''Kalendarz 2019. Alicja w Krainie Czarów Lewisa Carrolla"


Kalendarze są na pewno dużym ułatwieniem dla osób, które mają bardzo dużo spraw na głowie albo ich praca wymaga ciągłego spotykania się z ludźmi. Sama kilkakrotnie próbowałam prowadzić swój własny kalendarz, zapisywać w nim chociażby terminy sprawdzianów, ale szło mi to bardzo opornie i w efekcie oczywiście zapominałam o nauce. Tym razem kolejny raz daję sobie szansę, bo dostałam naprawdę przepiękny kalendarz na nadchodzący dużymi krokami nowy rok. Może tym razem wytrwam i zapełnię go zapiskami?

Co mnie skusiło, aby w ogóle podjąć się zrecenzowania tego kalendarza? Oczywiście był to motyw z mojej ukochanej bajki ,,Alicja w Krainie Czarów”. Wiedziałam, że coś stworzone na bazie tej opowieści musi być piękne, magiczne i zachwycające. Oczywiście nie myliłam się, bo nie wiem czy znalazłabym piękniejszy kalendarz.

Kolejną rzeczą, która przypadła mi do gustu były z pewnością kolory użyte zarówno na okładce jak i we wnętrzu. Są one przydymione, może trochę smutne, ale z pewnością oddają klimat tej bajki i sprawiają, że patrzy się na strony i przypomina sobie, że ,,Alicja w Krainie Czarów” to bardzo tajemnicze i specyficzne dzieło.

Co znajdziemy w środku? Zacznę od początku, bo kalendarz oferuje nam kilka fajnych dodatków, których nie znajdziemy w innych podobnych publikacjach. Oczywiście jedna z pierwszych stron jest przeznaczona na nasze dane osobowe i fajnie, że oprócz tych podstawowych jak imię i nazwisko, jest miejsce na grupę krwi oraz alergie. Kalendarze często nosi się ciągle przy sobie, więc w razie jakiegoś wypadku zapewne ktoś go znajdzie w naszych rzeczach i dzięki tym informacją szybciej będzie mógł nam pomóc.

Kolejne strony zawierają oczywiście kalendarz na cały rok ,,w pigułce” czy strefy czasowe (nigdy nie widziałam w żadnej publikacji czegoś takiego i muszę przyznać, że spodobało mi się coś takiego, bo ludzie coraz więcej podróżują i może im się to przydać). Rzeczą, która szczególnie mi się spodobała są oczywiście rozmówki angielskie, włoskie, niemieckie i hiszpańskie. Są to jedne z popularniejszych języków, więc w podróży na pewno przyda nam się któryś z tych języków, a zwroty w słowniczku zostały dobrane właśnie pod podróże. Są one bardzo podstawowe, ale z pewnością mogą być pomocne. 


Pojawia się również dużo więcej ciekawych dodatków. Na przykład tabele rozmiarów, BMI czy terminy wysiewu ziół. Gdy przeglądałam ten kalendarz pomyślałam sobie, że on również propaguje modę na zdrowy styl życia, czego nie uważam za wadą, a wręcz zaletę. Jednak widać, że ten temat przewija się wszędzie, nie tylko w internecie.

Fajną sprawą jest kilkustronicowy planer, gdzie możemy zapisać sobie najważniejsze sprawy oraz cele na poszczególne dni, miesiące albo urlopy świąteczne. Ludzie są bardzo zabiegani, ale większość z nich nie zapomina o samorealizacji i lubi sobie zaplanować kilka rzeczy, które chcą osiągnąć w danym roku, więc taki planer jest do tego idealnym miejscem.

Przed każdym miesiącem pojawiają się strony z cytatami z ,,Alicji w Krainie Czarów” i ,,O tym, co Alicja znalazła po drugiej stronie lustra”, które są czasami zabawne, czasami inspirujące, a czasami po prostu ciekawe. Oczywiście te strony zostały opatrzone bardzo ładnymi, klimatycznymi i lekko karykaturalnymi ilustracjami, które przedstawiają chociażby bohaterów bajki. Są one zachowane w stonowanej kolorystyce, więc momentami mogą wzbudzać niepokój, ale też zachwycają swoją delikatnością.

Na koniec zostawiłam oczywiście najważniejszą kwestie, a są nią strony, na których możemy zapisywać plany na dany dzień. Każda strona zawiera jeden tydzień, a dni są oczywiście podzielone i pod każdym znajdziemy trochę miejsca na notatki. Komu ten kalendarz się nie sprawdzi? Na pewno osobom, które mają zajętą większość część doby, bo tutaj po prostu nie zmieszczą się z zapisaniem swojego terminarza na dany dzień. Jednak jeśli ktoś nie ma aż tak dużo spraw do załatwienia i raczej zapisuje mało rzeczy, to z pewnością będzie zachwycony. Dni tygodnia są zapisane w trzech językach, znajdziemy też informację o tym, kto ma danego dnia imieniny oraz jakie święto jest wtedy obchodzone. I nie mówię tu tylko o tych standardowych jak, na przykład, Boże Narodzenie albo Wielkanoc. Są również mniej znane i obchodzone – dzień kota, zakochanych czy książki.Rozpisany dzień tygodnia zawsze znajduje się po lewej stronie, a po prawej mamy pustą stronę, na której są wyznaczone linie na inne notatki. Wspominam o tym, ponieważ te kartki przypominają karty, czyli najbardziej znany motyw z ,,Alicji w Krainie Czarów”, którego po prostu nie mogło zabraknąć. Oczywiście na samym końcu kalendarza są również zwykłe strony przeznaczone na przeróżne zapiski, więc to też można uznać za dużą zaletę.

Co do wykonania – jest solidne, a całość ma rozmiar odrobinę mniejszy niż A5, więc jest on odpowiednio duży, ale nadal poręczny. Oczywiście w środku znajdziemy sznureczek, a właściwie to wstążeczkę, którą można zaznaczać dany tydzień. Myślę, że całość jest na tyle dobrze sklejona, że w połowie roku nie będziemy musieli zaopatrzyć się w nowy kalendarz, bo temu wyfruną wszystkie kartki albo oprawka powygina się na wszystkie strony.

Myślę, że kalendarz z motywem ,,Alicji w Krainie Czarów” będzie idealny dla osób, które potrzebują od czasu do czasu wpisać sobie w terminarz kilka ważnych spotkań, wizyt u lekarza lub innych istotnych rzeczy. Na pewno sprawdzi się on u osób, które cenią piękne, solidne i dopracowane graficznie publikacje. Sama z pewnością będę cieszyć się z niego cały rok!

Ocena: 10/10
Za możliwość zapoznania się z kalendarzem dziękuję Wydawnictwu Zielona Sowa


Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz