popCOOLturowy QUIZZ - Martin Nedergaard Andersen

     Mali czy duzi - lubimy grać w różnorakie gry, więc wiek nie ma tutaj większego znaczenia. Grunt to żeby znaleźć gry adekwatne do tego, co lubimy, ale też i takie, dzięki którym będziemy się dobrze bawić i odpoczniemy. Taką też grą jest popCOOLturowy QUIZZ, w której, jak sama nazwa wskazuje, przyda nam się nasza wiedza.
 
    Początkowo dość trudno jest zrozumieć, o co właściwie w tej grze chodzi. W pudełku znajdziemy cztery duże talie kart z pytaniami, kartonowe kwadraciki w siedmiu kolorach z odpowiedziami ABC i kartonowe ośmiokąty, również w siedmiu kolorach, ponumerowane od 1-8. Do tego wszystkiego dołączona jest również kostka, która może wylosować liczby tylko od 1-3. Okej, ale co dalej? Są karty, żetony, kostka, ale o co tutaj chodzi?

    W pudełku znajdziemy dodatkowo kolorową "instrukcję obsługi". Przyznam szczerze, że sama musiałam kilka razy ją przeczytać, by dokładnie zrozumieć jak przebiega gra. W instrukcji znajdziemy tabelkę, w której mamy wyjaśnione ile pytań przypada odpowiedniej ilości graczy, a także jaką ilość żetonów powinni wziąć. Także to jest bardzo proste, wystarczy spojrzeć i wszystko będzie jasne. Większy natomiast problem może sprawić zrozumienie przebiegu gry, ale postaram się w miarę klarownie o tym opowiedzieć.
   
   
   Według autora osoba posiadająca największą wiedzę powinna zacząć grę. Musi ona rzucić kostką i w zależności od tego, jaką liczbę wylosuje - podporządkowana jest jej odpowiednia wartość (1 - najniższa, 2 - średnia, 3 - najwyższa). Następnie bierze kartę i czyta wszystkim graczom pytanie i trzy warianty ABC. Zadaniem graczy jest odgadnięcie wartości wylosowanej kostką. Może wytłumaczę to na przykładzie. Pytanie brzmi "Prędkość maksymalna, z jaką może biec: A. słoń; B. nosorożec; C. hipopotam". Teraz musimy określić wartość najniższą, średnią, bądź najwyższą, a to zależy od tego, jaka została wylosowana kostką. Wybieramy odpowiedź ABC, a później żeton od 1-8 zakrywamy i obstawiamy. Jeżeli odpowiedź była trafna, wówczas nasz żeton zostaje w grze, nadal zakryty, a jeśli odpowiedź była błędna - odkładamy go, gdyż już więcej go nie użyjemy. Na koniec gry każdy odkrywa swoje żetony i ten, kto miał największą liczbę, ten wygrywa. 

    Może wydawać się to skomplikowane, lecz naprawdę nie jest to trudna gra. Pytań jest bardzo dużo, a to olbrzymi plus, gdyż unikniemy powtarzania się, choć jest też i minus. Pytania są dość trudne, to taka typowa wiedza bezużyteczna, więc bardzo często trzeba strzelać i jak się później okazuje - nikt nie spodziewał się takiej odpowiedzi. Ponadto miejscami ciężko jest je także zrozumieć, gdyż są zadane w sposób skomplikowany To dosyć męczące, żmudne i sprawia, że w niedługim czasie gra zaczyna nam się nudzić. Chociaż można też z niej wynieść coś dobrego, gdyż nawet taka wiedza mało przydatna - jest ciekawa, intrygująca, a miejscami nawet i zabawna. 

   Myślę, że popCOOLturowy QUIZZ jest całkiem niezłą grą i przemyślaną. Nie jest to typowa gra planszowa, lecz coś nowego, co sprawia, że milej się gra. Dużo lepiej będziemy się też bawić, jak w grze weźmie udział duża ilość graczy, bo dwóm osobom po godzinie gra się będzie dłużyć i zrobi się naprawdę nudno! Mimo wszystko polecam tę grę, jest bardzo kolorowa, grafika jest ciekawa i zabawna, więc jeśli chcecie w coś zagrać, ale macie dość klasycznego (choć nienudnego!) Monopoly, to ta gra będzie doskonałą alternatywą.

Ocena: 7/10
Za możliwość zagrania w tę grę dziękuję - FOXGAMES
Paulina Mocka

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz