"Kicia Kocia. Witaminowe przyjęcie" - Anita Głowińska

[źródło]

   Chyba nie ma rodzica, który nie słyszałby o Kici Koci. Jako, że kwestię prezencji sylwetki tej bohaterki możemy pominąć, pragnę Wam przedstawić jeden z nowszych utworów autorstwa Anity Głowińskiej - „Kicia Kocia. Witaminowe przyjęcie”.

  Książeczka prezentuje przygody znanej i lubianej kotki, jej przyjaciół oraz rodziny. Tym razem Kicia Kocia zaprasza swojego kolegę Packa do domu. Tata Kici proponuje im przekąskę w postaci jabłek, lecz dzieci mają inny pomysł - jedzą żelki, batoniki i cukierki. Niestety koniec tej uczty jest żałosny, gdyż Packa zaczyna boleć ząb, a Kicia Kocia ma nudności. Dzieci odczuwają skutki własnego łakomstwa, ale najistotniejsze jest to, że jadły niezdrowe produkty, które im zaszkodziły.


    „Witaminowe przyjęcie” ma na celu promocje zdrowego odżywiania i myślę, że ten temat został przedstawiony klarownie, ale nie nachalnie. Efekty niezdrowego żywienia są prezentowane zrozumiale dla dzieci, gdyż związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy zjedzeniem słodyczy a bólem zęba/brzucha jest zachowany i nasza pociecha z łatwością powiąże ze sobą oba te fakty. Po lekturze książki młodzi czytelnicy powinni wiedzieć, że jedzenie cukierków może się wiązać z powstaniem dziur w zębach i nieprzyjemnościami żołądkowymi. W przypadku wymiotów lub bólu brzucha dzieci dowiadują się, że taki stan jest nie tylko nieprzyjemny, ale może pozbawiać je różnych atrakcji np. pójścia do kina. Nadmieniam, iż nie jest to forma kary, ale konsekwencja złego stanu zdrowia. Rodzice nie krytykują Kici Koci czy Packa, ale proponują im bardziej pożywne jedzenie niż żelki.

   Kicia Kocia sama dochodzi do wniosku, że jedzenie słodyczy nie jest dobre i organizuje witaminowe przyjęcie dla swoich przyjaciół. W przygotowania zaangażowani są nie tylko rodzice, ale i dzieci. Przypuszczam, że to może zachęcać młodych czytelników do angażowania się w przygotowanie posiłków. W trakcie imprezy dzieci jedzą zdrowe przekąski, co może również stanowić inspiracje dla przyjęć czy spotkań towarzyskich organizowanych dla naszego dziecka.

    Moja córka i ja bardzo pozytywnie odebrałyśmy lekturę „Witaminowego przyjęcia”. Problematyka zdrowego odżywiania jest mi bliska, więc prezentowane treści przypadły mi do gustu. Co do mojego dziecka to podeszła do tematu równie entuzjastycznie i do naszego repertuaru powiedzonek weszło określenie „witaminowe przyjęcie”, które oznacza półmisek wypełniony pokrojonymi w słupki, surowymi warzywami. Przyznaję, że lektura tej książeczki pobudza ślinianki do pracy i sprawia, że człowiek staje się ….. głodny. Niestety jednak muszę rozczarować tych rodziców, którym właśnie zapaliła się żaróweczka i pomyśleli, że czytanie tej publikacji poprawi apetyt ich pociech. Mój prywatny niejadek pozostał niewzruszony, choć na mnie zadziałało. Może jednak w Waszym przypadku będzie inaczej.

   Pod względem wizualnym książka prezentuje podobny poziom co w innych z tej serii. Na szczęście autorka oszczędziła nam widoku biegnącej do toalety Kici Koci w celu usunięcia treści żołądkowej. Jednak mimika bohaterów nie pozostawia złudzeń, iż one cierpią. Może to budzić współczucie u naszych milusińskich.

    „Kicia Kocia. Witaminowe przyjęcie” to bardzo wartościowa książka, nie tylko dlatego, że porusza bardzo ważny temat, ale i sposób w jaki poruszono ten problem. Niektórzy rodzice boją się opowiadań, w których główny bohater postępuje niewłaściwie, gdyż ich własne dzieci naśladują te niepożądane zachowania. Tymczasem tu, treść książki w bardzo obrazowy sposób i bliski dziecięcym doświadczeniom odwołuje się do skojarzeń związanych z bólem i złym samopoczuciem. Dzieci doskonale wiedzą czym jest cierpienie i starają się tego uniknąć. Nawet jeśli dorosły przeczyta swojej latorośli, że Kicia Kocia i Pacek zjedli słodycze to fakt, iż potem źle się czuli zadziała na jego wyobraźnię i nie zachęci do spożywania słodkich przekąsek, a wręcz do nich zniechęci.

    Kończąc, uważam, że warto sięgnąć po recenzowaną książkę, gdyż porusza ona istotną kwestię w przystępny sposób. Nadto jak wiadomo dzieci szaleją za Kicią Kocią, więc warto wykorzystać to do wzmacnianiu w naszych dzieciach pozytywnych wzorców.

Ocena 10/10

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Media Rodzina.Anna Mackiewicz

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz