‘’Mały Książę” - Antoine de Saint-Exupéry, ilustracje: Paweł Pawlak


Gdybym miała wskazać jedyną lekturę szkolną, która nie zanudza, będzie nią oczywiście ,,Mały Książę”. Dobra książka to niekoniecznie trzysta stron i historia przesiąknięta seksem czy brutalnością, bo czasem w czymś niepozornym można odnaleźć niesamowitą mądrość. Muszę się wam przyznać, że w czasach szkolnych nie przeczytałam tej książki, gdy mieliśmy ją opracowywać na lekcjach języka polskiego. Dlaczego? Sama nie wiem, ale później nadrobiłam zaległości i teraz postanowiłam przeżyć to jeszcze raz. Minęło wiele lat, a ja nadal nie wyrosłam z tej książki, tak samo ją przeżyłam.

Mały Książe opuszcza swoją asteroidę i wyrusza w podróż, która jest pełna przygód, doświadczeń i nowych znajomości. Poznaje świat oraz dochodzi do przeróżnych wniosków, będących dużą wskazówką dla niego, ale także dla nas – czytelników.

,,[…] Na razie jesteś dla mnie tylko małym chłopcem podobnym do stu tysięcy innych małych chłopców. Nie potrzebuję cię. Ani ty mnie nie potrzebujesz. Jestem dla ciebie tylko lisem takim jak sto tysięcy innych lisów. Ale jeśli mnie oswoisz, to będziemy siebie potrzebowali. Będziesz dla mnie jeden jedyny na świecie. I ja będę dla ciebie jedyny na świecie…”

Dlaczego ta książka ma tak wielką moc? Nie mam pojęcia… Może dlatego, że opowiada o czymś całkiem zwyczajnym? Fenomen tej historii jest oczywisty i chyba nikt nie zaprzeczy, że za możemy ją czytać dziesięć razy i zawsze doszukujemy się czegoś nowego, inaczej interpretujemy słowa autora i odkrywamy kolejne mądrości. Jako dziecko nie potrafiłam dokładnie zrozumieć przesłania i morału, bo wtedy była to dla mnie po prostu książka, na pewien sposób interesująca, trochę monotonna, ale wszyscy się nią zachwycali, więc chyba tylko dlatego mi się spodobała. Dopiero po latach mogę czerpać przyjemność z jej czytania i to taką prawdziwą.


Jest cała masa wydań ,,Małego Księcia”, ale to od Wydawnictwa Znak naprawdę jest cudowne i warte zakupu, chociażby na prezent. Całość ma format A4, sztywną i grubą oprawę, która jest trwała i odporna na zniekształcenia czy wyginanie, więc zniesie wielokrotne użytkowanie. Co istotne, również strony są porządne, o większej gramaturze niż w normalnych książkach i są naprawdę solidne. Cieszę się, że wydawnictwo postarało się o tak dobrą jakość, bo ta książka nie jest taka jak inne… Większość czyta się przeważnie raz ewentualnie dwa razy, a ,,Małego księcia” molestuje się do oporu (jakkolwiek dziwnie to brzmi) i jest to powieść, która może wędrować z rąk do rąk, z pokolenia na pokolenie.

,, Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.”

Po internecie krąży cała masa mądrych cytatów z tej książki i chciałby się wstawić je tu wszystkie, ale nie będę szaleć. Jednak to udowadnia, że ,,Mały książę” to powieść pełna mądrości, z morałem i przesłaniem, które jest uniwersalne, bo o ile treść jest bardziej dziecinna, tak nauka z niej płynąca może uczyć młodych i starszych.


I na koniec wisienka na torcie – ilustracje. Dzięki nim książka na pewno nabiera obszerności, ale też fajnego klimatu, zwłaszcza dla młodszego czytelnika. Myślę, że ludzie podzielą się na dwa obozy – fanów i przeciwników szaty graficznej. Dla mnie jest ona cudowna i idealnie pasuje do treści. Już po samej okładce widać, że wszystkie rysunki będą bardzo proste, jakby rysowane przez dziecko i o to właśnie chodziło! Dzięki temu ta książka jest tak bardzo przyciągająca, przystępna i wszystko w niej pasuje do siebie.

,,Małego Księcia” nie trzeba polecać, bo jest to książka ponadczasowa i bez wątpienia warta uwagi, więc nie bez powodu jest lekturą szkolną. Tutaj mogę Wam napisać tylko, że to konkretne wydanie jest piękne, ilustracje idealnie do niego pasują i tworzą klimat, obrazują niektóre wydarzenia i bohaterów. Zachęcam do tego, abyście polecali tę książkę młodym osobom, które jeszcze jej z jakiś względów nie poznały, a są na tyle dorosłe, żeby zrozumieć jej sens, wynieść jakąś naukę z tej cudownej lektury.
Ocena: 10/10
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Znak Emotikon

Patrycja Bomba

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

2 komentarze:

  1. Uwiebiam Małego Księcia! Nie wiedziałam o tym wydaniu, z pewnością się nim zainteresuję jak będę szukała prezentu urodzinowego :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ahh ta Róża.. Piękny utwór tego pisarza. Mały Książę.. ten utwór trzeba odpowiednio zrozumieć by móc docenić wartość tego dzieła. Czytałam w innym wydaniu ale przyda się i takie info ;)

    OdpowiedzUsuń