"Fruit Ninja. Combo party"

Jakiś czas temu, niezwykle popularna stała się gra Fruit Ninja. Niemal każdy miał ją zainstalowaną na swoim telefonie, znali ją wszyscy i wszyscy w nią grali. Świetny sposób na ćwiczenie refleksu, a do tego całe mnóstwo czystej frajdy. Kiedy zobaczyłam, że ta gra została stworzona także w wersji
planszowej, od razu miałam chęć ją przetestować. Ta gra to połączenie pokera, draftu i Jangle Speeda, więc jeśli lubicie którąś z nich, to z pewnością pokochacie także tę planszówkę.

Cel gry - Jesteśmy uczniami ninja, praktykującymi u czcigodnego sensei. Pierwszym krokiem naszego szkolenia była nauka cięcia owoców. Teraz musimy opanować sztukę serii. Czas naostrzyć miecz i zdać się na refleks! Aby stworzyć najlepsze możliwe serie, musimy we właściwym momencie ciąć owoce. Kiedy opanujemy tę umiejętność, czcigodny sensei uczyni nas wielkim ninja - Mistrzem Serii!


Zawartość pudełka:
- Rękojeść katany
- 30 kart nagród
- 72 karty owoców
- 98 żetonów złotych jabłek
- 6 kart pomocy

Przygotowanie do gry:
- Katanę musimy umieścić na środku stołu.
- Talię nagród należy potasować i umieścić w zasięgu wszystkich graczy.
- Żetony musimy pogrupować na stosy według nominałów.
- Talię owoców trzeba potasować i rozdać wszystkim graczom po 12 kart.

Przebieg gry:
- Rozgrywka trwa od 2 do 4 rund, o jej długości decydują gracze przed rozpoczęciem rundy.
- Pod koniec każdej rundy i przed rozpoczęciem następnej gracze zliczają wszystkie swoje złote jabłka. Zwycięzcą zostanie gracz, który na koniec gry będzie posiadał najwięcej punktów zwycięstwa.Przebieg rundy:
Każda runda składa się dokładnie z 11 tur, a każda tura z 3 następujących faz:

1. Faza owoców. Gracze wybierają po jednej dowolnej karcie z ręki i odkrywają je w tym samym momencie. Następnie zagrane karty umieszczają przed sobą na wierzchach swoich stosów serii.
2. Faza punktów. Gracze mogą zdecydować, czy chcą otrzymać za swoje serie punkty, czy dalej kusić los.
3. Faza przekazywania. Każdy gracz przekazuje wszystkie trzymane przez siebie karty sąsiadowi po lewej.

Kiedy na ręce każdego z graczy zostaną już tylko 2 karty owoców, rozpocznie się ostatnia tura. Każdy gracz musi wybrać jedną z kart, a drugą odrzucić rewersem do góry, na stos kart odrzuconych.
Gdy runda się zakończy, gracze podliczają i notują zdobyte przez siebie punkty. Później rozpoczyna się kolejna runda. Talię owoców należy potasować i rozdać każdemu nowe 12 kart.
Ważne! Co rundę zmienia się kierunek przekazywania kart w fazie przekazywania.


PRZEBIEG TURY

1. Faza owoców

A. Wybierz i odkryj kartę
W tej fazie przeglądamy trzymane w ręce karty i wybieramy jedną z nich. Wybraną kartę musimy umieścić rewersem do góry. Gdy wszyscy gracze wybiorą już swoje karty, jednocześnie je odkrywają.
Jeśli przynajmniej 2 takie same karty owoców zostały odkryte, gracze, którzy je zagrali, muszą spróbować chwycić katanę. Osoba, której się to uda może wziąć kartę nagrody.
UWAGA! Jeśli któryś z graczy chwyci katanę, w chwili, gdy nie powinien tego robić, albo ją przewróci, pobiera żeton -1
Jeśli nie wiadomo, który z graczy przewrócił katanę, wszyscy podejrzani uczestnicy zabawy muszą pobrać po żetonie -1
REMIS - Jeśli 2 graczy z tym samym owocem chwyci katanę jednocześnie, wygrywa ten, który ma na niej więcej palców. Jeżeli obaj mają na niej tyle samo palców, wygrywa ten, którego dłoń znajduje się bliżej podstawy, czyli dołu katany.

B. Umieść kartę i sprawdź poprawność serii
Gracze otrzymują punkty za tworzenie stosów owoców nazywanych stosami serii.
UWAGA! W danym momencie gracz może tworzyć tylko 1 stos serii.
Gracz musi umieścić wybraną kartę owocu na wierzchu swojego obecnego stosu serii i sprawdzić, czy jest ona nadal poprawna.
W grze występują tylko 2 rodzaje poprawnych stosów serii:
- seria konkretnego owocu składa się wyłącznie z kart tego samego owocu.
- Z kolei w serii wieloowocowej każdy owoc musi być inny!

Jeżeli seria jest nadal poprawna, gracz może ją podliczyć albo kontynuować dokładanie kart w kolejnych turach. Jeśli seria nie jest już prawidłowa, gracz musi odrzucić ostatnią dołożoną kartę i podliczyć swoją serię.
UWAGA! Seria może się składać z co najwyżej 6 owoców. Gdy gracz doda do swojej serii szósty owoc, musi ją podliczyć.


2. Faza punktowania

Kiedy gracz podlicza swój stos serii, otrzymuje odpowiednią liczbę żetonów złotych jabłek i zależnie od wielkości serii, może też wylosować kartę nagrody.

Seria konkretnego owocu.
Gdy punktujemy tę serię, zawsze pobieramy 2 żetony złotych jabłek odpowiedniej wartości, bez względu na to, czy seria była poprawna, czy też nie.
Przykład. Ania podlicza punkty za serię konkretnego owocu złożoną z 5 bananów. Otrzymuje 2 złote jabłka, z których każde daje jej 3 punkty oraz 2 karty nagród.


Nieprawidłowa seria

Jeżeli seria nie jest prawidłowa, ostatniej zagranej karty nie uważa się za jej część. Co więcej, gracz otrzyma za nią żetony złotych jabłek, ale nie wylosuje już kart nagród.
Przykład. Ania podlicza punkty za niepoprawną wieloowocową serię złożoną z banana, kiwi, ananasa i 2 cytryn. Musi odrzucić ostatnią zagraną kartę. Następnie otrzymuje dwupunktowy żeton złotego jabłka. Nie dostaje żadnych kart nagród.

Na koniec rundy gracze sumują punkty ze swoich żetonów złotych jabłek i kart nagród.
Gra toczy się przez uzgodnioną na początku liczbę rund. Na koniec gry mistrzem serii zostaje gracz, który zdobył najwięcej punktów!
W przypadku remisu gracze z największą liczbą punktów współdzielą zwycięstwo.

Przyznać trzeba, że jest tutaj naprawdę mnóstwo zasad do zapamiętania i przez kilka pierwszych rozgrywek instrukcja jest niezbędna. Reguły są dość skomplikowane, ale kiedy już sobie je utrwalimy gra staje się naprawdę przyjemna i z chęcią się do niej powraca. Myślę, że ta planszówka świetnie sprawdzi się na wieczór z przyjaciółmi albo niedzielne popołudnie z rodziną.

Ocena: 9/10

Za możliwość zapoznania się z grą, dziękuję Wydawnictwu Rebel

Julia Komorska

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz