"Hashimoto. Droga do uzdrowienia siebie."- Beata Abramczyk

Mniej więcej rok temu rozpoczął się boom na książki dotyczące chorób tarczycy. Wśród wielu publikacji pojawiły się te naprawdę dobre i przedstawiające temat od podstaw. Niektórzy poszli o krok dalej skupiając się wyłącznie na jednej przypadłości - hashimoto, która potrafi mocno namieszać w życiu człowieka. Objawy często mylone są z innymi przypadłościami i czasami mija wiele lat zanim ktoś zostanie prawidłowo zdiagnozowany.Wzrasta jednak świadomość i poszerzają możliwości  jej prawidłowego rozpoznania. Podświadomie jednak każdy z nas po takiej lekturze szuka u siebie objawów trochę na wyrost. Przy publikacjach odnoszących się do  zdrowia warto więc zachować zdrowy rozsądek, a diagnozę pozostawić specjalistom.

Miłość, którą zaczynasz odczuwać do siebie, i pełna akceptacja siebie sprawiają, że pokonywanie drogi życia staje się bardzo przyjemnym spacerem.

 "Hashimoto. Droga do uzdrowienia siebie" nieco mnie zmyliła. Spodziewałam się kolejnej mocno rozwiniętej pod względem teoretycznym publikacji, a jak się okazało trafiłam na wspomnienia kobiety szukającej przyczyny swoich dolegliwości. Przez większą część książki autorka, Beata Abramowicz opowiada nam o tym z jakimi problemami przyszło zmierzyć jej się w życiu. Kolejne przypadłości,które nasilały się zamiast słabnąć, nieefektowne terapie lekami oraz stany depresyjne spowodowane w większości brakiem poprawy stanu zdrowia. Wszystko to spowodowało, że postanowiła szukać przyczyny. Wsparciem w walce o zdrowie stał się dla niej Bóg.

Tym razem w ręce czytelnika nie trafia opracowanie stworzone przez lekarza specjalistę. Mamy do czynienia z historią spisaną  z perspektywy osoby chorującej. Kobieta uskarżająca się na wiele dolegliwości u której w końcu udaje się prawidłowo rozpoznać przypadłość stara się przekazać czytelnikowi informację dotyczące tego, na ile aspektów życia  ma tak naprawdę wpływ ta wszechobecna choroba. Pierwsza część książki bardzo mocno przypomina mi poradniki Agnieszki Maciąg (p.Abramczyk zresztą kilkukrotnie o niej wspomina).Autorka brała udział w warsztatach prowadzonych przez panią Agnieszkę, znają się w życiu prywatnym, stąd też pewnie tak mocno odczuwalny wpływ jej osoby na poprowadzenie tej książki. Odnajdziemy tu sporo przemyśleń o tym, jak uczynić nasze życie lepszym, uprzednio skupiając się na sobie i poznając potrzeby swojego ciała i ducha. Samo Hashimoto zostało tu przedstawione ogólnikowo. Autorka zamieściła kilka książkowych definicji, opisała pobieżnie wpływ różnych czynników i przeszła do kolejnej części, bardziej uduchowionej. Dodatkowo znalazło się tutaj kilka działów poświęconych diecie i zdrowemu stylowi życia, dzięki którym obcowanie z hashimoto może stać się łatwiejsze. Ostatni dość spory rozdział stanowią zebrane przez autorkę przepisy kulinarne z których sama  na co dzień korzysta. 
Przeszłam przez wszystkie niedogodności, ból związany z ćwiczeniami i coraz większy spokój wewnętrzny podczas medytacji.Obserwowałam przy tym , jak zmienia się nastawienie mojej rodziny do mojego nowego trybu życia. Na początku przyglądali się z  ciekawością i dystansem.Ale kiedy zobaczyli, że moja nowa droga mnie wzmacnia, zachęcali i cieszyli się z moich zmian. Piękna okładka i bogate zdjęcia wewnątrz książki to jej  zdecydowany plus. W moim odczuciu tytuł i podtytuł powinny jednak zamienić się miejscami, bo  to  bardziej "droga do uzdrowienia siebie" niż książka poświęcona hashimoto z punktu medycznego. Jako czytelnik w tej kwestii czuję delikatne rozczarownie, zwłaszcza że z całkiem obszernego poradnika w rzeczywistości wyłoniła się luźno prowadzona lektura na jeden wieczór. Dla wielu może to być wystarczające podejście do tematu, warto więc przyjrzeć się bliżej zapiskom Abramczyk i samemu zweryfikować czy i co są one w stanie wnieść w nasze życie.

Ocena: 6/10


Za możliwość przeczytania dziękuję : Edipresse


~Mariola Mazur
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz