Kultura w literaturze

Wiele razy podczas czytania książki spotykałam się z małymi wstawkami dotyczącymi innych tekstów kultury. Był to wiersze, dwuzdaniowe cytaty czy też same wspomnienie o danym filmie połączone z krótką charakterystyką problematyki produkcji. Niektóre rozpoczynały rozdział, a inne były wplątane w wypowiedzi bohaterów. Moim zdaniem jest to naprawdę świetny zabieg, dzięki któremu czytelnicy mogą poznać też inne powieści ukryte w ich ulubionej lekturze. Będą tym bardziej zmotywowani do zaznajomienia się powiedzmy z jakimś wierszem czy klasykiem, wiedząc, że jest to ukochana książka głównego bohatera, z którym teraz dzielą rzeczywistość. 
Kilka cytatów pamiętając, ale że nie były to jakieś ilości hurtowe, spędziłam trochę czasu na poszukiwaniu we wszystkich dostępnych pozycjach przykładów, które obrazowałyby poruszany przeze mnie temat. I okazało się, że były to owocne poszukiwania; znalazłam nawiązania do filmów, przepiękne wiersze, na które wcześniej nie zwróciłam uwagi; jednym zdaniem– dzięki temu artykułowi sama odkryłam kilka perełek, które w najbliższej przyszłości mam zamiar przeczytać."Na ścianie wisiał portret Lady Makbet, tuż pod cytatem "Ciągle ten zapach krwi" – Panie Harris, nie wiem czy zna Pan Szekspira, ale na wszelki wypadek powiem, że to nie niedogotowaną wątróbkę Lady Makbet miała na myśli." – "Makbet" Szekspira w "Chmurach z keczupu" Annabel Pitcher"— Atticus, on był naprawdę porządny... (...)
— Przeważnie, Smyku, ludzie okazują się tacy, kiedy w końcu ich zobaczymy." — "Zabić drozda" Harper Lee w "Podtrzymując wszech świat"  Jennifer Niven"Wyrzecz się swego rodu, rzuć tę nazwę!
Lub jeśli tego nie możesz uczynić,
To przysiąż wiernym być mojej miłośći,
A ja przestanę być z krwi Kapuletów." — "Romeo i Julia" Szekspira w "Mrocznej Bohaterce. Kolacja z wampirem." Abigail Gibbs"Z pozoru świetny, nowy, nęcący tęczami
Świat, gościnnie rozwarte marzenia podwoje –
Ale naprawdę troski, bóle, niepokoje. —  "Wybrzeże w Dover" Matthew Arnold w "Mechanicznym Aniele" C. Clare"Zamieszkałem w lesie, albowiek chciałem żyć świadomie, stawać w życiu tylko przed najbardziej ważkimi kwestiami, przekonać się, czy potrafię przyswoić sobie to, czego może życie nauczyć, abym w godzinie śmiercinie odkrył, że nie żyłem. Nie chciałem prowadzić życia, które nim nie jest, wszak życie to taki skarb." — "Walden, czyli życie w lesie." Henry David Thoreau w "Bóg nigdy nie mruga" Reginy Brett"Jayvee zaczyna machać rękami i woła:
— Shine on, you crazy diamond!" — frag. piosenki Pink  Floyd w "Podtrzymując wszechświat" Jennifer Niven


"— Widziałaś kiedyś Eternal Sunshine of the Spotless Mind? To film z Jimem Carreyem i Kate Winslet.

— Słyszałam o nim, ale nie widziałam.
(...)
— Jest taki poemat Alexandra Pope'a "List Heloizy do Abelarda". To historia dziewczyny i jej zakazanego romansu z nauczycielem, Abelardem. Od początku wiadomo, że nikt nie zaakceptuje ich miłości. Według jej rodziny, ten facet ma wyłącznie złe zamiary. Kastrują go i rozdzielają kochanków. Helozia wpada w ogromną rozpacz, bo ma świadomość, że Abelard nie może już jej darzyć takim uczuciem, jakim ona darzy jego. Mam ten fragment w swoim dzienniku, patrz.
(...)
Jakże szczęśliwy los mniszek, dusz czystych!
Przez świat zapomnianych i świata nie żądnych. 
Szczęście na wieczność umysłu bez skazy!
Ich modł wysłuchane, życzenia przepadłe." — "Dziesięć poniżej zera" Whitney Barbetti"Za tym padołem gniewu i łez
Majaczy groźny cień." — "Invictus" William Ernest Henley w "Mechanicznym Aniele" C. Clare"Jeszcze inna chodzi po szkole z wielką szkarłatną literą "A" zwisającą z pleców." — "Szkarłatna litera" N. Hawthorne'a w "Podtrzymując wszechświat" Jennifer Niven"Życie się waha między dwoma światy:
Gwiazda wieczorna, co się na dnia słoni
Rąbek. Jak mało wiemy, czym sprzed laty
Byliśmy, czym dziś!" — "Don Juan" Lord Byron w "Mechanicznym Aniele" C. Clare"— "Ten świat ma dla nas tylko jedną, słodką chwilę" to tekst jakiejś piosenki?
— Tak zespołu Queen. (...) A ten cytat. – Przejechał palcami po śliskiej od mydła skórze. – Jest z utworu pod tytułem "Who Wants to Live Forever"." — "Dziesięć poniżej zera" Whitney Barbetti"– Dziś po raz ostatni będziemy rozmawiać o Dumie i uprzedzeniu (...) Pozwólcie, że zapytam: czy jako czytelnicy spodziewaliście się, że Elizabeth i Darcy na końcu będą razem?
(...)
 – Panno Young.
 – Cóż, gdy po raz pierwszy czytałam powieść, do ostatniej strony w napięciu zastanawiałam się, czy będą razem. Nawet teraz, a czytałam książkę co najmniej dziesięć razy, czuję niepokój na początkowym etapie ich związku. Pan Darcy jest taki okrutny i mówi takie straszne rzeczy o Elizabeth i jej rodzinie, że nigdy nie wiem, czy ona zdoła mu wybaczyć, a co dopiero go pokochać. Landon kiwa głową, słysząc moją odpowiedź, a ja się uśmiecham.
– Panie Scott, chciałby pan coś dodać? – pyta profesor, wyraźnie zdumiony.
 – Nieuprzejme zachowanie pana Darcy’ego to właśnie to, co pociąga Elizabeth, więc jest oczywiste, że na końcu będą razem
– To nieprawda, że kobiety pragną tego, czego nie mogą mieć. Pan Darcy jest wobec niej niegrzeczny tylko dlatego, że jest zbyt dumny, by przyznać, że ją kocha. Gdy przestał się tak zachowywać, Elizabeth od razu dostrzegła jego miłość
(...)
 – Nie wiem, z jakimi facetami normalnie się zadajesz, ale myślę, że gdyby ją kochał, nie byłby dla niej taki podły. Jedyny powód, dla którego w ogóle się jej oświadczył, był taki, że ona bezustannie się na niego rzucała – mówi Hardin z emfazą. Moje serce gubi rytm. Teraz przynajmniej wiemy, co sobie naprawdę myśli.
– Nie rzucała się na niego! Wmanipulował ją w myślenie, że jest miły, a potem wykorzystał jej słabość! – krzyczę, a wtedy na sali naprawdę zapada cisza. Hardin czerwienieje z gniewu, a ja pewnie nie wyglądam lepiej.
– „Wmanipulował” ją? Daj spokój, to ona… To znaczy, tak ją nudziło jej własne nudne życie, że musiała poszukać rozrywek gdzie indziej… i ewidentnie się na niego rzuciła! – odkrzykuje mi, zaciskając dłoń na krawędzi stolika.
– Cóż, może gdyby on nie bzykał panienek na prawo i lewo, zakończyłby to po pierwszym razie, zamiast zjawiać się w jej pokoju! – Gdy tylko te słowa wypływają z moich ust, dociera do mnie, że się zdemaskowaliśmy. Wokół siebie słyszę śmiech i ciche okrzyki.
– Dobrze, to bardzo ożywiona dyskusja. Myślę, że na tym zakończymy na dzisiaj… – mówi profesor."
— "Duma i uprzedzenie" Jane Austen w "After. Płomień pod moją skórą." Anny Todd
"Przez całe nasze życie coś gdzieś na nas czeka i nawet jeśli jest to coś złego i my wiemy, że to jest coś złego, to cóż wówczas możemy zrobić? Trudno przecież przestać żyć." —"Z zimną krwią" Truman Capote w "Podtrzymując wszechświat" Jennifer NivenI na koniec, co robicie kiedy spodoba wam się jakiś cytat z książki? Zaznaczacie go karteczkami samoprzylepnymi czy tak jak ja robicie zdjęcia stron (bo nie chce mi się iść po te karteczki), by dopiero w bliższej przyszłości je zaznaczyć? Najczęściej te zdjęcia w międzyczasie giną. Ale przecież ludzie mają względnie dobrą pamięć, nie?


Klaudia Korytkowska
  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

3 komentarze:

 1. Takie smaczki są najlepsze moim zdaniem. Fajne też są wstawki odnoszące się do popkultury, dla kogoś kto chociaż trochę jest "oblatany" w temacie, trafienie na wzmiankę może być na prawdę ekscytujące :)

  OdpowiedzUsuń
 2. W każdym dziele znajdą się jakieś odniesienia Macieju . Grunt to je właśnie wypatrzeć i docenić gest autora. Takie 'puszczanie oczka' w stronę fanów jest czymś co inne gatunki kultury mogą pozazdrościć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam znajdować takie cuda w książkach i zaznaczać je sobie :) Aczkolwiek ulubionych cytatów zazwyczaj nie zaznaczam, bo mi się nie chce XD

  OdpowiedzUsuń