‘’Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości” – Michał Rusinek, ilustracje: Joanna Rusinek


Jak nauczyć dzieci tego, co jest w życiu najważniejsze? Jak uświadomić je, że życie w wolnej ojczyźnie to niesamowite szczęście, za które powinniśmy być wdzięczni bohaterom wojującym o nasz kraj? Myślę, że już od małego powinniśmy uczyć dzieci, czym jest patriotyzm i wpajać im miłość do Polski, bo jest to naprawdę ważna sprawa. Bardzo ubolewam nad tym, że w szkole młodzi zaczynają naukę od faraonów i czasów, które w ogóle nie mają nic wspólnego z Polską.

W dzieciństwie uczyłam się na pamięć naprawdę wielu wierszyków czy innych tekstów i z czystym sercem mogę się przyznać, że pamiętam tylko dwa – hymn Polski o raz ,,Kto ty jesteś?”. O ile hymn jest dość prostą rzeczą do zapamiętania, bo jednak ciągle gdzieś się przewija. Czy to w szkole na akademiach, czy w telewizji przy okazji chociażby sukcesów naszych sportowców… Tak rymowanka zaczynająca się od słów ,,Kto ty jesteś?” jest już właściwie niespotykana. Szkoda, bo to naprawdę bardzo świetny wierszyk, który jest krótki i mówi bardzo wiele o naszej ojczyźnie. Dlatego cieszę się, że są autorzy, którzy w pewny sposób przywrócili mu dawną świetność.

Zacznę może od okładki, którą przyciągnęła mnie do tej książki i sprawiła, że w ogóle po nią sięgnęłam. Wydała mi się bardzo przyjazna, radosna i prosta, co było jej dużą zaletą. Oprawa jest również twarda, więc solidna i odporna na wszelkie zniekształcenia związane z wielokrotnym użytkowaniem.

Co do wnętrza… Początkowo byłam okropnie rozczarowana, bo myślałam, że w środku znajdę po prostu rymowankę, której nauczyłam się w latach własnego dzieciństwa, a dodatkowo będzie ona opatrzona ciekawymi ilustracjami. Jednak rzeczywistość okazała się całkiem inna, bo autor na bazie klasyka, stworzył coś nowatorskiego, coś co nie do końca przypadło mi do gustu. Dlaczego? Bo nie znalazł się tam tekst ,,Kto ty jesteś?”, a jedynie zostały postawione pytania z tego wierszyka, na które autor odpowiadał trochę bardziej szczegółowo, na luzie i dzięki temu stworzył kolejne rymowanki.


Przespałam się jednak, przeanalizowałam tę książeczkę i zrozumiałam, że to co było atrakcyjne dla mnie kilkanaście lat temu, niekoniecznie będzie odpowiednie dla dzieci żyjących w czasach, gdzie już zapomina się o patriotyzmie (nie mam tu na myśli żadnego chorego patriotyzmu, rasizmu ani niczego złego). Autor rozwinął odpowiedzi na każde z pytań stawianych w rymowance, dzięki czemu uświadamia młodemu człowiekowi, co tak naprawdę jest w życiu ważne i jakie ma prawa. Całość jest przedstawiona w bardzo przystępny, atrakcyjny i zrozumiały sposób. W końcu każdy lubi rymowane wiersze i na pewno łatwiej jest je zapamiętać. 

Ubolewam jednak nad tym, że autorzy nie znaleźli miejsca na rymowankę, której uczyłam się jako dziecko, bo była i uważam, iż nadal jest aktualna. Nie widzę w niej żadnych nieprzyzwoitych treści, więc szkoda, że jednak się tam nie pojawiła. Rozwiązanie, które przedstawił nam autor jest ciekawe, bo z pewnością zwraca uwagę na ważne sprawy jakim jest tożsamość narodowa, to że możemy mówić w języku Polskim, że mamy swoją flagę oraz godło.


Na koniec zostawiłam temat ilustracji, które bardzo mi się podobały. Każda strona jest kolorowa, zawiera pełno przepięknych grafik – prostych, ale mających klimat, idealnie pasujących do treści. Książka bez wątpienia jest przystępna dla młodych czytelników, zaciekawi ich swoją barwnością i z pewnością nie znudzi, bo każda strona przynosi inną oprawę graficzną, a także inną rymowankę.

,,Jak to zrozumieć? Cóż, na wyjaśnienie czas:
Po prostu
Polska
żyje
sobie
w nas.”

,,Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości” to niezwykle kolorowa książeczka, która przykuje wzrok wielu młodych czytelników i pokaże im czym jest dla nas Polska. Rymowanki są proste, opowiadają o rzeczach ważnych i przystępnych dla dziecka, a ilustracje sprawiają, że całość jest ciekawsza i bardziej intrygująca. Szkoda, że nie znalazłam w środku tekstu wierszyka, którego uczyłam się jako dziecko, ale mimo to, całość jest warta uwagi.
Ocena: 8/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Znak Emotikon Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz