"Miłość w czasach dyskontów" - Daniel Koziarski


Gdybym miała jednym słowem określić najnowszą powieść Daniela Kozarskiego, „Miłość w czasach dyskontów”, użyłabym określenia „smutna”. Bo jak inaczej wytłumaczyć fakt, że na kilka dni przed ślubem bohaterka zamiast mierzyć suknię i planować z dreszczykiem emocji przyjęcie weselne, zastanawia się, czy aby podjęła słuszną decyzję? W obliczu nadchodzących zmian bohaterka powraca do przeszłości, wspomina ją i snuje rozważania, jak wyglądałoby jej życie, gdyby tamtego pamiętnego styczniowego dnia nie wydarzyło się to, co zmieniło na zawsze jej życie.O tym, że Oliwię czeka niebawem ślub, dowiadujemy się już na pierwszych stronach powieści. Wydawać by się mogło, że teraz czeka nas cały szereg następujących po sobie wydarzeń – czy to ślub, czy rychłe rozstanie, co komu w duszy gra. Tymczasem autor nie spieszy z wyjaśnieniami i rozwiązaniem, pozostawiając nas w niepewności właściwie do samego końca, bowiem przenosi nas do lat wcześniejszych z życia Oliwii. Retrospekcje sięgają nawet czasów szkoły podstawowej czy liceum, zresztą nie bez celu – znaczącą rolę odgrywa tu Filip, z którym Oliwię łączy jakaś bliżej nieokreślona więź – niby przyjaźń, niby coś więcej. Podobnie rzecz się ma z Szymonem, który dał się poznać jako frywolny student, a który w początkowych rozdziałach rokuje na przyszłego partnera Oliwii. 

Na początku zastosowane retrospekcje zaburzają nieco rytm czytania, momentami muszę wracać do poprzednich rozdziałów, by dopasować w głowie daty do poszczególnych etapów: podstawówka, liceum, emigracja, teraźniejszość. Nie ukrywam, że te „skoki” irytują, jednak po jakimś czasie zdaję sobie sprawę, że gdyby nie one, książka nie byłaby tak ciekawa, nie miałaby tego elementu zaskoczenia  – w końcu trzeba długo czekać, by zrozumieć, co tak naprawdę wydarzyło się w życiu Oliwii, dlaczego nie potrafi być w pełni szczęśliwa i dlaczego jej miłość się skończyła.


Daniel Kozarski w swoich dziełach w sposób nieco zjadliwy komentuje rzeczywistość. Tak jest i w tym przypadku, bowiem w „Miłości w czasach dyskontów” prym wiedzie – oprócz miłości rzecz jasna - motyw emigracji na słynne wyspy brytyjskie.


Ludzie na emigracji wcale nie bywali tacy szczęśliwi i spełnieni, jak by się to mogło wydawać z zewnątrz (…). 


Ukazując niezbyt udane doświadczenie bohaterki oraz jej współlokatorki z emigracją, autor burzy wyobrażenie o wyspach jako o lepszym życiu. Okazuje się, że wyjazd z kraju nie gwarantuje sukcesu uczy rozwoju, na jaki liczymy.  Przy okazji autor „rozprawia się” z innym wszechobecnym problemem- nietolerancją, wplatając w powieść wątek rumuńskiego przyjaciela Oliwii, który próbuje żyć w Polsce, jak się okazuje tak nietolerancyjnej w dzisiejszych czasach. Co bardzo mnie cieszy, wykorzystując wspomnienia bohaterki, autor porusza również motywy z przeszłości, które wpłynęły na współczesny świat. Tak więc Oliwia wspomina dzień, w którym zmarł Jan Paweł II, nie szczędząc przy tym swoich odczuć. Pojawia się również wspomnienie zamachu Na Word Trade Center, o którego skutkach na dzisiejszą sytuację na świecie nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Powieść, choć będąca przecież fikcją literacką, porusza tematy nieobce Czytelnikowi, żeby nie powiedzieć: bliskie sercu. I za to  jestem autorowi ogromnie wdzięczna. 


„Miłość w czasach dyskontów” to nie ot taka sobie powieść obyczajowa. To powieść, choć smutna, (podobnie zresztą jak kreacja bohaterki), która zmusza nie tyle do myślenia, ale do poszukiwania odpowiedzi na pytanie: czy warto szukać miłości? Choć zakończenie, jakim autor uraczył zarówno Czytelników, jak i Oliwię, może wzbudzać zdziwienie, a nawet rozczarowywać, to jednak uświadamia nam jedno: warto szukać. Nie tylko miłości, ale i swojego miejsca w świecie, bowiem życie bywa nieprzewidywalne i kruche.


Całe życie przed czymś uciekasz. Przed złymi wspomnieniami, przed rodziną, przed macierzyństwem, przed Polską, przed odpowiedzialnością za swoje życie – wyliczał (…) – Może w to nie uwierzysz, ale zawsze chciałem, żebyś była szczęśliwa (…).


Szczęście – towar jak się okazuje deficytowy w czasach dyskontów, gdzie właściwie wszystko da się kupić za odpowiednią cenę.  Jak się okazuje, miłość i szczęście – póki co – nie są na sprzedaż. Stąd, jak mniemam, dobór tytułu dla tej smutnej, ale zarazem pięknej i dającej do myślenia historii o pragnieniu, a co za tym idzie, poszukiwaniu miłości.

Ocena: 8/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Novae Res 
Izabela Jurkiewicz
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

2 komentarze:

  1. Zaintrygowałaś mnie. Nie czytałam jeszcze nic tego autora, więc chętnie zacznę poznawać jego twórczość od tej książki :)

    OdpowiedzUsuń