"Najpiękniejsze mity greckie" - oprac. Stefania Leonardi Hartley


Cudownym doświadczeniem literackim była możliwość ponownego zanurzenia się w świat wierzeń starożytnych Greków. Mimo że czytałam te opowieści po raz któryś miałam wrażenie, jakbym ten świat poznawała po raz pierwszy. Dzięki pięknym, kolorowym, silnie oddziałującym na wyobraźnię ilustracjom te opowieści stały się mi bliższe i zostaną zapamiętane. Obrazy połączone z historią sprawiają, że mity greckie żyją nadal, żyją własnym życiem i mimo upływu tysięcy lat wciąż są powtarzane przez lud. Teraz już nie, jako wierzenia religijne, ale jako baśnie, utwory literackie.

Forma wydania idealna: duży rozmiar książki, okładka twarda i sztywna (twarda aczkolwiek miękka, podejrzewam, że jest w niej ukryta cienka gąbka) bardzo przyjemnie trzyma się ją w dłoni. Wszyto złotą tasiemkę, jako zakładkę, co jest wielkim ułatwieniem, bo nawet mi często wypadają zakładki z książek, same się wysuwają po prostu, a może to psotne chochliki. Duże, wyraźne litery i przede wszystkim ilustracje, od których oczu nie można oderwać. Wypowiedzi postaci napisane inną czcionką dla rozróżnienia i ułatwienia dla młodszych czytelników. Od razu wiadomo, komu jest ta książka dedykowana, ale ja, mimo iż się w tej grupie wiekowej nie znajduję z wielką przyjemnością sięgnęłam po tę lekturę. Bo prezentuje się znakomicie a mity greckie zawsze lubiłam czytać. Książka jest pięknie wydana i ciekawa.


W książce zawarto 14 opowieści, tych najważniejszych, najbardziej znanych i tych najpiękniejszych. Według mnie też takich, które najbardziej zapadają w pamięć, każdy z nas, nawet, jeśli nie pamięta dokładnie, to przynajmniej kojarzy historię Prometeusza, mit o Demeter i jej córce Persefonie, prace niestrudzonego boskiego potomka - Heraklesa, a już na pewno podróż powrotną do domu, jaką odbył Odyseusz.


Aż trzynastu ilustratorów uświetniło mity swoimi pracami. Rysunki są na wskroś współczesne, ale każdy inny: od disnejowskich, wręcz bajkowych po dość kanciaste, ale każdy z nich ma nieodparty urok. Pierwszą moją myślą było to, iż te rysunki są wykonane na bardzo wysokim poziomie. Chociaż nie jestem ekspertem, ale jestem przecież czytelnikiem, a to my jesteśmy najważniejszym odbiorcą i oceniającym. Książka wydana z ogromną dbałością o szczegóły, choćby mały szlaczek na brzegu kartki, oczywiście z greckim wzorkiem, jest na swoim miejscu.


Książka niesie wartości edukacyjne: 
- literacką, mity greckie są utworami omawianymi na lekcjach języka polskiego;
- historyczną, dają wiedzą o wierzeniach starożytnych Greków, a także o ich sposobie myślenia;
- artystyczną, ilustracje same w sobie są pięknym elementem książki – każda jej karta dostarcza zachwytów i doznań wizualnych porównywalnych z dziełami wielkich mistrzów malarstwa.
Czyli śmiało możemy powiedzieć, że jest to bardzo wartościowa książka.


To piękne wydanie myślę, że może rozbudzić miłość do historii w młodych czytelnikach, ale kto wie może tez rozbudzić talenty malarskie, ilustratorskie, graficzne, a może też pisarskie.
Zachęca by wziąć do ręki i już nie wypuszczać. Dzięki różnym ilustracjom można spróbować ćwiczyć pamięć i spostrzegawczość i odszukać poszczególne postaci tylko dzięki ich atrybutom, bo narysowane są zupełnie inaczej.

Idealny pomysł na prezent (może na zbliżające się Święta) albo nagrodę za dobre wyniki w nauce albo zachętę by te wyniki osiągać.
Jestem przekonana, że „Najpiękniejsze mity greckie” spodobają się każdemu dziecku, które je dostanie, oczy otworzą się szeroko, a uśmiech z twarzy nie będzie znikał póki rodzic będzie czytał.

Ocena : 8 / 10

Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję Wydawnictwu Zielona Sowa.

Magdalena SzL

    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz