"Żona mordercy" - Rachel Caine

Słyszeliście już o nowej książce Rachel Caine? Świetny thriller psychologiczny i bestseller księgarni Amazon, obok takiej powieści nie można przejść obojętnie. Jestem ogromnym tchórzem i lektury o tej tematyce wybieram bardzo rzadko, czytając, stale sprawdzam, czy ktoś nie stoi mi przypadkiem za plecami. Jednak kiedy jakaś opowieść skusi mnie już swoją okładką i opisem, biorę i postanawiam o resztę martwić się później. Obawiałam się, że ta książka mnie nie zainteresuje, że będę się męczyć, czytając no i oczywiście, jak to ja, zastanawiałam się, czy nie będę miała w nocy koszmarów. Na szczęście okazało się, że moje obawy były bezpodstawne, książkę co prawda z gęsią skórką, ale przeczytałam w ciągu jednego dnia.

"Wpatruje się we mnie bursztynowymi oczami, które zdają się płonąć w świetle.
Mam wrażenie, że sondują mnie niczym reflektory.
- Nie, proszę pani. Nigdy nie powiedziałem, że przypadkowe.
Ani, że to było utonięcie.
Nie wiem, co to oznacza, ale czuję, że ziemia usuwa mi się spod nóg.
Zaczęło się coś naprawdę złego."


Gina i Melvin Royal wiodą spokojne i szczęśliwe życie, tak jak każda rodzina codziennie jedzą razem kolację, siadają wspólnie przed telewizorem i oglądają filmy, robią przedświąteczne zakupy, śmieją się, kłócą i rozmawiają. Melvin pracuje, natomiast Gina dba o dom, przygotowuje posiłki i pomaga dzieciom w lekcjach. Któregoś na pozór zwyczajnego dnia, kobieta odbiera dzieci ze szkoły i wraca z nimi do domu, już z daleka dostrzega, że coś jest nie tak. Pod jej adresem stoi kilka policyjnych radiowozów, straż pożarna i karetka, a garaż męża w znacznej części staranowało nieznane jej auto. Gina chce się dowiedzieć, co się wydarzyło, ale zaraz, gdy opuszcza auto, policjanci zakładają na jej nadgarstki kajdanki. Okazuje się, iż przypadkowy pijany kierowca demaskuje, skrzętnie ukrywane przez lata hobby Melvina. Gina na oczach sąsiadów i dzieci zostaje aresztowana. Mężczyzna zostaje skazany za liczne morderstwa, natomiast Ginę nazywają jego Małym Pomocnikiem i oskarżają o pomoc w morderstwach.

Cztery lata później Gwen Proctor, choć oczyszczona z zarzutów, codziennie walczy z internetowymi prześladowcami. Każdego dnia w internecie pojawiają się nowe posty, okropne zdjęcia i groźby, to dlatego Gina i jej dzieci od lat uciekają, w każdym nowym miejscu, dostają też nową tożsamość.
Kiedy osiedlają się w Stillhouse Lake, Gwen kupuje i wraz z dziećmi odremontowuje stary dom w pobliżu jeziora, zarówno kobieta, jak i jej dzieci oczarowani są nowym miejscem i serdecznie dość mają już bezustannych ucieczek. Wydaje się, że w końcu wszystko się układa, że więcej nie będą, musieli już wyjeżdżać, groźby nie nasilają się, dom wyposażony jest w schron alarm i monitoring, a Proctor udało się zdobyć pozwolenie na broń. Wszystko wskazuje na to, iż są bezpieczni. 
Kiedy z pobliskiego jeziora zostają wyłowione zwłoki kobiety, a ciało wygląda jak kopia tego znalezionego w garażu Melvina Royal'a, Gwen zaczyna się bać, zastanawia się, czy coś przeoczyła, czy to dziwny zbieg okoliczności, czy też starannie przygotowana prowokacja.  
Czy kobieta nie popełniła błędu, ufając przystojnemu i niezwykle pomocnemu sąsiadowi? 
Kiedy na ucieczkę jest już za późno, na jaw wychodzą coraz bardziej kłopotliwe sekrety.


Autorka świetnie obmyśliła fabułę, jestem naprawdę pełna podziwu, mnóstwo tu dopracowanych szczegółów. Bohaterowie są doskonale wykreowani, pierwszoosobowa narracja pozwala nam jeszcze bardziej wczuć się w sytuację Giny/Gwen. Dialogi dodają całości charakteru, wierzcie mi, że z całą pewnością nie są to przypadkowo spisane słowa, a starannie wymyślone rozmowy. Powieść jest bezsprzecznie warta polecenia.

Ocena: 10/10

Za możliwość przeczytania książki, bardzo dziękuję Wydawnictwu FiliaJulia Komorska


    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze:

  1. Zapowiada się wspaniale, mam chęć jak najprędzej się w nią zaopatrzyć :)

    OdpowiedzUsuń