"Czytanka dla malucha"

Parokrotnie recenzowałam już dziecięce książeczki, które dzięki dużym literkom i niewielkiej ilości tekstu dobrze sprawdzały się jako pierwsze czytanki, dla uczących się czytania dzieci. Wydawnictwo Egmont opublikowało serię książeczek przeznaczonych typowo dla maluchów, by uprzyjemnić im stawianie pierwszych kroków w czytelniczym świecie.

Bing. Znacie tego uroczego króliczka? Nawet jeśli Wy nie, to z pewnością Wasze maluchy znają tę bajeczkę. Króliczek i jego przyjaciele są naprawdę uroczy, a ich przygody uczą i bawią. Opowiem Wam dziś o dwóch książeczkach, które mówią właśnie o Bingu oraz o jednej książeczce, w której przeczytacie o niezwykle popularnych przyjaciołach, czyli Maszy i Niedźwiedziu. Bing. Pora spać - Za oknem jest już ciemno, pora iść spać. Flop przygotowuje króliczka do snu, pyta, czy maluch wziął kąpiel, czy na pewno włożył swoją piżamkę i zastanawia się, czy o czymś przypadkiem nie zapomnieli? Bing doznaje olśnienia! Kocyś! Zapomniał o swoim ukochanym kocyku, co prawda Flop na myśli miał raczej mycie ząbków, ale zawiązuje Bingowi kocyś na pleckach, jak pelerynkę. Flop po kolei ponownie wymienia wszystkie czynności, jakie należy wykonać przed snem, Bing tym razem przypomina sobie o ząbkach i razem ze swoją przytulanką - Królisiem Tulisiem biegnie do łazienki. Króliczek, zanim pójdzie do łóżeczka, musi jeszcze zrobić siusiu, niestety podczas siusiania, kocyś pomoczył się w toalecie i jest cały brudny! Bing nie potrafi zasnąć bez swojego kocyka, Flop będzie musiał pomóc małemu króliczkowi.


Bing. Wspólna zabawa - Bing jest bardzo rozradowany, już za chwileczkę zbuduje wieżę wysoką, jak on sam! Zanim jeszcze rozpoczyna zabawę, ktoś dzwoni do drzwi! To przyjaciele króliczka, Koko i mały Charlie! Koko bardzo lubi bawić się klockami, postanawia, że zbuduje z nich tęczę. Bing kontynuuje układanie wieży, ale wciąż brakuje mu jeszcze kilku klocków, by była wyższa od niego, jest już bardzo blisko, wystarczy, że dołoży ostatni klocek i osiągnie swój cel. Tak się składa, że Koko również brakuje ostatniego klocka, by stworzyć tęczę, króliczki rozglądają się i zauważają, że ostatnim elementem bawi się mały Charlie. Charlie nie chce oddać klocka, Koko i Bing próbują rozśmieszyć malca, tak by wypuścił go z rączek. Śpiewają, tańczą, łaskoczą króliczka, ale ich starania nie przynoszą efektu. W końcu dziewczynka wpada na pomysł, jak na pewno uda się rozśmieszyć Charliego, przewraca wieżę Binga, a rozśmieszony malec od razu wypuszcza z rączek zabawkę. Koko bardzo się cieszy, bo teraz z pewnością dokończy swoją tęczę, ale Bingowi jest bardzo smutno. Dzieci będą musiały dojść do porozumienia i sprawić, by wszyscy byli zadowoleni.


Masza i Niedźwiedź - Na podwórku Maszy świnka znajduje piękny dębowy liść, kiedy już chce go złapać, ten wlatuje prosto do pokoju Maszy. Świnia szybko wchodzi do domku dziewczynki, by go wydostać, ale Masza wraca, zanim zwierzęciu udaje się wrócić na podwórko. Świnia chowa się w poduszce dziewczynki, ale Masza zmierza w jej kierunku z trzepaczką! Kiedy bierze zamach, Świnka wypada przez okno na zewnątrz i wpada na tory, toczy się w kierunku stawu, mijając po drodze mieszkające w lesie zwierzęta. Zwierzaki myślą, że to straszny duch i bardzo się boją! Wszystkie zebrały się przy chatce Niedźwiedzia i otoczyły poduszkę. Kiedy Masza przybiega do przyjaciół, bardzo się dziwi, dlaczego boją się jej poduszki? Przecież powinni jej pomóc odnieść ją z powrotem do sypialni! Jak dalej potoczą się losy ukrytej w poduszce świnki, dowiecie się, czytając książeczkę.

Myślę, że świetnym pomysłem było stworzenie tych książeczek, opisując przygody bohaterów uwielbianych przez dzieci bajeczek. Moja córcia, kiedy tylko zobaczyła bajeczki, od razu prosiła, by je jej przeczytać, zachwycona była zwłaszcza Bingiem, którego ostatnio lubi nawet bardziej aniżeli zabawną Maszę. Literki są bardzo duże i wyraźne, kolorowe tła i ilustracje stanowią dodatkową zachętę do rozwijania wyobraźni i umiejętności. Bardzo podoba mi się to, jak bajeczki zostały wydane. W pełni twarde i solidne, zarówno okładka, jak i strony, a do tego piękne i żywe kolory.
Czytanki spełniły moje oczekiwania, z czystym sumieniem polecam.

Ocena: 10/10

Za możliwość zapoznania się z książeczkami, dziękuję Wydawnictwu Egmont


Julia Komorska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze: