"Montessori dla każdego. Samodzielnie odkryj świat." - Małgorzata Ceremuga

źródło

„Montessori dla każdego. Samodzielnie odkryj świat.” jest to pozycja ze wszech miar ciekawa i warta wzięcia na domowy warsztat dla każdego opiekuna dziecka w wieku od 3 do 7 lat, w zależności od stopnia zaawansowania w świecie nie tylko zadań tego nurtu, ale również zwykłego trybu nauczania. W zależności od wieku dziecka i posiadanych przezeń umiejętności, ćwiczenia zawarte w książeczce wykonuje w obecności rodzica i z jego ograniczonym, acz konkretnym wsparciem, bądź całkowicie samodzielnie.

Przeczytałam całą pozycję bardzo szybko, ponieważ lwia jej część skupia się na praktycznych zajęciach dziecka. Do pracy będą nam potrzebne zwyczaje przybory, jak nożyczki, klej, pędzle, kredki, ale również kasza, piasek, płatki kwiatów, czy liście, które to już dziecko powinno zdobyć samodzielnie podczas np. spaceru. Całość jest naturalnie utrzymana w duchu Montessori i wyszła bardzo ciekawie.


Ilustracje wykonane przez Marię Gromek są przyjazne dla oka i proste w odbiorze. Duże, czarno-białe ilustracje, bez niepotrzebnych przejść w szarości dają czytelne obrazki, kolory zaś nadaje im tylko dziecko podczas różnych prac.Polecenia są stosunkowo proste, podzielone na etapy i poparte różnymi wskazówkami dla dorosłego we wstępie. Zadania są jednoznaczne i przyjemne do wykonywania, choć przestrzegam, że na pewno nie do zrobienia jednym ciągiem, a już na pewno nie podoła wszystkiemu dopiero uczący się tego 3-latek. Takie też jest założenie tej książki, aby dziecko się z jej pomocą uczyło, a nie od razu wykonywało wszelkie polecenia idealnie.Dziecko będzie się krok po kroku, powoli, we własnym tempie uczyło pod naszym czujnym okiem, uzyskując wsparcia w zakresie jedynie podstawowym. Pomoc opiekuna nigdy nie powinna polegać na wykonaniu jakichkolwiek zadań za dziecko, a jedynie pokazania obsługi narzędziami, czytaniem poleceń (dla młodszego dziecka), tłumaczeniem, pokazywaniem bez przerywania pracy dziecku. W sytuacji, gdy dziecku coś nie wyjdzie, bądź wykonuje pracę w sposób inny, niż założono, to również mu nie przerywamy, jedynie po wszystkim możemy pokazać jeszcze raz to samo. Naturalnym procesem nauki jest zarówno popełnianie błędów, wykonywanie czynności nieperfekcyjnie, ale też samodzielne zauważanie i korygowanie. Niektóre zadania umożliwiają (szczególnie starszemu dziecku) właśnie tę samodzielną ocenę, ponieważ wyniki swej pracy jest w stanie wzrokowo przyrównać do przykładu.Książka podzielona jest na następujące części, które zawsze są poprzedzone wstępem traktującym o danej dziedzinie wraz z praktycznymi wskazówkami:
- Wstęp. Od autorki. -  skierowany jest do dorosłych, zawarto w nim skrótowe informacje, kim była Montessori, o co w tym wszystkim chodzi i Podstawowe założenia systemu monessoriańskiego;
- Życie codzienne;
- Zmysły, kształty i kolory – we wstępie uzyskamy kilka przykładów do samodzielnego wykonania zabawek rozwijających zmysły i sposobu wykorzystania ich w zabawie;
 - Język – znajdziemy tu m.in. wszystkie małe, pisane litery alfabetu (również z ogonkami) zarówno do nauki pisania, jak i poznania zmysłami,
- Matematyka;
- Kosmos – w myśl zasady: od ogółu do szczegółu – bardzo ciekawa część całej publikacji i przyznam, że niektóre zagadnienia z chęcią jeszcze powtórzę oraz pierwszy raz przećwiczę ze swym 9-latkiem np. flagi i ich kolory, jajko w przekroju, zwierzęta charakterystyczne dla danego kontynentu – fajne ćwiczenia do powtórki, a karty łatwo skserować, więc można wykorzystać pomysł kilka razy.


Książka jest bardzo solidna, dobrze sklejona i dodatkowo zszyta, rozkładałam ją mocno, aby porobić kserówki i cały czas się świetnie trzyma. Papier jest przyjemny, dobrze przyjmuje kredki, nie jest śliski i fajnie się dzięki temu na nim pracuje. Jestem bardzo zadowolona z tej pozycji i więcej niż chętnie sięgnęłabym po kolejne, jeśliby tylko takie wyszły. Całość zamierzam przerobić z córką, gdy odpowiednio podrośnie, zaś część zabaw zamierzam wprowadzić nawet wcześniej, np. puszki z kaszą, grochem, piaskiem czy różne tkaniny. Jeśli ktoś nie wie, co to, ani kto to Montessori, to bardzo skrótowo się z tej pozycji dowie i na pewno zrozumie część zamysłu całego nurtu. Mym zdaniem ma naprawdę dobre założenia i ciekawą realizację, więc będę dalej zgłębiać temat, szczególnie, ze sporo realizowałam już przy pierwszym dziecku w sposób instynktowny, nie znając tematu.

Ocena 9/10

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu ZnakUla Wasilewska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz