"Lato utkane z marzeń" - Gabriela Gargaś

Niezbyt często sięgam po polską literaturę, zdecydowanie bardziej wolę powieści zagranicznych autorów, ale staram się mimo wszystko raz na jakiś czas dać szansę polskim historiom. Ostatnio mój wybór padł na najnowszą książkę Gabrieli Gargaś, uwagę przede wszystkim przyciągnęła piękna, letnia i niezwykle pozytywna okładka. Zdecydowałam się na tę powieść zupełnie w ciemno, nie przeczytałam nawet wcześniej opisu z tyłu okładki. Kiedy zaczęłam czytać, zdałam sobie sprawę z tego, że przecież znam już wymienionych w tej historii bohaterów. Olśniło mnie, że zimą czytałam "Wieczór taki jak ten" od tej samej autorki, w której pierwszy raz pojawili się dani bohaterowie.


"Czułaś to kiedyś? Na pewno. Budzisz się pewnego dnia
i stwierdzasz, że jesteś zakochana. I niby wszystko jest na miejscu,
takie samo, a jednak świat jest jakiś inny."


Jak już wspomniałam większość bohaterów z tej książki, znałam już wcześniej, ale pojawiło się też bardzo wielu nowych. Jako że jest to powieść obyczajowa, rozumiem zamysł autorki, kobiety lubią czytać o przygodach mieszkańców tego samego miasteczka, lubią śledzić ich losy, troszkę tak, jak w serialu. Na pierwszym planie mamy przede wszystkim Michalinę. Michalina prowadzi pensjonat w Bieszczadach i opiekuje się młodszym bratem. Bartek jest uroczym chłopcem w dość ciężkim wieku, koledzy stale mu dokuczają z powodu ciemnego koloru skóry, który odziedziczył po ojcu. Michalina kocha chłopca, często opowiada mu o zmarłej mamie i stara się zapewnić mu jak najlepsze dzieciństwo. W kierowaniu pensjonatem i wychowywaniu Bartka kobiecie pomaga babcia, która prowadzi w miasteczku kawiarnię. Istotną bohaterką w powieści jest także pani Jadwiga. Do kobiety z wizytą przyjeżdża córka i wnuczki. Amelia, gdy miała siedemnaście lat, uciekła z domu, od tamtej pory nie widziała się z matką. Przeczytacie o ciekawej historii ucieczki dziewczyny z zamożnego domu rodziców oraz o tym, jak radziła sobie za granicą. Prócz głównych wymienionych przeze mnie bohaterów, mamy naprawdę bardzo wielu tych drugoplanowych. Moim zdaniem niestety zbyt wielu... Trzeba czytać bardzo uważnie, żeby nie pogubić się kto, z kim i jak... 


"Może niekiedy warto coś zrobić pod wpływem impulsu? Nie można wszystkiego kalkulować, 

bo jeśli człowiek kalkuluje, to rodzi się w nim coraz więcej pytań."

Myślę, że Pani Gargaś starannie zaplanowała tę historię. Mimo że ja uważam, iż wątków mogłoby być tutaj mniej, zwracam uwagę na to, ile autorka włożyła pracy w ich stworzenie. Parokrotnie zabrakło mi w całej tej opowieści realizmu, zwłaszcza dialogi były dla mnie często nieco przerysowane. Sama główna bohaterka, czyli Michalina, nie przypadła mi specjalnie do gustu. Kobieta jest bardzo opiekuńcza, zaradna, pracowita, uprzejma i dobra, ale irytowało mnie to, jak za wszelką cenę chciała utrzymać przy sobie mężczyznę, któremu moim zdaniem była zupełnie obojętna. Artura poznaliśmy już w poprzedniej części, przyjechał do pensjonatu Miśki i rozkochał ją w sobie, wydawało się, że z wzajemnością, ale po upływie czasu, coraz mniej obchodziły mężczyznę uczucia Michaliny. Kobieta próbuje kochać za dwoje, ale czy to wystarczy? Kiedy na horyzoncie pojawia się nowy adorator, sprawy dodatkowo się skomplikują...Byłabym nieszczera, gdybym powiedziała, że jestem oczarowana tą lekturą. To przyjemna obyczajowa powieść na lato, lekka i z pewnością niewymagająca, choć jak wspomniałam już wcześniej, trzeba czytać uważnie, żeby się nie pogubić. Całość liczy nieco ponad 350 stron i jest podzielona na rozdziały. Myślę, że tę książkę można polecić lubiącym lekką literaturę obyczajową babciom i mamom, poruszone tutaj kwestie mogą je zaintrygować i poruszyć. 

Ocena: 7/10

Za możliwość przeczytania książki, dziękuję Wydawnictwu Czwarta strona


Julia Komorska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz