"Domowe zwierzaki" - Gra planszowa

"Domowe zwierzaki" to gra dla każdego, a zwłaszcza dla kochających zwierzęta dzieci. Dzięki tej planszówce Wasze szkraby mogą zaopiekować się pupilem i pobawić się z nim.
Choć pudełko jest jedno, mamy aż trzy różne warianty gry plus dwie dodatkowe zabawy. Grać możemy już w dwie osoby, a maksymalnie w cztery. Kiedy tylko zobaczyłam kartonik, byłam pod wrażeniem jego wyglądu, świetnie nadaje się jako prezent. Gry planszowe niezwykle rozwijają i bawią. Świetna opcja dwa w jednym. Producent określa docelowy wiek jako 3+, co moim zdaniem jest nieco przesadzone, moja trzylatka bawiła się, ale raczej po swojemu. Myślę, że 4+ to odpowiedni wiek, ale naturalnie wszystko zależy też od dziecka.


Pudełko zawiera następujące elementy:
- dwustronną planszę
- 25 kwadratowych żetonów
- 31 okrągłych żetonów
- tarczę ze strzałką losującą
- 4 pionki
- 4 podstawki pod pionki

Żetony zwierząt są dwustronne i kwadratowe, mogą posłużyć nam do dwóch gier: opiekun zwierząt oraz zoo-mino. Jest ich sześć. Kwadratowe są również żetony domków, ich także jest w sumie sześć oraz jeden puchar.
Prócz żetonów kwadratowych mamy także żetony okrągłe: nagród, karmy, sprzątania, pielęgnacji.

Zanim rozpoczniemy pierwszą grę, musimy wyjąć żetony z kwadratowych ramek, wsunąć pionki w podstawki i założyć strzałkę losującą na tarczę. Pozwólcie dzieciakom, zająć się tymi czynnościami, będą zachwycone.


Pierwszy wariant to Opiekun zwierząt.

Celem gry jest zebranie jak największej liczby żetonów nagród.
Każdy z graczy musi wylosować z zamkniętymi oczami żeton domku, wszystkie żetony minigier oraz nagród należy ułożyć obok planszy, na środku ustawiamy tarczę.
Na samym początku trzeba umieścić właściwe zwierzę w wybranym przez siebie domku na planszy. Każdy gracz na dobry start otrzymuje jeden żeton karmy.

Grę rozpoczyna najmłodszy zawodnik, później kolejność ustalają wskazówki zegara. Gracz musi zakręcić strzałką i dowiedzieć się, czego akurat potrzebuje jego zwierzątko.

Karmienie - Jeśli macie żeton karty, po prostu połóżcie go obok planszy, jeśli nie, wybierzcie się do sklepu. Zabierzcie żeton i zakończcie ruch.

Pielęgnacja - Odkryjcie dwa z trzech zakrytych żetonów minigier, jeśli udało Wam się odwrócić dwie uśmiechnięte buźki, zdobywacie żeton nagrody.

Sprzątanie - Odwróćcie trzy zakryte żetony minigry, jeśli żeton z dwiema kropkami jest w środku, sprzątanie przebiegło wzorowo, jeśli nie, tym razem się nie udało.

Zabawa - Wykonaj zadanie odpowiednie dla Twojego zwierzaka. Pies - obejdź dookoła miejsce, w którym odbywa się gra. Ptak - gracz po lewej musi powiedzieć jakieś ładne słowo, a właściciel ptaka powtórzyć je głosem papugi. Kot - zrób koci grzbiet. Gad - spróbuj językiem dotknąć nosa. Gryzoń albo królik - wykonaj trzy podskoki w przysiadzie. Rybka - spróbuj zachować poważną minę, podczas gdy inni gracze naśladują rybę.

Opieka - Zdecyduj, czego potrzebuje Twoje zwierzątko.

Jeśli uda ci się wykonać zadanie lub wygrać minigrę, pobierz żeton nagrody z odpowiednim obrazkiem.
Gra kończy się w momencie, gry któryś z graczy zbierze pięć żetonów nagród, wówczas zostaje on zwycięzcą i otrzymuje puchar

To od tej opcji zabraliśmy się za grę i przyznam szczerze, że sporo tu szczegółów do zapamiętania i "ogarnięcia" jak na kilkuletnie dziecko, ja kilkukrotnie musiałam czytać zasady. Doceniam świetny pomysł, którym było wplecenie odrobiny ruchu do zabawy, ale sądzę, że jak na jedną grę, jest tu bardzo dużo zachodu.


Wariant drugi - Spacer z psem.

Cel gry to jak najszybsze dotarcie do mety

Do tej gry wykorzystamy planszę, przedstawiającą park. Każdy gracz wybiera sobie pionek psa. Piosnki należy ustawić na polu startowym, które jednocześnie będzie też metą. Na żółtych polach musimy ułożyć po jednym żetonie nagrody za zabawę. Obok planszy kładziemy tarczę losującą oraz puchar.

Rozpoczyna gracz, który ostatni wrócił ze spaceru, nie bardzo to rozumiem mówiąc szczerze, więc po prostu niech grę rozpocznie najmłodszy zawodnik.

Na początku należy zakręcić tarczą i przesunąć pionek na najbliższe pole o wylosowanym kolorze. Jeśli pionek zatrzyma się na polu specjalnym, należy zastosować się do związanej z nim zasady.

Zabawka - Jeśli na polu leży żeton weź go. Od następnej kolejki może być użyty do ponownego zakręcenia strzałką, jeśli wynik Ci się nie spodoba. Jeżeli raz użyjesz żetonu, musisz odłożyć go z powrotem na planszę. Jeśli na polu nie ma żetonu, kończysz ruch.

Mostek - Tracisz jedną kolejkę.

Piłeczka - Przesuń pionek o jedno pole do przodu.

Wygrywa gracz, który pierwszy postawi swój pionek na mecie.

Ten wariant przypadł mi do gustu dużo bardziej aniżeli pierwszy. Zasad to zapamiętania i przede wszystkim do wytłumaczenia dziecku, jest dużo mniej, a co za tym idzie, więcej czasu spędzamy na zabawie.


Wariant trzeci - zoo-mino

Celem gry jest pozbycie się jak największej liczby żetonów.

Aby rozpocząć, należy potasować osiemnaście kwadratowych żetonów ze zwierzętami i ułożyć je w stosik. Jeden żeton ze stosika kładziemy na środku stołu. Każdy gracz otrzymuje po dwa żetony.

Grę rozpoczyna tradycyjnie najmłodszy gracz, zadanie polega na dokładaniu żetonów do tych, znajdujących się już na stole. Żeton dołożyć można, kiedy posiadamy albo to samo zwierzątko, albo ten sam kolor.

Po tym, jak dołożymy żeton, dobieramy sobie ze stosika kolejny. Jeśli nie mamy odpowiedniego żetonu, by go położyć, po prostu dobieramy kolejny ze stosika i mówimy pas.

Gra kończy się w momencie, kiedy w stosiku nie ma już żetonów, a gracze mogą jeszcze wykonać ostatnią kolejkę bez dobierania. Wygrywa osoba, która ma najmniej żetonów na koniec gry.

W końcu mój ulubiony wariant, wszyscy doskonale znamy nieśmiertelne i niezastąpione domino. Bardzo łatwo wytłumaczyć dziecku zasady, a przyjemność z gry czerpać może cała rodzina. Często jest tak, a nawet zazwyczaj, że najlepsze rzeczy to te, które są nam dobrze znane. Łatwo jest przekombinować.


Do wyboru mamy również jeszcze dwie dodatkowe propozycje zabaw, których postanowiłam Wam nie zdradzać. Podsumowując "Domowe zwierzaki" to ciekawa gra planszowa, dająca naprawdę spore możliwości, pięć propozycji zabawy jak na jedną grę, to bardzo dużo, producent chciał dać jak najwięcej różnorodnych opcji zabawy i naprawdę się to udało. Polecam Wam tę grę, jako świetny pomysł na prezent.

Ocena: 9/10

Za możliwość zapoznania się z grą, dziękuję FoxGamesJulia Komorska

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz