"Forest" - gra karciana

Zawsze unikałam gier karcianych, byłam zdecydowanie zwolenniczką planszówek. Najlepiej tych mniej skomplikowanych, żeby instrukcja była krótka, a gra mogła się szybko zacząć. Gry planszowe mama kupowała dla mnie i mojego brata od kiedy pamiętam. Uwielbialiśmy i nadal zresztą lubimy tę
formę spędzania wolnego czasu, minusem planszówek jest zdecydowanie ich format, są często dużej wielkości, wymagają więc sporo wolnego miejsca. Idealnym więc rozwiązaniem są gry karciane! Świetna zabawa i do tego malutkie opakowanie, które zmieści się dosłownie wszędzie. Coraz częściej sięgam właśnie po ten rodzaj gier i Was również zachęcam!

W środku pudełka znajdziecie
- 60 kart
- 1 instrukcję

Co warto dodać instrukcja napisana jest także w języku angielskim i rosyjskim.Cel gry

Waszym celem jest zebranie jak największej liczby kart. Możecie to zrobić, gdy któryś z graczy jako pierwszy spostrzeże siedem baśniowych stworków ukrywających się na kartach wyłożonych na stole. Bacznie musicie rozglądać się za ich czterema różnymi rodzajami: sowami, skrzatami, żabami i wróżkami. Na danej karcie może znajdować się do czterech z nich. Pozostałe, duże postacie znajdują się na kartach jedynie dla ozdoby.

Przygotowanie do gry

Karty potasujcie i rozdajcie każdemu graczowi po trzy. Pozostałe karty ułóżcie na stos, grzbietami do góry. Grę rozpoczyna oczywiście najmłodszy z graczy.


Rozgrywka

Gracze rozgrywają tury w kolejności według ruchu wskazówek zegara. Pierwszy gracz zagrywa na stół wybraną przez siebie kartę i dobiera ze stosu kolejną tak, aby na koniec tury mieć na ręce trzy karty. Następnie tura przechodzi do gracza po lewej.
Każda z kart przedstawia fragment lasu - mogą się tam znajdować pnie, liście i bajkowe stworki. Karty przedstawiające pnie drzew należy wykładać pionowo obok siebie, natomiast karty z liśćmi - poziomo, ponad pniami (nawet jeśli na stół nie trafiły jeszcze karty pni i vice versa). Wszystkie karty tworzą razem nieskończony krajobraz zaczarowanego lasu.
Jeśli w swojej turze zagrasz kartę z siódmym baśniowym stworkiem tego samego rodzaju, powiedz to na głos. Zbierasz wtedy wszystkie karty przedstawiające to stworzonko. Pozostałe na stole karty należy uporządkować, zgodnie z wyżej wymienionym opisem.


Ważne!

Jeśli zagrana karta spowoduje, że na stole pojawi się więcej niż siedem stworków danego rodzaju, gracz zagrywający tę kartę wciąż zbiera wszystkie karty zawierający te stworki. Przykładowo: na kartach leżących na stole znajduje się sześć żab. Gracz zagrywa kartę z dwiema żabami i mówi o tym. Zbiera wszystkie karty, na których znajdują się żaby.

Jeśli naliczycie siedem stworków dwóch różnych rodzajów, to przed zebraniem kart musicie zdecydować się na ich jeden rodzaj. Przykładowo po zagraniu przez któregoś z graczy karty, na stole znajduje się siedem sów i siedem żab, tak więc gracz musi zdecydować, czy zbiera karty z sowami, czy z żabami.

Jeśli po zagraniu karty na stole znajdzie się siedem stworków danego rodzaju, ale się o nie nie upomnicie, to jest to wasza strata.

Koniec gry

Forest dobiega końca, gdy skończą się karty na stosie, gracze nie będą już mieli kart do zagrania. Pozostałe na stole karty wędrują do gracza, który jako ostatni zebrał karty z siedmioma stworkami.
Grę wygrywa zawodnik z największą liczbą kart.


Dwa warianty gry

~ Gracze, którzy zebrali zestawy wszystkich stworków (siedem sów, siedem żab, siedem stworków, siedem wróżek) otrzymują pięć dodatkowych punktów.

~ Obowiązują te same zasady, ale wygrywa gracz z najmniejszą liczbą kart. W tym przypadku, jeśli zapomnisz zebrać karty, inni z pewnością ci o tym przypomną!

Uważam, że Forest nie jest specjalnie wymagającą grą, powiedziałabym, że to rozrywka, w którą można się wkręcić już po krótkim zapoznaniu się z instrukcją. To ogromny atut, bo bywa tak, że choć pudełko niewielkie a zawartość jeszcze skromniejsza, instrukcja wydaje się nie mieć końca.
Ta gra karciana zmieści się Wam w kieszeni, jest naprawdę niewielka, słowo. Zagwarantuje mnóstwo frajdy zarówno dzieciom, jak i dorosłym, stracicie przy niej poczucie czasu, zapewniam!

Ocena: 10/10

Za możliwość zapoznania się z grą, dziękuję Wydawnictwu Vertima


Julia Komorska
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz