‘’Dwór. Clea i wrota do świata duchów. Tom 2” - Evelyne Brisou-Pellen


Jakiś czas temu miałam okazję przeczytać i zrecenzować pierwszy tom tej serii - ,,Dwór. Liam i mapa wieczności”. Książka naprawdę przypadła mi do gustu i to pod różnymi względami, ale o tym więcej możecie poczytać w poprzedniej recenzji, którą znajdziecie pod tym linkiem. Oczywiście wiedziałam, że muszę zapoznać się z kolejnym tomem, bo ciekawiły mnie dalsze losy bohaterów i chciałam poznać rozwiązania niektórych zagadek, które nie doczekały się finału we wcześniejszej części.

Clea stara się przypomnieć, co stało się w ostatnich dniach i godzinach jej życia. Pragnie poznać prawdę i przede wszystkim – zidentyfikować swojego mordercę. Dzięki temu będzie mogła spokojnie spać. Dziewczyna ciągle dowiaduje się o nowych fatach, które są szokujące i nie może w nie uwierzyć. Liam bardzo pomaga swojej przyjaciółce, bo czuje się za nią odpowiedzialny. W końcu to dzięki niemu zadomowiła się w nowym miejscu i postanowiła dowiedzieć się prawdy. Jednak sprawy się komplikują, ciągle pojawiają się nowe problemy, które trzeba rozwiązać, bo w niebezpieczeństwie mogą być inni mieszkańcy dworu.

,, - Ty też umarłaś z zimna?
- Nie. Ktoś mnie zabił.
- Masakra!
- Coś ty, nawet nic nie poczułam – skłamałam.”

Seria ,,Dwór” jest przede wszystkim skierowana do młodzieży powyżej dwunastego roku życia i uważam, że jest to odpowiedni przedział wiekowy. Książka jest pełna przygód, akcji i wydarzeń, które z pewnością przyciągną nie jednego młodego czytelnika.

Tym razem całość jest poświęcona głównie jednej bohaterce, a jest nią oczywiście Clea. W poprzednim tomie raczej nie poznaliśmy jej za dobrze, więc teraz jest ku temu doskonała okazja. Większość część książki jest poprowadzona w narracji pierwszoosobowej i to właśnie Clea opowiada o sobie, o tym jak w jej głowie zaczynają pojawiać się przebłyski z przeszłości i jak sobie radzi w dworze. Cieszę się, że tym razem mamy okazję lepiej poznać właśnie nią, bo była zdecydowanie jedną z bardziej interesujących, ale też tajemniczych postaci. Cieszę się, że zostało pokazane jej inne oblicze, bo okazała się bardzo odważną, zdeterminowaną i silną dziewczyną. W końcu jej historia jest jedną z cięższych w tej książce.


Bardzo wyraźnie można dostrzec, że w tej części bohaterowie są już doroślejsi, bardziej odpowiedzialni i rozumiejący życie. Cieszę się, że czytelnik może uczyć się od nich tej ,,dorosłości”, która wynikała z ich doświadczeń i przebytej drogi odkąd znaleźli się w dworze.  Oczywiście nadal są odrobinę zbyt narwani, nieracjonalni i nie do końca potrafią przewidzieć skutków swojego zachowania albo działają pod wpływem emocji, jednak to jest normalne, bo w końcu nadal są młodymi ludźmi, którzy muszą zmagać się z różnymi problemami. 

Sama forma książki jest bardziej skomplikowana, bo tym razem autorzy (dalej nie mam pojęcia czy tę książkę rzeczywiście napisali francuscy nastolatkowie, jak to pisze na okładce, więc będę pisać w liczbie mnogiej, bo nigdzie nie doszukałam się jakiś konkretnych informacji) zastosowali różnorodną narrację, wprowadzili więcej akcji, mieszających się wątków, co sprawia, że czytelnik jest zmuszony do większego skupienia i kojarzenia oraz łączenia faktów.

Co do podejmowanej tematyki i samej fabuły… Dla mnie wszystko jest w porządku, bo akcja jest szybka, ciekawa, pełna wydarzeń i bez wątpienia nie znudzi młodego czytelnika ani go nie zniechęci, bo po prostu nie jest flegmatyczna. Myślę też, że książka ta serwuje nam dużo emocji, ale też pozwala zrozumieć, czym jest śmierć i pozwala się z nią pogodzić. W końcu każdy z nas się jej obawia i często zastanawiamy się, co będzie później, czy czeka na nas jeszcze jakieś życie…

Szkoda tylko, że autorzy poświęcili znacznie mniej miejsca innym bohaterom, którzy zamieszkują tajemniczy dwór. Poprzedni tom jednak opowiedział mi o nich znacznie więcej, brali udział w wielu wydarzeniach i zyskali moją sympatię. Szkoda, że tym razem ich rola była ograniczona.

Ta część serii jest zdecydowanie ciekawsza od poprzedniej, ale też bardziej złożona, doroślejsza i wymagająca większego zaangażowania. Cieszę się, że mogłam poznać historię kolejnej bohaterki, którą naprawdę polubiłam. Polecam, bo jest to świetna lektura dla młodzieży uwielbiającej szybką akcję, dużo przygód i książki z dużą dawką emocji.
Ocena: 9/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Widnokrąg

Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz