"Śpiewamy z Fasolkami przeboje Taty i Mamy" - E.Chotomska, A.M.Grabowski, K.Marzec

"Bo nie ma jak Fasolki,
  na deszcz i na pogodę,
  wesołe, rozśpiewane,
  Fasolki wiecznie młode!

  Trzydzieści pięć minęło lat 
  przygody z Fasolkami,
  piosenki nasze poszły w świat,
  dorośli nasi fani.
  Lecz cóż za radość jeszcze raz
  wystąpić móc na scenie
  i patrzeć, jak ogląda nas
  następne pokolenie."

Chyba każdy zna Fasolki, prawda? A czy wiecie że Fasolki mają 35 lat?! Ja też nie wiedziałam, za to wiem, że są wiecznie młode. Przecież kolejne już pokolenie śpiewa piosenki razem z nieśmiertelnymi. Z okazji tego pięknego jubileuszu wydawnictwo Literatura zebrało kilkanaście tekstów piosenek, pani Kasia Kołodziej pięknie zilustrowała i otrzymaliśmy - wehikuł czasu.

Otwieram, i co? Wow pan Ciekawski przecież ja znam człowieka, Pan Tik-Tak i ciotka Klotka.Świetna zabawa dla dzieci, ale i dla dorosłych. Łezka kręci się w oku a język aż rwie się do śpiewu.
Do książki dołączona jest płyta CD z piosenkami by można było czytać i słuchać i śpiewać, a nawet autorzy zachęcają do "tańcowania".
Kaiążeczka zawiera dwadzieścia tekstów piosenek, każdy autorzy opatrzyli anegdotą dotyczącą okoliczności powstania utworu. A bo to córka przynosiła do domu różne zwierzątka, albo dentyści prosili by zachęcić do mycia zębów (bo kto dentysty posłucha? a Pan Tik-Tak posłuch u dzieci ma). Pomysłow na piosenki bez liku i każdy powód dobry by śpiewać, czy to przy myciu podłogi, czy skrobaniu rzepki. Może trochę nieświadomie ale nawet "czarna owca" z przedszkola przyczyniła się do powstania wielkiego hiciora!

My akurat słuchaliśmy płyty w samochodzie. Z takim towarzystwem żadna podróż się nie dłuży, a wręcz przeciwnie, każda droga jest za krótka. Tak szczerze to myślałam, że w drodze powrotnej już nikt nie będzie chciał tego słuchać. Ale gdy tylko zatrzasnęliśmy drzwi od samochodu, zaraz padło hasło „Fasolki” i już nie było odwrotu. Obawiałam się że dzieci nie będą chciały wychodzić z samochodu, jak dobrze że płytkę i książkę można zabrać do domu.


Najpiękniejsze w tych piosenkach jest to, że nie starzeją się ani trochę i zupełnie się nie nudzą. Mimo że wałkujemy je całymi dniami nadal jest to ta sama frajda.

Okazuje się, że mama i tato mogą nie pamiętać co tydzień temu w środę robili albo co było wczoraj na obiad, ale teksty piosenek z dzieciństwa przypominają sobie z marszu, w mig. Jakby czarodziejska szufladka w głowie się otworzyła i wypływały z niej słowa i melodie.
Koniecznie należy wspomnieć o wymiarze edukacyjnym tych piosenek. Dzieci uczą się nowych słów, pytają o ich znaczenie. Zapamiętując tekst ćwiczą pamięć i wymowę, trenują słuch starając się powtarzać melodię.


Zadziwiająca jest dla mnie ponadczasowość tych tekstów i melodii, pomimo upływu lat nadal niosą radość rodzicom, dzieciom, a także dzieciom które zostały rodzicami i nagle odkrywają że pozostało w nich coś z dziecka.
Pięknie wydana książeczka i płyta, w których zaklęte są wspomnienia i w magiczny wręcz sposób możemy zamknąć w niej kolejne wspomnienia które tworzymy teraz.
Rysiek Riedel śpiewał że wehikuł czasu to byłby cud. No to mamy cud proszę państwa.
Sentymentalna podróż do lat dzieciństwa w którą możemy teraz zabrać nasze dzieci.

Ocena : 8 /10

Za możliwość przeczytania bardzo dziękuję Wydawnictwu Literatura. 


Magdalena Sz L 


  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

2 komentarze:

 1. Z niektórymi przyśpiewkami przypominało mi się moje dzieciństwo. Szkoda że moje dziecko nie koniecznie jest tym zainteresowane. Szkoda że współcześnie tak wiele rzeczy jest uznawanych za nudne, kiedy za naszych czasów to była wyśmienita forma urozmaicania czasu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam takie dzieci które bardzo chętnie śpiewają te piosenki, to pewnie zależy od wieku :) może Twoje dziecko zachęcą anegdotki o powstaniu tych piosenek i Twoje wspomnienia, może wspólne śpiewanie :) ?

   Usuń