‘’Notes młodej pisarki” – Ewa Nowak


Widząc ten notes, byłam niesamowicie ciekawa co znajdę w środku, ale bez wątpienia zaintrygowała mnie ta pozycja. Zwłaszcza, że znam taką jedną ‘młodą pisarkę’, która ucieszyłaby się z takiego prezentu, jeśli oczywiście byłby dla niej pomocny. Cóż, uważam, że jeśli dziecko przejawia chęci do nauki, to należy mu umożliwić zdobywanie wiedzy, ale też trzeba postarać się, aby była ona przekazywana w przystępny sposób, taki który nie zniechęci.

Notes ten jest taką małą skarbnicą wiedzy dla młodej literatki, która pragnie rozpocząć albo już rozpoczęła swoją przygodę z pisaniem. Dużo różnorodnych informacji przede wszystkim sprawia, że wiedza pisarza znacznie wzrośnie, błędy lub wątpliwości – zostaną ostatecznie wyeliminowane. Ewa Nowak w bardzo fajny sposób sprzedaje wiedzę i w ten sposób edukuje młodych pisarzy. Kto wie… Może dzięki niej kiedyś powstanie dzieło, które zyska ogromną popularność?

Dostając tę książkę, od razu spojrzałam do środka i wiecie co mi przypomina? Mój podręcznik do gramatyki z gimnazjum. Nie chodzi mu tu o samą treść, ale też o ogólny wygląd, kolory tworzące szatę graficzną, rozmieszczenie tekstu i tak dalej. Nie uważam tego za wadę, bo naprawdę lubiłam ten podręcznik!

Pomysł na książkę jest naprawdę fajny, ponieważ z jednej strony jest to pozycja nastawiona na naukę, ale też może stanowić formę rozrywki. Młody pisarz może poznać wiele kwestii, które są istotne przed napisaniem książki albo jakiejkolwiek dłuższej formy. Same informacje zawarte w notesie są po prostu przydatne również z punktu widzenia edukacji w szkole podstawowej. Tych wszystkich rzeczy uczymy się na lekcjach polskiego, ale wiecie… tam bywa różnie i nie zawsze da się zapamiętać każdą kwestię i jeszcze potrafić ją zastosować w praktyce.


Całość jest fajnie podzielona tematycznie i każdy rozdział opowiada o innej istotnej kwestii. Wszystkie sprawy są bardzo ciekawie opisane, wyjaśnione i opracowane. Tekstu jest dość sporo, ale jego rozmieszczenie i wypunktowanie sprawia, że książka jest czytelna, jasna, nie przytłacza i po prostu zachęca do siebie. Znajdziemy tam również ciekawostek, które przełamują bardziej poważne, typowo naukowe treści.

Bardzo często po opisie konkretnego zagadnienia, autorka zamieszczała ćwiczenia, które miały sprawdzić wiedzę w praktyce. Były bardzo fajnie skonstruowane, zupełnie inaczej niż w typowych szkolnych podręcznikach. Miałam wrażenie, że są luźniejsze, bardziej swobodne i miały za zadanie przede wszystkim pobudzić wyobraźnię, zachęcić do tworzenia, działania. Myślę, że młodsza osoba będzie je rozwiązywać z dużą radością i chęcią. 

Treść wielokrotnie przełamują ilustracje. Nie są to piękne, kolorowe i bajeczne grafiki, ale raczej zwykłe, jednak to nie one są najistotniejsze w tego typu pozycjach. Tutaj po prostu stanowiły urozmaicenie i są trochę zabawne.

Książka z pewnością zachęca do akcji, tworzenia i rozwijania swojej pasji oraz wyobraźni. Takie zaszycie się w swoim świecie i przelewanie pomysłów na papier z pewnością nikomu nie zaszkodzi, a może stanowić świetne ćwiczenie, które zaowocuje w przyszłości. W środku znajdziemy naprawdę dużo definicji, fajnych zagadnień oraz treści będących w programie nauczania szkolnego. Jednak ten zeszyt po prostu jest bardziej przystępniejszy od zwykłego podręcznika. Treść jest humorystyczna, ćwiczenia interesujące i sama forma z pewnością przypadnie do gustu nie jednej osobie.


Muszę przyznać, że sama również skorzystałam z wiedzy zawartej w tej książce. Trochę rzeczy już mi się zapomniało i fajnie było odświeżyć sobie wiedzę. Kto wie, może sama kiedyś napiszę jakąś książkę? Nie wspomnę już o tym, że w środku znalazłam całą masę cytatów z światowych dzieł, co również mnie ucieszyło, bo najlepszym przykładem są właśnie książki, które odniosły spektakularny sukces i to właśnie one powinny być dla nas inspiracją, a właściwie to motywatorem.

Jedynym minusikiem tej pozycji jest tytuł odrobinę nieadekwatny do wnętrza. Spodziewałam się, że w środku znajdę kilka pustych stron przeznaczonych na notatki, zapisywanie inspiracji, pomysłów, czy jakiś zagadnień. W końcu jest to NOTES, więc uważam, że powinno się znaleźć tam miejsce na prowadzenie zapisków.

,,Notes młodej pisarki” to ciekawa pozycja, która z pewnością zadowoli każdego miłośnika słowa pisanego. W środku znajdziemy całą masę przydatnych informacji, przedstawionych w bardzo przystępny, lekki i trochę żartobliwy sposób. Dzięki temu książka ta nie jest typowym podręcznikiem, chociaż jest nastawiona na przekazanie dość konkretnej wiedzy. Polecam!Ocena: 9/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu EgmontPatrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

2 komentarze: