‘’Polegaj na mnie” – reż. Andrew Haigh


Zaciekawił mnie ten film, ponieważ lubię dramaty, ale też zobaczyłam, że pojawią się w nim konie. Muszę przyznać, że mam mały sentyment do tych zwierząt, bo w dzieciństwie dorastałam w ich otoczeniu i często miałam z nimi kontakt. Jednak z ręką na sercu mogę przyznać, że nie pałałam do nich miłością, a raczej je akceptowałam i lubiłam odwiedzać. Mimo wszystko, dla mnie konie to bardzo inteligentne i silne zwierzęta, które w przeszłości ułatwiły życie oraz pracę w wielu gospodarstwach, więc warto je doceniać.

Charley jest nastoletnim chłopcem, który wraz z poszukującym pracy ojcem, przeprowadził się do Portland. Mimo wszystko, mężczyzna nie jest zbyt zaradny, ciągle brakuje mu pieniędzy, więc Charley postanawia podjąć pracę. Zatrudnia się przy pomocy podczas wyścigów konnych. Chłopak dobrze wywiązuje się ze swojej pracy, czuje się związany z końmi, ale zaprzyjaźnia się także z dżokejką oraz jej trenerem. W stajni czuje się wolny i to miejsce staje się jego drugim domem. Pewnego dnia Del chce sprzedać jednego ze swoich koni do rzeźni i Charley nie może się pogodzić z jego decyzją, ponieważ pokochał to zwierzę. Postanawia ukraść konia i udać się z nim w podróż, w poszukiwaniu dawno niewidzianej ciotki, z którą chciałby zamieszkać razem ze swoim przyjacielem. Czy uda im się dotrzeć do celu? Jakie przygody czekają ich po drodze?

Kiedyś mogłam oglądać dramaty właściwie dniami i nocami. Większość filmów z tego gatunku do mnie przemawiało, ale teraz coś się popsuło… Nie jestem pewna czy to ja po prostu zmieniłam preferencje, czy filmy okazują się coraz gorsze i nie dorastają do pięt tym starszym. ,,Polegaj na mnie” to produkcja bez wątpienia poruszająca jak i pouczająca, ale do pewnego momentu dość monotonna oraz ciągnąca się. Ten film moje pełne zainteresowanie uzyskał mniej więcej w połowie, gdy Charley postanowił ukraść konia i uciec. Jego podróż była znacznie ciekawsza, więcej się wtedy działo i byłam ciekawa jak zakończy się wędrówka tego nastolatka.

Sama fabuła jest ciekawa, bo porusza bardzo ważne kwestie. W każdym państwie znajdziemy tysiące rodzin, które są w pewnym sensie patologiczne. W końcu ojciec Charley’a nie potrafi zapewnić mu normalnego dzieciństwa, nadużywa alkoholu, sprowadza ciągle nowe kobiety, a wraz z nimi problemy. Chłopak nawet nie chodzi do szkoły i jest zmuszony podjąć pracę, bo nie ma co jeść! Film pokazuje do  czego doprowadzić mogą tego typu problemy, ponieważ dalszy rozwój wypadków jest po prostu skutkiem tego, jakie życie musiał prowadzić Charley.

Źródło
Dobór aktorów okazał się świetny, bo dzięki nim mogłam poczuć emocje, trochę bardziej wczuć się w fabułę i zrozumieć przesłanie. Wszyscy potrafili przedstawić swoich bohaterów, wydaje mi się, że po prostu weszli w ich skórę, a to było dla mnie najważniejsze.

Nie mogę powiedzieć, że ten film jest wyciskaczem łez, ale na pewno wzrusza, zwłaszcza pod koniec. Charley przechodzi pewną przemianę i pokazuje prawdziwego siebie. Nie musi być już silnym i dorosły mężczyzną, a może pokazać twarz chłopca pokrzywdzonego przez los, który przeszedł przez piekło i to takie mrożące krew w żyłach. Jednak jego determinacja była naprawdę budująca i na przestrzeni całego filmu trzymał się w ryzach, brnął przed siebie i nic go nie zatrzymało, a porażki były po prostu kolejnymi lekcjami. 

Źródło

Film zwrócił uwagę również na jeszcze jedną kwestię, a chodzi mi tu o wyścigi konne. To jak Del traktował swoje zwierzęta, było poniżej jakiejkolwiek krytyki i myślę, że twórcy nie minęli się z prawdą. W końcu ludzie wystawiający konie na wyścigach są nastawieni na zysk, a nie na straty i w żadnym wypadku nie szanują zwierząt. Smutne, ale prawdziwe.

Myślę, że ,,Polegaj na mnie” to film, który nie bez powodu był kilkakrotnie nagradzany, bo zwraca uwagę na naprawdę poważne i też trudne tematy. Całość jest bardzo autentyczna, wzruszająca i twórcy przez bohaterów oraz ich historie, przekazują nam całą gamę emocji. Polecam dla fanów dramatów i kina, które nie tylko bawi, ale też pokazuje życie i jego ciemne strony.
Ocena: 8/10
Za możliwość obejrzenia dziękuję Monolith


Patrycja Bomba


    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

0 komentarze:

Prześlij komentarz