"Mindhunter. Podróż w ciemność" - John E. Douglas, Mark Olshaker

[źródło]

                Coś w tym jest, że zbrodnia fascynowała ludzi od zawsze. Obecnie prawdziwy renesans przeżywają zarówno książki, jak i filmowe czy serialowe produkcje z gatunku true crime. Każdy, choć przerażony tym, do czego zdolny może być człowiek, często chciałby wiedzieć, co właściwie motywowało go do potworności, których dokonał. Z jakiego powodu przystojny mężczyzna o nieposzlakowanej opinii okazał się seryjnym mordercą i gwałcicielem? Na tego rodzaju pytania John E. Douglas i Mark Olshaker odpowiadają w książce "Mindhunter. Podróż w ciemność". 

                Praca kryminalnego profilera wiąże się z wieloma konsekwencjami i często prowadzi do problemów w życiu osobistym, zwłaszcza w sferze zdrowotnej. Jednakże aby móc pracować w tej branży należy spełnić szereg warunków i dopiero potem możliwe jest dalsze szkolenie się w rozpracowywaniu umysłu zbrodniarza. Bo, jak piszą autorzy, w pracy profilera niezbędne jest wczuwanie się w umysł zarówno ofiary, jak i oprawcy. 

"Wchodzenie w umysł sprawcy zawsze było bolesnym, obrzydliwym doświadczeniem, ale musiałem to robić, jeśli miałem zobaczyć zbrodnię oczyma przestępcy. Już wcześniej postawiłem się w sytuacji ofiary i okazało się to niemal nie do zniesienia."


                Ważne w tej pracy jest również to, że profiler po zakończonej pracy zwykle dość szybko jest w stanie pozbyć się z własnego umysłu elementów myślenia zbrodniarza, jednak prawie nigdy nie zapominają o ich ofiarach. Często wspomnienia najbardziej przerażających zbrodni pozostają z nimi do końca życia. Tak jak sprawa brutalnego morderstwa i gwałtu na uroczej, pięknej dziewiętnastolatce, którą w dzieciństwie rodzina nazywała Sue Blue. Suzanne przy okazji była odnoszącą sukcesy i będącą w najwyższej możliwej formie członkinią amerykańskich Marines. A brutalność tego, co ją spotkało, prześladowało Johna przez długi czas. 

                "Mindhunter. Podróż w ciemność" ma w sobie wyjątkową moc nie tylko ze względu na to, że opowiada o wyjątkowo obrzydliwych zbrodniach, ale głównie dlatego, że przeważnie są to morderstwa na tle seksualnym, wyjątkowo brutalne i zapadające w pamięć. A co za tym idzie, autorzy pokusili się także na opisy wielu spraw związanych z dziećmi. Stąd od razu zaznaczam - nie jest to książka dla każdego. Nie brakuje tutaj bezpośrednich opisów i dla niektórych osób może to już być zdecydowanie zbyt wiele. Sama potrzebowałam wiele czasu, żeby uporać się z tą książką, ale nie żałuję ani chwili. To prawdziwa gratka dla miłośników kryminalistyki - nie brakuje tutaj także opinii autorów na temat głośnych medialnie spraw, takich jak zbrodnie dokonane przez rodzinę Mansona czy sprawa O.J. Simpsona. 

"Po prostu jest ich tam dla nas zbyt wielu."

[źródło]
                Jednak przede wszystkim książka ta jest prawdziwym studium na temat zbrodni, a właściwie zbrodniarza. To podróż w najmroczniejsze zakamarki umysłów ludzi stuprocentowo złych, dla których szanse na resocjalizację są praktycznie niemożliwe. To zaskakujące przypadki, kiedy profiler na podstawie podstawowych informacji pozyskanych z miejsca zbrodni czy tych na temat ofiary samej w sobie są w stanie z dużym prawdopodobieństwem powodzenia wskazać typ człowieka, którego powinni poszukiwać śledczy. Często także pomagają oni jako eksperci w sprawach sądowych, choć w czasach opisywanych w książce (jest to końcówka lat siedemdziesiątych i lata osiemdziesiąte), stanowisko kryminalnych profilerów nie było traktowane zbyt poważnie przez sąd. 

                Książka ta przyniesie mnóstwo emocji miłośnikom tego, co w kryminałach często jest najbardziej interesujące i wciągające - umysł czarnego charakteru. Wiele razy mówi się o tym, że w powieściach tego typu bardzo ważne są motywacje mordercy, bo bez tego nawet najlepsza fabuła nie uratuje historii. Tutaj mamy morderców rozebranych dosłownie na części pierwsze. Drodzy miłośnicy true crime, co wy na to? 

Ocena: 10/10

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Znak Literanova.  

https://www.znak.com.pl/wydawnictwo-znak-literanova


~Monika Majorke
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz