„Wiosna Toli”- Anna Włodarkiewicz, ilustracje: Ola Krzanowska

[źródło]

    Tola ma niedługo czwarte urodziny i marzy o hulajnodze. Nie jest to jedyne marzenie dziewczynki. Gdy przychodzi pierwszy dzień wiosny, pogoda jest nadal zimowa. Jednak już wkrótce aura się zmieni, drzewa się zazielenią, a Tolę spotka wiele nowych przygód.

    Tak zaczyna się książka „Wiosna Toli”, która rozpoczyna cykl, którego bohaterami są wspomniana dziewczynka i jej rodzina. Każda z publikacji zawiera w sobie kilka opowiadań. Wszystkie utwory są związane ze zmieniającymi się porami roku i jak można się domyślić, w tych historiach ważnym aspektem jest opis przyrody. Wiosna przedstawiona w ww. publikacji przeobraża się w każdym z opowiadań. Im dalej czytamy, tym robi się co raz cieplej, pojawiają się nowe rośliny, aż dochodzimy do momentu, kiedy ma nadejść lato. Tola i jej rodzina żyją blisko natury. Dziewczynka jeździ z tatą na rowerze, sadzi sadzonki w ogródku, je własnoręcznie zrobione batony i lody. Otrzymuje również dość oryginalne prezenty jak na czterolatkę w postaci roślin w doniczkach. Bardzo podoba mi się to, że ta książka kładzie nacisk na ukazanie życia w harmonii z przyrodą oraz na spożywanie zdrowej żywności.


    Opowiadania zawarte w książce są ze sobą luźno związane, więc można je czytać oddzielnie. Jeśli jednak chcemy zwrócić naszemu małemu czytelnikowi uwagę na to zmiany w przyrodzie to warto je czytać po kolei. Dodam, trochę uprzedzając fakty, że pewne detale z niektórych historyjek znajdą się w następnej części przygód głównej bohaterki pod tytułem „Lato Toli”.

    Inną kwestią często poruszaną w tym utworze jest pomoc innym. W „Pierwszym dniu wiosny” mama i jej córka uciekając przed śnieżycą ukrywają się w warzywniaku. Pracuje tam starsza pani, która ma problem z kręgosłupem, a która ma towar do rozłożenia. Tola i jej mama pomagają staruszce wyłożyć owoce, warzywa i zioła, co poprawia humor sprzedawczyni, jak i Toli. W następnym opowiadaniu zwrócono uwagę na kwestie pomocy od innej strony. Mianowicie, czasem to my potrzebujemy czyjegoś wsparcia i wtedy powinniśmy kogoś o nie poprosić, nawet jeśli jest to zupełnie obca osoba. W historyjce „Wycieczka rowerowa” tata i jego córeczka wybierają się na wspólną wycieczkę. Niestety przejażdżka zostaje przerwana, gdyż dętka od roweru pęka. Tata Toli zwraca się o pomoc do zupełnie nieznanej kobiety, co stanowi początek nowej znajomości.

   Książka prezentuje się atrakcyjnie pod względem wizualnym. Twarda oprawa i spora ilość ilustracji sprawiają wrażenie, że względy estetyczne są równie ważne w tej publikacji co jakość tekstu. Kolorystyka obrazków jest interesująca, gdyż jest przytłumiona, jak również ciekawi technika malowania, gdy część ilustracji wygląda tak jakby przedstawiona scena była zamglona.

    Czy coś mi nie odpowiadało w tej książce? Jedyne do czego, a w zasadzie kogo mogę się przyczepić to główna bohaterka. Wydała mi się nadzwyczaj dojrzała jak na czterolatkę. Nie jestem przekonana czy tak wyważona postać przypadnie do gustu czytelnikom. Biorąc pod uwagę popularność takich bohaterów jak Emil ze Smalandii, Pipi Pończoszanka, Mikołajek czy nawet nasza rodzima Basia można powziąć przekonanie, że lubimy czytać o nich, ponieważ mają tę ikrę, są zabawni, wyraziści i nie rzadko – są po prostu łobuziakami. Tola nie jest taka i pewnie jej postać spodoba się rodzicom, którzy szukają wyłącznie pozytywnych wzorców dla swojej pociechy. Dla mnie ona jest zbyt grzeczna i zachowuje się nienaturalnie jak na swój wiek (np. troska Toli, że pies i ona nabałaganili, a potem deklaracja, że sama posprząta).

    Podsumowując „Wiosna Toli” to udany początek nowej serii dla przedszkolaków. Jeśli szukasz lektury ładnej graficznie i z wartościowym tekstem to może być publikacja dla Ciebie i Twojego dziecka.

Ocena
8/10

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Zielona Sowa.

Anna Mackiewicz

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz