"Polowanie na skarb" - Andrea Camilleri

    Autor "Polowania na skarb", to znany włoski pisarz, twórca takiego dzieła, jak "Kształt wody", które jako film stało się największym triumfatorem tegorocznych Oscarów. Pisze powieści detektywistyczne i kryminalne, a ich akcja rozgrywa się w małym miasteczku na Sycylii, którego nie znajdziemy na mapie. Inspiracją dla autora są tajemnicze afery i zbrodnie, które stara się odkryć komisarz Montalbano, zdecydowanie najbardziej dominująca postać w jego twórczości, i jego zgrana ekipa.    

   Na początku przedstawiona zostaje nam historia rodzeństwa Palmisano. Gregorio i Caterina są gorliwymi katolikami, którzy na starość popadają w paranoję i jedyne, co chcą robić w życiu, to chodzić do kościoła i modlić się za niewiernych. Z czasem przestają to robić i zamykają się w domu, nie chcąc nikogo widzieć. Jedyną osobą, która posiada z nimi jakikolwiek kontakt, jest pewna kobieta, która znajdując pod wycieraczką ich domu kartkę i pieniądze - robi im potrzebne zakupy, po czym odstawia je przy drzwiach i odchodzi. Ich fanatyckie zachowanie zaczyna być dla mieszkańców miasta niezrozumiałe, gdy im oczom ukazują się hasła na transparentach wywieszone na ich balkonie, głoszące dość radykalne poglądy. Niedługo później oboje zostają umieszczeni w szpitalu psychiatrycznym po małym przedstawieniu, jakie sprezentowali mieszkańcom. W pokoju starego Gregoio Palmisano odnaleziono "oblubienicę daną mu przez Boga". Była to stara dmuchana lalka, częściowo bez włosów, jednego oka, pomarszczoną piersią i dziurami poobklejanymi taśmą. 

    Komisarz Montalbano wraz ze swoją ekipą poradzili sobie z szalonymi staruszkami, nie wiedząc, że to dopiero początek dziwnych zjawisk. Niedługo później dostają telefon, iż pewna kobieta w swoim śmietniku znalazła trupa. Okazało się, że to kolejna dmuchana lalka, ale co było najbardziej interesujące - wyglądała identycznie jak ta, którą się zabawiał stary Palmisano, choć nią nie była. 

     Według naszego bohatera to nie przypadek i coś się musi za tym kryć. Co ciekawsze - dostał wcześniej tajemniczy list podpisany jako "Polowanie na skarb", gdzie znajdowała się zagadka, której rozwiązanie nie wymagało wielkiego poświęcenia, a nagrodą była kolejna. Z początku dziwna, lekko zabawna i prosta gra zaczęła być coraz bardziej mroczna, niepokojąca i niebezpieczna. Musi uruchomić zmysły, by poznać tajniki umysłu szalonego psychopaty i erotomana, który posunie się do najgorszej zbrodni z uśmiechem na ustach. 

     Jest to historia rodem z Sherlocka Holmesa. Komisarz również ma swojego Watsona. Na jego drodze staje Arturo, młody student filozofii, który wygląda jak Harry Potter i jest niesamowicie zafascynowany całą sprawą i z wielkim entuzjazmem próbuje pomóc rozwiązać zagadkę, by odnaleźć ów "skarb". Natomiast podwładni komisarza wcale nie odstają i również są niezbędni. Mimi Augello, Fazio i niezawodna Catarella są na każde zawołanie szefa, a poza pracą są także jego dobrymi przyjaciółmi. Razem tworzą zgraną rodzinę, każdy stoi za sobą murem i ocli z każdej opresji.

    Historia sama w sobie jest mroczna, dość zagadkowa, zastanawiająca i bardzo brutalna, lecz trochę zbyt prosta. Książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie, ale jest odrobinę zbyt mozolna i nudnawa. Jest do lekka pozycja, więc może odrobinę rozczarować wielkich fanów kryminałów. Nie doczekacie się nie wiadomo jakiego zakończenia, i niebywałej historii, lecz taką prostą, delikatnie zabawną i małostkową. W języku znajdziemy wiele wyrazów potocznych i wulgarnych, dzięki czemu książka staje się przystępna, bezpruderyjna i niesztuczna. 

   Gdy otrzymałam książkę Andrei Camilleriego, byłam pewna, że wielokrotnie zaskoczy mnie owa pozycja. Tak się jednak nie stało. Nie była niczym niezwykłym, lecz miłym w odbiorze i raczej wartym uwagi. Włoski król kryminałów nie jest już młody, lecz wciąż ma pomysły i zabierze was na ciekawe polowanie, a czy skarb was zadowoli, to już musicie dowiedzieć się sami czytając tę książkę. 

      Podobno "Albo już kochasz książki Andrei Camilleriego, albo jeszcze ich nie czytałeś". Jest w tym trochę prawdy. Jego książki są nadzwyczaj ciekawe i intrygujący, więc może i ta pozycja wyda wam się równie ujmująca, co jej poprzedniczki?

Ocena: 7/10
Za możliwość przeczytanie książki dziękuję wydawnictwu - Oficyna Literacka

Paulina Mocka

     

  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

4 komentarze:

 1. Odpowiedzi
  1. Nie tylko zacna, ale wręcz zasługująca na najwyższe wyróżnienia i apoteozę, panie Wasilij.

   Usuń
 2. Chyba się skuszę, bo brzmi to wszystko bardzo ciekawie :)
  PS. Jak już coś, to Sherlocka Holmesa i Watsona...

  OdpowiedzUsuń