"Cisza przed burzą" - Christie Golden


Wiele razy powieści ze świata gry World of Warcraft były książkami średniej jakości lub były to prequele czegoś co już dobrze znamy, pokazywały ulubione postacie w innym świetle i totalnie zmieniały nasze podejście do ich motywów. Cisza przed burzą daje czytelnikowi wgląd w aktualne walki o władzę między Hordą i Przymierzem oraz toruje drogę do następnego dodatku do gry. Christie Golden przedstawia nam każdego przywódce i wszystkich jego zwolenników pozwalając poznać ich z zupełnie nieznanej nam strony.
W książce otrzymujemy zestaw informacji o zbliżającej się bitwie pomiędzy Przymierzem a Hordą w bitwie o Azeroth. Poza tym, dla niektórych jest to przejmujące spojrzenie na życie, które zostało zapomniane. Porzuceni są nieumarli - ale są także ostatnimi pozostałościami królestwa Lordaeron. Odzyskali wolną wolę i choć niektórzy przebudowali nowe życie, inni nie zapomnieli o dawnych czasach lub o ludziach, których porzucili. Kontynuuje również historię króla Anduina Wrynna w swojej nowej roli przywódcy Stormwind (Wichrogrodu – blach, nienawidzimy przetłumaczonych nazw) i Przymierza. Anduin ma dopiero osiemnaście lat, a jego spojrzenie na życie i świat wokół niego jest jaskrawym przeciwieństwem poglądu jego ojca. Koncentruje się on na przyszłości w jedności i świecie harmonii pomiędzy frakcjami.

[Źródło]

Cisza przed burzą zadaje proste pytanie: czy jest możliwe - czy kiedykolwiek będzie to możliwe - aby Przymierze i Horda znalazły wspólną płaszczyznę? Czy istnieje jakiś sposób by zbudować pokój z wojny, która trwa od kiedy Orkowie po raz pierwszy przeszli przez Mroczny Portal? Odpowiedź nie jest prosta -to właśnie jej wcześniej brakowało w książkach Warcrafta. Od początku do końca jednak relacje między postaciami tak naprawdę nie zmieniają się za bardzo. Anduin otrzymuje twardą lekcję na temat tego, jak zła i okrutna może być Sylvanas, a kilku ludzi dostrzega, że niektórzy Opuszczeni to ci sami ludzie, którymi byli w życiu. Żadna z tych rewelacji nie wydaje się być tak dramatyczna w wielkim schemacie i ogólnie bohaterowie pozostają tym, kim byli na początku.

- Jak to krasnoludy. - Wzruszyła ramionami. - Słowa latają nad głowami. Czasami kufle. Aczkolwiek myślę, że to drugie zdarza się rzadziej, gdy kufle są pełne”

KAKU:
Grając na prywatnych serwerach we wsteczne dodatki, w grze na serwerach globalnych czułam się zagubiona i niepewna, zwróciłam się więc do powieści by spróbować odnaleźć się tutaj ponownie. Zamiast tego odkryłam nowy sposób patrzenia na stary świat gry. Tam, gdzie kiedyś widziałam Anduina jako marionetkę, zauważyłam współczującego i szczerego przywódcę. To była niesamowita książka. Sprawiła, że kilka razy w oku zakręciła się łza. Na stronach powieści znajduje się idealna ilość czasu dla każdego lidera frakcji. Historia jest zaprojektowana jak szachownica, każda strona ma dobre i złe intencje, trzeba wykonać pewne ruchy, aby kontynuować dziedzictwo każdej frakcji. Golden otworzyła tak wiele możliwych wyników na kolejną ekspansję, że może to zmienić sposób postrzegania WoWa w przyszłości. Christie w końcu zrobiła żywą i oddychającą historię.

[Źródło]

ADON:
Świat WoWa ewoluuje w zasadzie co dodatek.  Jedne są lepsze(Wrath of the Lich King), a inne słabsze (Mists of Pandaria), ale na koniec i tak zawsze chodzi o to, by walka dwóch frakcji trwała.
To co dają nam książki, a zwłaszcza ostatnie pozycje z uniwersum to głębsze spojrzenie na świat i jego mieszkańców, ale także na ich codzienne życie. Książka Christie Golden wpisuje się tu idealnie. Pokazuje nam jak uporać się ze stratą bliskich, jak odnaleźć się na wojnie na którą nie było się gotowym, czy wreszcie pokazuje jak ludzka natura(czy też elfia) potrafi być pokrętna i prowadzić do złego nie zważając na innych swoich podwładnych.
Od początku zapowiedzi dodatku czułem, że rola Warbringers – jak ładnie nazwał ich Blizzard, będzie znacząca – nakreślili nam dowódców, a raczej dowódczynie za pomocą filmów. I mam wrażenie, że ich rola w dalszej części dodatku jeszcze wrośnie (Jaina, Sylvanas i jej siostry – idealny przepis na mezalians polityczno-magiczny). Książka dodała smaczków na które czekałem przed premierą dodatku(Battle for Azeroth), teraz czekam na rozwój wypadków w grze, do książki jeszcze pewnie powrócę szukając niuansów które niewątpliwie wiązać się będą z fabułą gry.


OCENA 9/10

Książkę znajdziecie tutaj.

~Katarzyna i Adam Ochwat    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz