzieciakami, czy też ze znajomymi nawet przy piwie. Nie każde spotkanie towarzyskie musi rozgrywać się przed telewizorem i polegać na oglądaniu meczu, czy graniu na konsoli (choć i takie nie są przecież zgoła złe). Zachęcam gorąco do spróbowania wspólnych sił w fascynujących rozgrywkach gier planszowych. Moja rodzina uwielbia tak spędzać czas i na szczęście mamy też cudownych przyjaciół, którym nie straszne 10-cio godzinne maratony w Magię i Miecz, czy Runebound. Łowcy kryształów dołączają do zaszczytnego grona gier na nasze całodobowe spotkania, jako krótkie urozmaicenie. Niech świat pędzi ku samozagładzie, a my w wesołym gronie będziemy eksplorować kopalnię.

Ocena 7/10

Za możliwość zagrania bardzo dziękuję Wydawnictwu FoxGames


Grę kupicie tutaj: Ceneo

Ula Wasilewska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz