‘’Maurizio. Kot w okularach” – Katarzyna Kozłowska, ilustracje: Agnieszka Żelewska


Pewnie każdy jako dziecko marzył o tym, aby być sławnym – piosenkarką, aktorem czy prezenterem telewizyjnym. Wtedy wydaje nam się, że życie celebryty jest czymś wspaniałym, ale jednak rzeczywistość nie jest aż tak kolorowa jak może się wydawać. Osoby znane muszą liczyć się z tym, że media i paparazzi czyhają na ich prywatność i komentują każdy aspekt życia, nawet to, jak się ubierają. Wystarczy jedna pomyłka, a cały kraj, a czasem nawet pół świata o niej wie. Bycie znanym nie jest proste, ale dzieci do pewnego momentu nie zdają sobie z tego sprawy. 

Maurizio jest wokalistą w zespole Stalowe Wibrysy, który jest bardzo sławny i ma wielu fanów. Kot jest bardzo oddany swojej mamie, więc na jej prośbę kupuje sobie okulary, ponieważ od jakiegoś czasu słabiej widzi. Wtedy nie spodziewał się, że ten z pozoru normalny przedmiot, sprawi tak wiele problemu. Gazety rozpisywały się o tym, że Maurizio zaczął nosić okulary, a biednego kota przerosły te wydarzenia. Co zrobi Maurizio? Czy uda mu się pogodzić z nową sytuacją i zignorować gazety?

Niedawno miałam okazję zapoznać się z pierwszymi książeczkami, które reprezentują kolejny etap w serii ,,Czytam sobie”. Jest ona przede wszystkim nastawiona na uczenie czytania od podstaw, więc historyjki są podzielone na różne etapy, a każdy różni się od siebie stopniem trudności. ,,Maurizio. Kot w okularach” to już druga książka ,,Z bakcylem” – czyli dla dzieci, które już potrafią czytać, dobrze opanowały tę umiejętność i będą w stanie przebrnąć przez dużo dłuższą historyjkę.

W tej książeczce już nie znajdziemy w ramkach trudnych słów, które są podzielone na sylaby. Jednak prawie na każdej stronie znajdują się przypisy wyjaśniające problematyczne terminy, na przykład takie zagranicznego pochodzenia. Myślę, że autorka specjalnie wplotła w treść tego typu wyrazy, bo chciała wzbogacać słownictwo dzieci i bardzo mi się to spodobało, że przy okazji pojawiły się ich wyjaśnienia.

,, - W życiu najważniejsze są marzenia i wiara, że się pełnią. Jeśli twoim marzeniem jest, żeby ktoś cię pokochał, to wystarczy, że nie stracisz nadziei, a na pewno się to stanie!”


Myślę, że niewątpliwą zaletą tej książki jest sama postać Maurizio, która jest barwna i trochę ekscentryczna. Uwielbiam jak autorzy nadają zwierzętom ludzkie cechy, ponieważ wtedy książeczka jest bardziej przystępna i dziecku lepiej ją przyswoić. Historia kota piosenkarza naprawdę przypadła mi do gustu, bo była zabawna, ale zwracała uwagę na kilka dość istotnych kwestii. 

Niewątpliwie ogromną zaletą tej książki są przepiękne ilustracje! Cała ta seria jest bardzo kolorowa, ale tym razem naprawdę z dużym zainteresowaniem śledziłam wszystkie rysunki. Grafiki są kolorowe, pełne szczegółów i przedstawiają postacie występujące w książeczce lub wydarzenia, o których pisze autorka. Bardzo fajnie pasują do treści i ją uzupełniają, a ja nie wątpię, że wszystkie dzieci je docenią i pokochają Maurizio.

Co do tematów, które podejmuje książeczka… Zacznę chyba od najciekawszego. Otóż Maurizio nie do końca potrafi zaakceptować siebie w okularach i przejmuje się tym, że ludzie komentują jego nowy image. Kiedyś miałam podobny problem, bo jako ośmioletnie dziecko musiałam zacząć nosić okulary, co było dla mnie tragedią i horrorem. Kilkanaście lat temu wybór oprawek raczej był dużo mniejszy, a i ceny ogromne, więc nie mogłam szaleć. Nie potrafiłam się do nich przyzwyczaić, nie podobało mi się to jak wyglądam i niby nikt negatywnie nie komentował mojej zmiany, ale po prostu nie potrafiłam przekonać się do okularów, czego dziś oczywiście żałuję. Maurizio w końcu przestaje się przejmować tym, co mówią inni, bo wie, że powinien nosić okulary.


Autorka między wersami zwraca również uwagę na temat bezdomnych i schorowanych kotów, które przebywają w schronisku. To też mi się spodobało, bo warto uczyć dzieci od małego, że trochę starszy zwierzak również potrzebuje uwagi i troski.

W książce również zostało pokazane to, że osoby znane, celebryci, muszą liczyć się z brakiem prywatności. Maurizio jest sławnym piosenkarzem i coś tak błahego jak okulary, sprawiło, że wszystkie gazety o tym pisały, a pod jego domem stał tłum reporterów.

,,Maurizio. Kot w okularach” to bardzo śmieszna i wartościowa książeczka, którą pokochają młodzi czytelnicy. Wszyscy bohaterzy są świetnie wykreowani, a świetne ilustracje pokazują ich wygląd. Polecam, bo jest to pozycja warta uwagi, która bawi, ale też uczy.
Ocena: 10/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Egmont
Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz