"Tajemna mowa drzew" - Erwin Thoma

Mój tata jest stolarzem i wielkim miłośnikiem lasu oraz samej natury, to ze względu na niego, zdecydowałam się, sięgnąć po tę książkę. Chciałam sprawdzić, czy to może być lektura warta polecania dla kogoś, kto ma niewiele wolnego czasu, ale chętnie poświęci chwilę dla czegoś lekkiego i wartościowego.
Często sięgam też po nietypowe tytuły z czystej ciekawości, z chęci dowiedzenia się czegoś nowego o otaczającym nas świecie. Takie też miałam wobec tej lektury oczekiwania. Liczyłam na sporą dawkę wiedzy, opisaną w przystępny sposób i urozmaiconą ciekawymi ilustracjami. Czy ta pozycja spełniła moje oczekiwania, dowiecie się, czytając recenzję.Erwin Thoma to znany austriacki leśnik i budowniczy ekologicznych domów z drewna. Od dziecka wychowywany był w zgodzie z naturą i z miłością do drzew. Od zawsze fascynowało go wszystko, co związek miało z lasem, drzewami, korzeniami i samym drewnem. W tej książce Erwin Thoma dzieli się z nami swoją wiedzą na temat zdrowotnych zastosowań drzew, a jego wiedza naprawdę jest ogromna. Opowiada, jak z upływem czasu poszerzały się możliwości wykorzystania drewna. Dużą uwagę zwróciłam na to, z jaką miłością autor opowiada nam o drzewach, uświadamia, jak wiele dzięki nich mamy i zarazem jak niewiele moglibyśmy mieć, gdyby lasy nie istniały. Powinniśmy podchodzić do nich z wielkim szacunkiem, bo nie od dziś wiadomo, że do życia potrzebny jest nam tlen, którym oddychamy tylko i wyłącznie dzięki drzewom.
Zafascynowana jestem tym, jaki wielki wpływ na drewno ma księżyc, autor opowiada nam o drewnie księżycowym, o jego zastosowaniach i niesamowitych właściwościach, potrafi ono usprawnić pracę naszego serca, a nawet poprawić działanie układu odpornościowego. Koniecznie musicie o tym poczytać, bo to fascynujący temat, słowo! Niesamowite informacje, które warto przyswoić i zapamiętać.


Kilkadziesiąt ostatnich stron Erwin Thoma poświęcił na dokładne opisy różnego rodzaju drzew oraz ich działania lecznicze. Znajdziecie tam między innymi chłodzący klon i klon jawor, zdrową jabłoń, pełną fantazji brzozę, wrażliwą gruszę, opiekuńczy buk, potężny dąb, giętki jesion i uzdrawiającą lipę. Jest tego naprawdę sporo, bardzo szczegółowe opisy urozmaicono rysunkami poszczególnych drzew. Zwróćcie też uwagę na to, jakimi przymiotnikami autor nazwał drzewa, ponieważ nie są one przypadkowe.

"Ogień, z jakim miałem do czynienia w dzieciństwie, nigdy nie był taki sam.
Lubiłem go i podziwiałem, lękając się zarazem, ale zawsze dokładnie go obserwowałem.
Bowiem każde drewno, paląc się, ujawnia cechy charakterystyczne dla swojego gatunku.
Każde drzewo pozostaje jedyne w swoim rodzaju, nawet gdy się pali."


Do moich oczekiwań wracając, ilustracje są, ale raczej bardziej przypominają staranne rysunki aniżeli grafikę, co moim zdaniem jest akurat tutaj atutem. Mamy tu mnóstwo przydatnej wiedzy, ale zdecydowanie nie nazwałabym tej lektury lekką. Czy to sprawia, że jestem zawiedziona? Absolutnie nie. To idealna książka dla fanów natury, przyrody, lasu. Przyznać muszę, że tekst jest tak rozplanowany, iż zlewa się w jedną całość, brak mi tu wcięć w tekście, usprawniających czytanie. To zdecydowanie mi przeszkadzało, ale jednocześnie nie stanowi dużego minusa.

Ocena: 8/10

Za możliwość zapoznania się z książką, dziękuję Wydawnictwu Literackie


Julia Komorska


    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze: