"Sędzia w Auschwitz"- Kevin Prenger

Autor "Sędziego w Auschwitz", Kevin Prenger interesuje się tematyką wojenną nie tylko hobbystycznie, ale i zawodowo. W Holandii, skąd pochodzi, sprawuje on funkcję redaktora naczelnego portalu poświęconego własnie II wojnie światowej. Wcześniej światło dzienne ujrzało wiele jego artykułów i publikacji, a tytuł który dzisiaj recenzuję, jest trzecią książką spod jego pióra. Co ciekawe w swoich książkach stara się  zwrócić uwagę na te mniej znane zagadnienia, o których niespecjalnie dużo mówi się obecnie, o ile w ogóle są one poruszane. Nie ukrywam, że sama wcześniej nie spotkałam się z publikacją poświęconą weryfikowaniu sprawiedliwości w obozach zagłady w odniesieniu do działań SS. 

(...)rabini i inni prominentni Żydzi [...] byli natychmiast  separowani od reszty."Według jego przewodnika od tych wybitnych osób "oczekiwano, że będą wysyłać na cały świat możliwie dużo listów i kartek pocztowych z pozdrowieniami, by z góry rozporoszyć wszelkie podejrzenia, że dzieje się tu coś strasznego."(...) Były tam na przykład kartki pocztowe z gotowym tekstem o pocieszającej treści, wysyłane z fikcyjnej miejscowości Waldsee. Miały uspokoić Żydów oczekujących deportacji na wschód.

Już na samym początku lektury zdziwił mnie fakt instytucji sędziego w takim miejscu, a funkcję tę sprawował Georg Konrad Morgen.W swojej pracy rozpatrywał on przypadki nadużyć  popełnianych w obozach koncentracyjnych oraz nieuzasadnionych zbrodni jakich dopuszczali się tam SS-mani. Co ciekawe mężczyzna swoją sądowniczą karierę dla formacji nazistowskiej rozpoczął  już podczas trwania II wojny światowej, w roku 1940. Początkowo miejscem jego pracy był Kraków, z czasem swoje działania zaczął przenosić na pozostałe podległe mu obszary. Zakres jego działań rozszerzył się o wizytację w pobliskich obozach. Podczas swojej działalności Morgen rozpoczął osiemset spraw dotyczących nadużyć, z czego ostatecznie w przypadu dwustu zapadają wyroki skazujące. Jednym z głośniejszych jest ten wydany na Karla Kocha w wyniku którego mężczyzna trafia przed pluton egzekucyjny na kilka dni przed dotarciem do obozu sił amerykańskich.W jego  późniejszym  wywiadzie udzielonym The World of War, Morgen był nieco bardziej realistyczny, opisując swoją rolę w czasie wojny. Opowiedział wówczas, że Auschiwtz " [był] dla niego tak strasznym doświadczeniem, że rozmyślał nad planem prześlizgnięcia się  przez granicę, do Szwajcarii". Ostatecznie postanowił tego nie robić, gdyż obawiał się, że nikt mu nie uwierzy w jego opowieści o komorach gazowych.
żródło

Postać Morgena wzbudziła we mnie mieszane odczucia. Był to człowiek mocno zagubiony. Z jednej strony walczył o to, by każdą ze spraw doprowadzić do końca i stawiał praworządność na piedestale, z drugiej jednak służył organizacji, która miała na swoim sumieniu niejedno ludzkie istnienie. Jednym z jego zadań była walka z korupcją panoszącą się w szeregach niemieckiej organizacji. W jego mniemaniu ważnym było, że wydał wyroki na wysokich urzędnikach SS, którzy  nielegalnie wzbogacali się dzięki swojej przebiegłości i  jednocześnie naiwności osób trafiających do obozów. Morgenowi chodziło wyłącznie o to, by pozyskane w ten sposób kosztowności nie przypadały w udziale konkretnej osobie, a były wsparciem finansowym dla państwa. W swoich późniejszych zeznaniach wspominał o tym, że przeciwdziałał zbrodniom niemieckim na ludzkości jednak mocno koloryzując swój faktyczny udział. Był przeciwny dodatkowemu, "ponadprogramowemu" znęcaniu, które w myśl zasad SS było bezpodstawne, ale jednocześnie dopuszczał inne bestialstwa wynikające z  nazistowskiej ideologii i pierwotnej funkcji obozów koncentracyjnych.  Podczas procesów zbrodniarzy wojennych do których powoływany był  jako świadek  podkreślał swoje oddanie SS i usilnie podtrzymywał swoje zdanie dotyczące praworządności tej organizacji. Tajemnicą pozostaje, jak człowiekowi o takich poglądach udało się przetrwać ten zatrważający okres w dziejach ludzkości bez dopuszczenia się przestępstwa. Waga zarzutów jakie dotknęły sędziego z Auschwitz była zbyt nikła by móc postawić mu jakiekolwiek zarzuty. W mediach wykreował swój wizerunek samotnego wojownika w walce o sprawiedliwość. Do śmierci podtrzymywał, że dzięki swoim dochodzeniom umniejszył dramat holokaustu. Jeśli więc jego praca była samotną walką z systemem i niesprawiedliwościami tego świata dlaczego przez cały czas należał do struktur SS i nie próbował poinformować reszty świata o rozgrywających się obozowych dramatach?!

Miałam okazję przeczytać kilka pozycji poświęconych tematyce obozowej, ale z takim podejściem do tego problemu spotykam się pierwszy raz. Spojrzenie na  bestialskie działania  przez pryzmat osoby sędziego było nieoczywistym i ciekawym doświadczeniem, zwłaszcza, że autor całą historię przedstawił w przystępny nawet dla laika w temacie II wojny światowej sposób.To jedna z tych książek, którym warto się przyjrzeć bliżej, by poznać motywy działania obozowych zbrodniarzy.


Ocena: 9/10

Za możliwość przeczytania dziękuję: Wydawnictwo Replika  
~Mariola Mazur
    Blogger Komentarze
    Facebook Komentarze

1 komentarze:

  1. i chyba też się jej przyjrzę, bo podobnie jak Ty nie wiedziałam, że takie stanowisko w strukturach SS powstało.
    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń