"Janken: Pojedynek" - gra karciana


Lubicie gry karciane? A może gustujecie tylko i wyłącznie w grach planszowych? Ja do niedawna karcianek unikałam, jednak czasem warto jest próbować nowych rzeczy.
"Janken: Pojedynek" to gra karciana, przeznaczona dla dwóch osób. Rozgrywka składa się z serii pojedynków, podczas których gracze starają się zdobyć najbardziej wartościowe karty przeciwnika.

Pomysł bazuje na japońskiej zabawie z końca XIX wieku, znanej u nas jako papier, kamień, nożyce.

W pudełku znajdziecie:

- Dwie identyczne talie kart 2x45
- InstrukcjiPrzygotowanie do gry

Przed rozpoczęciem rozgrywki każdy z graczy dokładnie tasuje swoją talię i bierze do ręki trzy karty. Następnie zawodnicy ustalają pierwszeństwo, na przykład przez papier, kamień, nożyce.
Nim pojedynek się rozpocznie, gracze mogą wymienić karty z ręki, odkładając je na spód talii i dobierając nowe karty z wierzchu. Gracz rozpoczynający może wymienić karty dwa razy, przeciwnik tylko raz.

Rozstrzyganie pojedynków

O tym, która karta wygrywa, decydują w podanej kolejności:

- Właściwości kart, czyli tekst na dole karty, jeśli jest
* Dla kart tego samego typu decyduje siła kart, chyba że właściwości stanowią inaczej.
* Dla kart różnego typu:
  ~ jeśli różna siły wynosi 3:1- decyduje siła kart, czyli "trójka" zawsze wygrywa z "jedynką", chyba że właściwości kart stanowią inaczej.
  ~ jeśli różnica siły jest mniejsza niż 3:1 - decyduje zasada papier, kamień, nożyce, chyba że właściwości stanowią inaczej.


Rozgrywka

- Osoba rozpoczynająca grę zagrywa jedną kartę, następnie ten sam ruch wykonuje przeciwnik. Zawodnik, który wyłożył wygrywającą kartę, zdobywa wszystkie karty wygrane w tym pojedynku.

- Po każdym rozstrzygniętym pojedynku gracze uzupełniają karty w ręce. Zwycięzca rozpoczyna następną bitwę.

- W przypadku remisu zawodnicy zagrywają kolejne karty z ręki, aż do rozstrzygnięcia. Jeśli gracze wykorzystali wszystkie karty z ręki, a pojedynek nadal się nie zakończył, dobierają po trzy karty z wierzchu talii i w ten sposób kontynuują grę, aż do wyłonienia zwycięzcy.

- Podczas dowolnej sytuacji remisowej każdy z graczy może powiedzieć "pas". Wówczas wszystkie zagrane już karty zdobywa przeciwnik.

Koniec gry

Gra kończy się, w chwili, gdy jeden z graczy zagra swoją ostatnią kartę. Jeśli zawodnik pozbędzie się kart podczas trwania pojedynku i ten pozostanie niedokończony, podlicza się tylko punkty z kart zdobytych wcześniej. Karty z nierozstrzygniętego pojedynku nie są brane pod uwagę.

Zwycięzca

Wygrywa gracz, który zdobędzie największą liczbę punktów.

Sytuacje wyjątkowe

 - Brak kart w ręce - Jeśli gracze nie mają już kart w ręce, dobierają po trzy kolejne karty z talii. Jeśli w talii pozostało mniej niż trzy karty, pobierają wszystkie pozostałe.

- Więcej niż trzy karty w ręce - Jest to możliwe tylko podczas zagrania karty "Wyzwanie"


Remis:

- Obu graczom skończyły się karty w ręce - Gracze uzupełniają rękę do trzech kart. Gra toczy się dalej o coraz większą pulę punktów.

- Skończyły się karty w ręce i w talii, jest remis -Koniec gry. Pula niezdobytych kart obu graczy zostaje na stole i nie jest wliczana do punktacji.

Zasada "Papier, kamień, nożyce"

Papier owija kamień. Kamień tępi nożyce. Nożyce tną papier.

"Remis albo siła" - Musicie zdecydować, czy zagrywacie kamieniem, papierem, czy nożycami.

"Remis albo wygrana" - Jeśli zagraliście tę kartę jako pierwsi, przeciwnik nie może jej pokonać. W przypadku, gdy wyłoży silniejszą - jest remis. Jeśli zagra słabszą, przegrywa.

"Remis i żądanie" - Musicie zadecydować, czy zagrywacie kamieniem, papierem, czy nożycami.


"Obrona" - Gwarantuje bezwarunkowy remis. Po wyłożeniu karty "Obrona" przeciwnik natychmiast dobiera jedną kartę i uzyskuje przewagę +1 w ręce. Po tym ruchu zagrywa drugi zawodnik. Jeśli jednemu z graczy skończą się karty w dłoni lub pojedynek rozstrzygnie się, wszyscy dobierają karty i przewaga przeciwnika w ilości kart ulega anulowaniu.

"Oszustwo" - Możesz zabrać tę kartę ze stołu i zamienić ją na dowolną kartę z ręki. Gdy przeciwnik żąda karty konkretnego rodzaju, możesz zagrać "Oszustwo" nawet gdy posiadasz w dłoni pasującą kartę.

"Blef" - Możesz zabrać tę kartę ze stołu, jeśli miałaby przegrać i zamienić ją na dowolną kartę z ręki, która daje remis. Tę kartę możesz zagrać również wtedy, gdy przeciwnik żąda od ciebie dowolnego rodzaju karty.

"Tylko PKN" - Ta karta ignoruje siłę karty przeciwnika. O tym, który zawodnik wygrywa, decyduje tylko zasada "Papier, kamień, nożyce"

"Podbicie stawki" - Ta karta zawsze daje remis i stanowi wyłącznie dodatkową wartość punktową.

"Wyzwanie" - Jeśli ta karta zostanie zagrana jako pierwsza, każdy gracz dobiera po dwie karty z talii. Gra toczy się do wyczerpania ręki. Wyzwanie wygrywa gracz, który wyłożył więcej zwycięskich kart. Jeśli rozgrywka kończy się remisem, karty zagrane w wyzwaniu przepadają.
Następnie zawodnicy dobierają trzy karty i kontynuują grę w podstawowym stylu.

Podsumowując gra Janken to ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu, warto jednak pamiętać o tym, że ogranicza uczestników zabawy do tylko dwóch osób, więc na wieczór z przyjaciółmi, czy rodzinny weekend raczej się nie sprawdzi. Drugi minus stanowią dla mnie zasady, a w zasadzie ich ilość. Wymyślono tak mnóstwo zasad i innych dodatkowych udziwnień, że nie sposób się nie pogubić. Grałam z mężem i kiedy próbowaliśmy ściśle trzymać się ustalonych reguł, co chwilę musieliśmy się zatrzymać, zastanowić i szperać w instrukcji. To zdecydowanie przyćmiło nam czerpanie frajdy z gry. Po kilku rozgrywkach poddaliśmy się i graliśmy według własnych zasad, dokładnie tak jak w zwyczajne papier, kamień, nożyce. Moim zdaniem jakąkolwiek grę dostaniemy do rąk, mamy wybór. Możemy ściśle trzymać się dołączonej instrukcji albo trochę poeksperymentować.

Ocena: 7/10

Za możliwość zapoznania się z grą, dziękuję Wydawnictwu Dlaczemu


Julia Komorska

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz