Gry planszowe dla dwojga – i tylko dwojga


Gdybyś przejrzał/ł specyfikacje gier doszedłbyś/doszłabyś do wniosku, że prawie wszystkie zakładają wariant dwu osobowy. Niestety założenia twórców czasami mijają się z praktyką i rozgrywka w minimalnym składzie bywa uboższa niż w opcji wieloosobowej. W związku z powyższym stworzyłam zestawienie dziesięciu gier, które zostały zaprojektowane z myślą o tych co grają w duecie. Nie jest to ranking gier i ich kolejność jest zupełnie przypadkowa. Z pewnością nie jest to lista wyczerpująca, jednak myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie.
„Bitwy Westeros”
Gracze biorą udział w bitwach osadzonych w świecie wykreowanym w sadze George'a R. R. Martina „Pieśń Lodu i Ognia”. Jest to tzw. bitewniak z mnóstwem figurek i dużą planszą. „Bitwy Westeros” mają rozmach, ale trzeba dysponywać grubszym portfelem, aby pozwolić sobie na nie.

[źródło]
„Mr. Jack” i „Upiór w operze”
Gry o podobnej mechanice, dlatego opisuje je razem. W „Mr. Jacku” jeden z graczy wciela w rolę Kuby Rozpruwacza, a drugi detektywa. Celem śledczego jest odkryć tożsamość słynnego mordercy. Z kolei w „Upiorze w operze” jeden z graczy- detektyw ma zidentyfikować Upiora. Są to gry logiczne, w których ruszamy nasze szare komórki. Ich wadą jest to, że poszukiwany gracz musi być wyjątkowo ostrożny, gdyż jeśli straci czujność może być łatwo odkryty.

„Zombiaki” i „Zombiaki II: Atak na Moskwę”
Karcianki, w których jeden z graczy jest po stronie umarłych, drugi ludzi. Ludzie mają za zadanie pozbyć się zombie, zaś umarli dobrać się do apetycznych mózgów żyjących. Szybka rozgrywka, połączona z lekturą humorystycznych (według niektórych "sucharkowych") tekstów z kart.

„Gejsze”
Jest to gra, której celem jest zdobycie za pomocą prezentów przychylności gejsz. Każda gejsza ma inne oczekiwania, a my mamy tylko cztery podejścia, aby zaproponować im to co może im się spodobać. Atrakcyjna wizualnie, nietypowa tematyka.

[źródło]
„Władca pierścieni – Konfrontacja”
Jest to gra strategiczna, w której jeden z graczy jest Drużyną Pierścienia, która ma dostarczyć Pierścień do Mordoru, zaś drugi jest Sauronem i jego sługami, którzy mają odebrać wspomniany przedmiot. W tej rozgrywce najistotniejszy jest spryt. Trochę przypomina warcaby połączone z memory.
„Patchwork”
Kiedy usłyszałam na czym polega ta gra stwierdziłam, że absolutnie nie rozumiem co może być w niej fascynującego. Celem graczy jest uszyć jak najładniejszą kołdrę. Brzmi raczej mało ciekawie. Jednak, gdy ktoś porównał tą grę do tetrisa to jej fenomen okazał się dla mnie zrozumiały.
„7 cudów świata : Pojedynek”
Każdy z graczy wybiera sobie naród, którą ma poprowadzić do świetlanej przyszłości. Może to osiągnąć zdobywając dominacje militarną, naukową lub cywilną. Bardzo popularna gra i wysoce regrywalna.
„Król i zabójcy”
Znienawidzony król próbuje przedrzeć się przez miasto. Tymczasem jego mieszkańcy, w tym ukryci zabójcy próbują powstrzymać władcę przed dotarciem do bezpiecznego miejsca. Oczywiście jedna z osób wciela się w rolę monarchy, drugi reprezentuje mieszkańców. Co ciekawe, twórcą gry jest Łukasz „Wookie” Woźniak, znany recenzent planszówek. Prezentuje się ona atrakcyjnie pod kątem wizualnym, Jest to krótka strategia z niewielką losowością.

Anna Mackiewicz


    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze: