‘’Zanurzeni” – reż. Wim Wenders


Nie jestem fanką romantyzmu ani typowych romansów, bo lubię, gdy film jest pełen akcji i nieprzewidywalności. Jednak połączenie mocnych wrażeń i odrobiny czułości, wydaje się dobrym rozwiązaniem. Nie wierzę w miłość od pierwszego wejrzenia, ale wierzę  w to, że dwoje ludzi połączonych silnym węzłem porozumienia, może cierpieć, gdy ich drogi się rozdzielą. Pamięć o drugiej osobie może pomóc nam przetrwać w trudnych chwilach, sprawić, że będziemy silniejsi i przezwyciężymy zło oraz wszelkie problemy.

James jest przetrzymywany przez islamskich bojowników, którzy uważają go za szpiega, w pomieszczeniu bez okien, w skrajnych warunkach. Danielle jest naukowcem i w tym samym czasie na Grenlandii przygotowuje się do eksploracji dna oceanu, wierząc, że znajdzie tam odpowiedzi na wiele nurtujących ją pytań. Oboje są w niecodziennej sytuacji, muszą się mierzyć z nieznanym, ze świadomością, że ich życie jest zagrożone. Przetrwać pomaga im myśl o pewnym dniu sprzed roku, francuskiej plaży i romansie, który wszystko zmienił.

Film ten z pewnością jest inny niż przypuszczałam, ale nie oznacza to, że nie spełnił moich oczekiwań. Właściwie to na początku byłam dość mocno zmieszana, ponieważ dostawałam trochę sprzecznych sygnałów i nie potrafiłam się połapać w wydarzeniach, nie umiałam odgadnąć zamysłu twórców. Jednak w końcu zaczęłam rozumieć, mogłam wczuć się w wydarzenia i emocje.

Akcja nie należy do dynamicznych i mogą się znaleźć osoby, którym po prostu nie przypadnie do gustu. Sama również początkowo się nudziłam, ale jednak postanowiłam trochę inaczej podejść do tematu, bardziej wczuć się w fabułę i zrozumieć ten dramat, który rozgrywał się na moich oczach.

Źródło
Fabuła jest prosta, ale nie oznacza to, że łatwa w odbiorze, bo tak nie jest. Z pewnością wzbudza refleksje, ponieważ przedstawia nam różne tematy. Z jednej strony na naszych oczach rozgrywa się dramat dwojga zakochanych, którzy żyją daleko od siebie, nie mają kontaktu, ale ciągle o sobie myślą i to uczucie jest rzeczą trzymającą ich przy zdrowych zmysłach. Z drugiej strony obserwujemy obrazy z wojny w Afryce, gdzie James przebywa, a raczej jest przetrzymywany. Twórcy pokazują także naukowców, którzy badają nieznane ludziom rejony, wierzą w swoje działania i pragną zmienić świat na lepsze.

Wszystkie wątki są bardzo ciekawie ukazane i twórcy postawili na jakość, a nie ilość. W tym filmie nie znajdziemy wielu bohaterów, dynamicznej akcji czy wybujałej fantazji. Całość jest prawdziwa, wzruszająca i niezwykle ciekawa – oczywiście dla osób, które lubią tego typu filmy. Dla mnie był on naprawdę ciekawy i cieszę się, że mogłam poznać tę historię. Pokazała mi ona jak wielka jest siła miłości, tęsknoty i chęci poznawania czy zmieniania świata.

Bohaterowie mają mocne charaktery, wiedzą czego chcą i wydawałoby się, że nic nie może ich złamać. Jednak ekstremalne sytuacje wywierają na nich mocny wpływ, pokazują im, że też są słabi i mogą mieć momenty zwątpienia.

Żródło
Aktorzy wcielający się w rolę głównych bohaterów naprawdę wczuli się w swoje postacie i pokazali wiele emocji. Lubię, gdy twórcy stawiają na mniej znane twarze, bo wydaje mi się, że mniej doświadczeni aktorzy dają z siebie sto procent i nie mają maniery, nie wyglądają tak samo w każdej produkcji.

Efekty specjalne również robią wrażenie, ale jednocześnie nie są przesadzone. Jest to ważna kwestia w tym filmie, bo o ile początek przypomina romans, tak później widzimy sceny z ogarniętej wojną Afryki czy z eksploatacji dnia oceanu.

,,Zanurzeni” to dramat, który pokazuje nam siłę miłości i to jak długa rozłąka działa na zakochanych. Twórcy jednak urozmaicili fabułę o kilka bardzo ciekawych wątków, obrazujących życie prywatne głównych bohaterów. To naprawdę piękna, wzruszająca i pouczająca produkcja, która zadowoli nie jednego fana dramatów. Polecam!

Ocena: 8/10
Za możliwość zobaczenia filmu dziękuje Monolith

Patrycja Bomba 

  Blogger Komentarze
  Facebook Komentarze

2 komentarze:

 1. Nie słyszałam o tym filmie, ale myślę, że po tej recenzji chętnie go zobaczę

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapowiada się interesująco. Chętnie obejrzę :)
  Pozdrawiam!
  znalezionewsrodwielu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń