„Bolek i Lolek na szlaku polskich kultur” - Dorota Majkowska-Szajer, Sara Szewczyk


źródło
„Bolek i Lolek na szlaku polskich kultur” to jak dla mnie pozycja ze wszech miar wyjątkowa. Chociażby poprzez bardzo istotny fakt propagowania naszej rodzimej kultury i wszelakich tradycji wśród najmłodszych czytelników. Książka ma za zadanie rozpalić w ich sercach zamiłowanie do podróży i poznawania naszych pięknych zakątków i poszukiwania niezwykłych skarbów. Podejrzewam jednak, że nie jeden z nas, dorosłych, będzie zaskoczony niektórymi miejscami i odkryje coś wartego przyjrzenia się z bliska. Ta książka to doskonały pretekst by samemu przekonać się o pewnych nieoczywistych skarbach.

Historia zaczyna się w dniu, kiedy Bolek znajduje w szufladzie mapę Polski z zapisanym na niej adresem i numerem telefonu. Chłopcy są tym zdziwieni, lecz od razu dzwonią na podany numer. Wtedy okazuje się, że czeka na nich niesamowita, z góry zaplanowana przygoda przez ich dziadka i mają jak najszybciej się spakować, bo różni ludzie już na nich czekają z gościną i kolejnymi wskazówkami. A trzeba nam wiedzieć, iż w wiele miejsc bohaterowie mają się udać w ściśle określonym dniu, wiec nie ma ani chwili do stracenia! Bolek i Lolek pakują plecaki i wyruszają najpierw do powiatu bolesławieckiego, gdzie skosztują niezwykłej pity.


Moje obawy, że ta pozycja będzie zbyt infantylna dla 9-latka okazały się na szczęście bezpodstawne. Syn przeczytał z zaciekawieniem w wolnych chwilach i bardzo podobały mu się różne wzmianki o miejscowościach w Polsce. Jedynie czego żałujemy razem z synem, to to, że tych ciekawych informacji jest zbyt mało, trochę za skąpe są wzmianki, chciałoby się poznać więcej szczegółów, pozyskać więcej wiedzy - no cóż, pozostaje nam wyszperać je w sieci. Mając to na uwadze, lepiej sprezentować młodszemu smykowi taką lekturę.

Marcel zwrócił z zaciekawieniem uwagę na przykładowe ściegi, stosowane w hafcie kujawskim, spodobały się mu kwietne dywany w Spycimierzu i wiele, wiele innych. Ja z przyjemnością obejrzałabym Malowane chaty w Powiślu Dąbrowskim, czy też Łemkowską cerkiew drewnianą w Beskidach. Każde miejsce prócz tekstu jest okraszone ilustracją wprost jak z bajki, aż na dwie strony, gdzie dzieci naocznie przekonują się o różnych skarbach, które warto zobaczyć, lub ich doświadczyć. Ja jestem bardzo na tak i tym chętniej zwrócę uwagę podczas jakiejkolwiek wycieczki w naszym państwie, czy aby przypadkiem nie będę mijać jakiegoś skarbu po drodze – bo na pewno chętnie po niego sięgnę z moją rodziną.


Zakończenie podróży jest ujęte w piękne słowa, zachęcające nas do integracji z najbliższymi. Autorka zachęca abyśmy rozmawiali z rodzicami i dziadkami, pytali ich o pochodzenie, ulubione potrawy i zabawy. Bo: „Jeśli nie zapytasz, możesz nigdy się o tym nie dowiedzieć. Do dzieła!”.

Niesamowicie podoba mi się na końcu książki dodatek w postaci małych zadań, które zachęcą dziecko do uważniejszego przejrzenia książeczki i ponownych poszukiwań. Przykładowo w tekście znajdują się różne wytłuszczone słowa, które możemy odnaleźć na rysunkach – czy widzimy je wszystkie? Mamy też za zadanie coś policzyć, coś odnaleźć, a także sprawdzają naszą pamięć. Wszystkie odpowiedzi są na szczęście w razie problemów zamieszczone na podanej stronie.

Reasumując, książka jest warta poznania i naprawdę przyjemnie napisana. Zaręczam, że miło spędzicie czas z dziećmi i przeczytacie fajną historię, która płynie wartko przez Polskę niemal cały rok. Wspaniali bohaterowie, jak znani wszystkim Bolek i Lolek doskonale nadają się do tej roli i przyznam, iż to głównie dzięki nim ta pozycja ma dla mnie tak niesamowity wydźwięk. Wszystko jest takie swojskie, nasze, polskie i nieraz jeszcze przez to bardziej egzotyczne.

Ocena 9/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Znak

Ula Wasilewska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze:

  1. Idealna droga do serc i umysłów dzieci. Dla starszych czytelników okazja do wspomnień. SUPER!

    OdpowiedzUsuń