„Kicia Kocia i Nunuś. Nie, Nunusiu! Tak, Nunusiu!” - Anita Głowińska

[źródło]

                     „Kicia Kocia i Nunuś” to seria książek o rodzeństwie kotów, dedykowana najmłodszym czytelnikom w wieku od pierwszego do trzeciego roku życia. Wszystkie utwory z tego cyklu dotyczą spraw życia codziennego, które są bliskie małym dzieciom. Dodatkowo te publikacje mają aspekt edukacyjny, który przybliża maluszkom np. kwestię treningu czystości.            „Nie, Nunusiu! Tak, Nunusiu!” to bardzo wartościowa książka, w której Nunuś poznaje znaczenie słów „Tak” i „Nie”. Z perspektywy dorosłego taka wiedza jest oczywistością, jednak dla młodego człowieka, który dopiero odkrywa świat wszystko jest nowe i nieznane. Myślę, że nikogo nie trzeba przekonać o ważności znaczenia wyżej wymienionych słów. Umiejętność potwierdzenia i zanegowania jest istotna z punktu widzenia prowadzenia prostych dialogów z dzieckiem (np. „Chcesz pić?” „Tak”), jak również w celu tłumaczenia mu zasad obowiązujących nas wszystkich.


            Recenzowana książeczka wspomaga rodziców w tłumaczeniu obu wyżej wymienionych kwestii. Interesująco została przedstawiony temat zachowań społecznie akceptowalnych i takich, które takimi nie są. Utwór stanowi zbiór dwustronicowych historyjek, w których Nunuś wykonuje daną czynność w kontekście, kiedy jego zachowanie jest niezbyt pożądane i w drugim, gdzie okoliczności dopuszczają takie zachowanie. Na przykład kotek kopie krzesełko, a następnie piłkę. W pierwszej sytuacji taka aktywność nie jest dobrze widziana z uwagi na dobro dziecka (ochronę jego zdrowia), troski o meble, a także ewentualny komfort osób, które mogłyby siedzieć na takim meblu. Natomiast, gdy Nunuś kopie piłkę jest to zajęcie nie tylko poprawne z uwagi na przeznaczenie piłki, a wręcz pożądane przez niektórych rodziców – fanów piłki nożnej.

            Przewodniczką małego kotka po świecie zasad jest jego siostra Kicia Kocia. Kicia nazywa zachowanie brata, używa prostego komunikatu „Nie, Nunusiu!” lub „Tak, Nunusiu!”, a następnie tłumaczy do czego służy dany przedmiot np. „Krzesełka są do siedzenia” i „Piłki są do kopania”. Banalnie prosta konstrukcja tekstu jest zrozumiała dla młodego człowieka. Dodatkowo sam Nunuś i jego zachowanie nie zostaje skomentowane w sposób oceniający lub godzący w jego godność. Nikt nie używa określeń „Jesteś niegrzeczny/grzeczny”, co mnie osobiście bardzo cieszy. Nunuś uczy się, że  książki służą do czytania, a nie gryzienia, że podlewać można kwiatki, a nie stół, rysować można po kartce, a nie po ścianach, miło jest przytulać, a nie bić inne dziecko oraz kilka innych. Myślę, że nie ma w tym utworze treści, które mogłyby komuś nie spodobać się, a przedstawione zasady są uniwersalne dla każdego domu.

            Mojej córce, która ma już więcej niż trzy lata bardzo spodobała się ta książka, mimo iż wyraźnie jest ona skierowana do młodszych dzieci. Zawarte w niej treści były jej bliskie, a język zrozumiały.

            Pod względem estetyki ilustracje nie odbiegają stylowo od dotychczas znanych. Ich prostota, barwy oraz fakt, iż przedstawiają ulubionych bohaterów sprawiają, że dzieci je lubią.

            Podsumowując, „Nie, Nunusiu! Tak, Nunusiu!” to przydatna książeczka do nauki, napisana w bardzo przystępny sposób oraz opatrzona prostymi ilustracjami, które spodobają się najmłodszym czytelnikom.

Ocena
10/10

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Media Rodzina.

Anna Mackiewicz


    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz