"Czarne dziury bez tajemnic" - Steven S. Gubser, Frans Pretorius

Autorzy recenzowanej dziś przeze mnie książki są profesorami fizyki na Uniwersytecie w Princeton. Fizyka jest ich codziennym zajęciem, ale jednocześnie też wielką pasją. "Czarne dziury bez tajemnic" to podróż do wnętrza tych tajemniczych obiektów.
Lubię tego typu tematy, uważam, że są naprawdę fascynujące. Ludzie z reguły interesują się tym, co nieznane, tajemnicze, nieodgadnione. Mimo że nieustannie wielcy uczeni naszego świata dokonują nowych odkryć, pewne tajemnice pozostaną niezbadane już na zawsze.

Czarna dziura jest zjawiskiem, jakiego nigdy nie uda się dokładnie zbadać, ani poznać, z bardzo prostej przyczyny, możemy sobie to wyjaśnić, patrząc choćby na nasze życie. Nieustannie "idziemy" do przodu, zasypiamy wieczorem, by obudzić się kolejnego dnia rano. Nie jesteśmy w stanie cofnąć się do dnia poprzedniego, do ulubionego wydarzenia, do szczególnego dla nas dnia. Jeśli coś postanowimy, nie ma możliwości, by cofnąć się znów do chwili wyboru.
Kiedy czarna dziura kogoś pochłonie, ta osoba nie ma możliwości, by się stamtąd wydostać. Nigdy zatem nie opowie nam, jak jest po tej tajemniczej drugiej stronie, nie da żadnego znaku życia, żadnej wiadomości ani nawet najmniejszego sygnału. Po prostu przepadnie, bez śladu... Przerażające, prawda?Największym plusem tej książki jest dla mnie to, że autorzy nie próbują udawać, iż znają dogłębnie temat. Ustaliliśmy już przecież, że jest to zwyczajnie niemożliwe. Gubser i Pretorius mając świadomość, że tworzą książkę dla zwyczajnych zafascynowanych tematem ludzi, nie dla wielkich ścisłych umysłów, rozpoczynają tę pozycję kilkoma słowami - rozdziałami wstępu, tak byśmy mogli oswoić się ze specyficzną tematyką i przygotować do dalszych rozważań, czy też rozmyślań.
Muszę Wam przyznać, że nigdy nie lubiłam fizyki, być może duży wpływ na moje podejście do tego przedmiotu, mieli wykładający go nauczyciele, w każdym razie, ani w gimnazjum, ani w liceum to nie były moje ulubione zajęcia. Nie jestem też z pewnością umysłem ścisłym, co oznacza, że tego typu książki muszą mi wszystko "tłumaczyć jak krowie, na rowie", co znaczy jak najprościej. Niezwykle cieszyło mnie, że autorzy usiłowali wytłumaczyć poszczególne kwestie, jak najbardziej przystępnie, używali przykładów, które bardzo łatwo było mi sobie wyobrazić i zrozumieć.
W książce poruszono takie kwestie jak paradoks bliźniąt, problem dylatacji czasu, czy teoria względności Einsteina. Bardzo przypadło mi do gustu też, że dzięki tej książce przypomniałam sobie istotne dla nauki osiągnięcia takich osób, jak Newton, Doppler, Hawking, czy Maxwell. Żałuję, że w latach, w których chodziłam do szkoły podręczniki nie były pisane, właśnie w taki, przystępny sposób. Z pewnością walka o dobre stopnie, byłaby wówczas o wiele łatwiejsza.


Bardzo podoba mi się, że autorzy położyli większy nacisk na "wkręcenie" czytelnika w omawiany temat i proste jego wyjaśnienie, często obrazowe, bądź w formie wykresu, niż na zwykły tekst pełen formułek i niejasnych objaśnień. Byłabym z Wami nieszczera, gdybym powiedziała, że samego tekstu jest niewiele, bo jest go naprawdę sporo i gdy otworzyłam książkę, żeby ją sobie na szybko przejrzeć, ilość tekstu odrobinę mnie przytłoczyła. Brak mi tutaj zdecydowanie wcięć w tekście. Nie jest to jakaś ogromna wada, czy minus, ale zdecydowanie czytałoby mi się przyjemniej, gdyby tekst był nieco mniej ściśnięty. Musicie wiedzieć, że to już jest wyłącznie moje czepialstwo, ponieważ język, jakim operują w książce autorzy, jest lekki i przystępny.

Ocena: 9/10

Za możliwość przeczytania książki, dziękuję bardzo Wydawnictwu Prószyński i S-kaJulia Komorska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz