„Na wsi” - autor: Sławomir Czuba, ilustracje: Agnieszka Niedźwiadek

[źródło]

    Lato w pełni. Część z nas już wyjechała na wakacje, inni dopiero wyjadą, a jeszcze inni tylko pomarzą o podróżach. Gdziekolwiek jesteś zachęcam do zagrania w planszówkę lub chociaż karciankę, gdyż to ciekawa rozrywka dla młodszych i starszych. Dziś przedstawię grę „Na wsi”, która idealnie wpasowuje się w letni klimat.

SPECYFIKACJA PRODUKTU:
Ilość graczy: 2-4
Czas gry: 15-30 minut
Wiek graczy: 3+

PUDEŁKO ZAWIERA:
  • dwustronną planszę;
  • 31 okrągłych żetonów;
  • 25 kadratowych żetonów;
  • tarcza losująca ze strzałką;
  • 4 pionki-traktorki;
  • 4 podstawki pod pionki;
  • instrukcja.


    Gracze mogą bawić się w trzech wariantach. Pierwszy „Uprawa roli” polega na hodowaniu roślin. Uczestnicy zabawy dysponują planszą z kwadratowymi polami, na których będą siać i sadzić cebulę, buraki itd. Następnie za pomocą konewek podlewają je i muszą mieć trochę szczęścia przy kręceniu kołem, aby uniknąć szkodników i mieć słoneczną pogodę.

   Następna wariant pod tytułem „Gospodarstwo” jest mini grą strategiczną. Ponownie na planszy z kwadratowymi polami uczestnik może hodować drób, krowy lub też nastawić się na hodowlę warzyw. Co będzie korzystniejsze? Sam się przekonaj.

   Ostatni wariant najbardziej się sprawdził w grze z moją trzylatką. O ile wcześniejsze przetestowaliśmy z mężem, o tyle ten bardzo przypadł do gustu naszej córce. „Czas zbiorów” to klasyczny wyścig po planszy, połączony ze zbieraniem warzyw. Zamiast kostki gracze kręcą kołem, które wskazuje pole na, którym trzeba postawić pionek-traktorek. Jeśli gracz wylosuje burzę, traci kolejkę, jeśli robaka – traci warzywo, które już zebrał. Co ciekawe, fakt, iż ktoś dotarł pierwszy na metę nie przesądza o jego wygranej.

   Kilka uwag dotyczących wykonania komponentów gry. Większość elementów jest solidnie zrobiona, poza dwoma: kołem i podstawkami do pionków. Niestety wielokrotnie zdarzało się mojej córce, że podczas kręcenia wypadała jej strzałka od koła. Przy delikatnym użytkowaniu nie powinno być tego problemu. Co do podstawek to z kolei my – dorośli mieliśmy problem z zamontowaniem traktorka - pionka na podstawkę, gdyż przestrzeń do włożenia go jest zbyt wąska. Pod względem graficznym gra prezentuje się miło dla oka. Jeśli chciałabyś/chciałbyś zabrać ją w podróż to można spokojnie spakować oddzielnie planszę, a komponenty w woreczki strunowe bez zabierania pudełka.

   „Czas zbiorów” będzie w sam raz dla trzylatka. „Uprawa roli” również może się sprawdzić, natomiast „Gospodarstwo” to rozrywka dla ciut starszego gracza. Trzeba się liczyć z tym, że nie jest to gra kooperacyjna i że ktoś musi wygrać. Drugi aspekt to losowość, co akurat dla dziecka może być bardzo atrakcyjne dzięki formie w jakiej się odbywa losowanie. Kręcenie kołem to jeden z głównych atutów tej gry, który najbardziej przypadł do gustu mojej córce.

   Mnie z kolei ujęły pionki-traktorki, szybki czas rozgrywki i klarowność zasad. Co prawda, pionki mają ten mankament, o którym wspomniałam wyżej, to jednak wyglądają uroczo. Zabawa w każdym wariancie nie zajmuje dużo czasu, co jest walorem w przypadku młodszych dzieci. Jako minimalny czas gry wydawca wskazał piętnaście minut, ale nam zabawa w np. „Czas zbiorów” zajmowała o wiele mniej czasu. Zasady gry zostały spisane w sposób niezwykle prosty i jest ich niewiele. Są łatwe do zapamiętania.

   „Na wsi” to lekka gra, która sprawdzi się w przypadku młodszych dzieci, które dopiero zaczynają przygody z planszówkami. Myślę, iż rodzice również docenią fakt, że rozgrywka nie zajmuje dużo czasu i podoba się dziecku, a instrukcja nie jest długa.

Ocena
8/10

Za udostępnienie gry dziękuję wydawnictwu FoxGames.


Anna Mackiewicz

  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz